tomos na elektriko

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
zan.zakosek
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 9:50 am

tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a zan.zakosek »

Pozdravljeni,
Danes ponoci sem imel pribliske da bi naredil tomos apn na elektricni pogon..v soli sem to omenil sosolcu in po dougem tuhtanju sva prisla do ugotovitve da bi to lahko bilo enostavno ce bi cilinder in bat odstranili in ojnico tudi blajerca bi pa ostala. Potem bi naredil pokrov da zakrije prostor kjer je bil prej cilinder&bat nato bi na levi strani kjer je elektrika odstranil to elektriko in naredil neki nastavek ali zobnika in na to montiral elektro motor..nevem pa kako bi to uskladil da bi DC lahko regulirl(gas) in pa kak akumolator izbrati..ker semizdi da bi lahko ta ze obstojec apn menjalnik in prenose izkoristil..kaj menite ali imate kaksen nasvet/izkusnje?
Lp
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Menjalnika ne rabiš, ker ti predstavlja samo izgube. Elektromotor preko verige in direkt na kolo.
Če boš dal DC motor, potem rabiš PWM regulator, če boš dal pa trofazni z trajnimi magneti pa rabiš namenski trofazni regulator. Pri trofaznem , ki je brez senzorjev na gredi je problem start iz nule, ker motor samo trese, če je iz nule obremenjen, zavrti se pa ne- je treba malo z nogo pognat, da se vsaj malo zavrti in potem gre normalno dalje. Če ima hall senzorje, je močan tudi iz nule.
Pri DC teh problemov ni.
Akumulator ti svetujem kak modelarski LIPO- te z linka so poceni in dokaj kvalitetne:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ipoly.html
Izbere primerno napetost za izbrani motor, moraš pa paziti pri polnjenju in praznjenju. Če se te baterije preveč izpraznijo, se uničijo, lahko tudi zagorijo, če se preveč napolnijo, pa skoraj vedno zagorijo- dokaj nevarno, če se ne uporablja, kot je treba. Rabiš namenski polnilec in vezje, ki ti varuje pred izpraznjenjem in potem ni problema.
Tokovno so mnogo boljše od svinca, po teži so nekajkrat lažje, tudi cenovno so o.k.
maticj80
zobnik
Prispevkov: 179
Pridružen: Po Okt 07, 2013 9:15 pm
Kraj: trebnje

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a maticj80 »

te baterije so res dobre, se jih splača montirat tudi na tak motor. za poujenje ja nabol d maš baliser, da ti baterije prvo usako celico posebej sprazne in nato vsako posebej napouni. jst mam te baterije za letalsko modelarstvo in moram rečt da so res super, zdržijo tudi do 45min povn gas pri brezkrtačnem motorju. dobro je ker da glede na težo in velikost ogromno iz sebe. motor pa kakor ti je @ro-bi reku, pomoje res brezveze imet menjalnik, ker imaš same izgube in matraš motor. mogu bi pol še naredit še hlajenje za motorček, da ti ga nebi pregrelo.

http://modelarstvo-stopar.si/product.ph ... oduct=2645
motorček bi mogu dat saj tak, čene močnejši, da bi to šlo tko k treba.
lp.
bil sem normalen, dokler se nisem usedel na motor :P
zan.zakosek
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 9:50 am

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a zan.zakosek »

No če ni pol treba menjalnika mi pol podaj nekaj linkov da bi videl kaj rabim&kje naročiti..sicer pa nevem koliko bi potreboval baterij in kakšno hitrost bi dosegel in koliko KM bi se peljal z maximumom..? jaz bi to na tomosa apn montiral...
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a A5f »

maš na starodobniku eno temo o tem... kot so ti povedali ne rabiš menjalnika...
varijanta je tudi motor v pestu...
zan.zakosek
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: Sr Jan 08, 2014 9:50 am

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a zan.zakosek »

oziroma kateri motor bi biu dosti močen pa use to..
maticj80
zobnik
Prispevkov: 179
Pridružen: Po Okt 07, 2013 9:15 pm
Kraj: trebnje

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a maticj80 »

sm ti poslau link maš v mojem prejšnem prispeuku, pomoje bi mogu bit dost močan, ker vleče tm 15kg letalo po lufti pa leti to kot treba, vrjetno bi tut apn pa tebe vleku z prenosi...
lp.
bil sem normalen, dokler se nisem usedel na motor :P
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

S tem motorjem z linka ne boš speljal, ker je brez hall senzorjev in ima iz nule nič navora. Če boš na mestu dal plin in bo čisto malo obremenitve, bo motor samo treslo, zavrtelo ga pa ne bo.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Lahko vzameč motor od električnega servovolana od lagune. Jih je polno na odpadu, na 24V delajo odlično, lahko vleče tam do 100A, najbolje dela pri 30A.
Z njim bi na APN dosegel kakih 25 km/h, domet bio bil odvisen od velikosti baterij.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: tomos na elektriko

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Lahko pa kupiš tole:
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtop ... highlight=
Trenutno je brez baterij, notri lahko daš dva kosa svinčenih akujev 12V 12Ah zaporedno ali enake 4 kose, najbolje pa dela z lipo 6 celic. Končna okrog 30, domet odvisen od velikosti baterije.
Dam ti ga za 100 euro
Odgovori