Razna vprašanja (delavnica)

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
yack_ass
batzajla
Prispevkov: 33
Pridružen: So Maj 02, 2015 4:05 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a yack_ass »

Živnorc napisal/-a: Ne Apr 16, 2023 5:26 pm ...a je možno, da ima vžig za ZMT...in ko se mašina ob neuspelem štartu ustavi in malo rukne v kontra...kresne v kontra?
...to se mi je že dostikrat zgodilo pri zaganjanju modelarskega motorja modela letala, ko ima pri štartu vžig zelo blizu ZMT...ko pa štarta, se pa predvžig zamakne...
Črtico na statorski plošči sem nastavil na točko za katero mislim, da je 1,5mm pod ZMT.

Nisem še dobil stroboskopa, tako da glede tega ne vem nič.
Rm1
zažgan bat
Prispevkov: 75
Pridružen: Po Sep 12, 2022 1:44 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Rm1 »

1,5mm pred zmt mores met, drgac js sm apn6 probu kontra enkrt uzgat kaj je ratal? uzgal je in sm se peljal naprej...
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

yack_ass napisal/-a: Ne Apr 16, 2023 6:00 pm
Črtico na statorski plošči sem nastavil na točko za katero mislim, da je 1,5mm pod ZMT.

Nisem še dobil stroboskopa, tako da glede tega ne vem nič.
... misliti se pravi nič vedeti ;) dolker ne boš probal s stroboskopom....
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Živnorc napisal/-a: Ne Apr 16, 2023 5:26 pm ...a je možno, da ima vžig za ZMT...in ko se mašina ob neuspelem štartu ustavi in malo rukne v kontra...kresne v kontra?
Ja točno to se zgodi - v kontra smer vžge. Bo treba vžig nastavit.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Če nimaš stroboskopa, daj vžig na nulo in probaj.
yack_ass
batzajla
Prispevkov: 33
Pridružen: So Maj 02, 2015 4:05 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a yack_ass »

Dobil stroboskop in testiral zadevo.

Pri obstoječi poziciji je bilo mesto vžiga na rdeči črti. Približno na sredini med ZMT in ZMT-1,5mm.
Mesto vžiga - "osnovno stanje"
Mesto vžiga - "osnovno stanje"
Dejansko bližje ZMT. Sem kupil cevni ključ 22, da sem lažje in bolj natančno uporabil nastavni vijak in odmik od ZMT.

Ko sem statorsko ploščo obrnil v desno, se je tudi mesto vžiga prestavilo v desno. Deluje, da bo najbolj ustrezna pozicija ravno tam, kjer ni lukenj za vijake. Še dobro, da je plošča iz aluminija. Bo moralo počakati na jutri.
Predvideno mesto vijaka
Predvideno mesto vijaka
Mesto desnega zgornjega vijaka bo malo sitno za urediti ampak mislim, da bo šlo.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Zamika kaj predvžig ta elektrika ko dvigneš obrate?
yack_ass
batzajla
Prispevkov: 33
Pridružen: So Maj 02, 2015 4:05 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a yack_ass »

Zamika.
S tem je povezano vprašanje, na katerih obratih se mora črta na magnetu pokriti s črto, ki nakazuje lego 1,5mm pod ZMT - sklepam, da pri "čim nižjih"?
Vžig nastavljam z vrtalnim strojem, za katerega ne vem kakšne obrate ima, ampak pri počasnem vrtenju je črtica na magnetu v X poziciji, pri povečanih obratih se premika/zamika v desno (magnet se vrti v levo).

Ni mi še uspelo uspešno nastaviti statorske plošče, enostavno ne spravim črte na magnetu na pravo pozicijo, zato bom danes odstranil valjček (kajlo?) na glavni gredi in obrnil magnet. Upam, da bo to pomagalo.
Glede na poste s foruma to ne bi smelo botrovati kakšnim težavam.
yack_ass
batzajla
Prispevkov: 33
Pridružen: So Maj 02, 2015 4:05 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a yack_ass »

yack_ass napisal/-a: Po Apr 17, 2023 10:30 pm Dobil stroboskop in testiral zadevo.

Pri obstoječi poziciji je bilo mesto vžiga na rdeči črti. Približno na sredini med ZMT in ZMT-1,5mm.
Mesto vžiga.PNG
Dejansko bližje ZMT. Sem kupil cevni ključ 22, da sem lažje in bolj natančno uporabil nastavni vijak in odmik od ZMT.

Ko sem statorsko ploščo obrnil v desno, se je tudi mesto vžiga prestavilo v desno. Deluje, da bo najbolj ustrezna pozicija ravno tam, kjer ni lukenj za vijake. Še dobro, da je plošča iz aluminija. Bo moralo počakati na jutri.

Novo mesto vijaka.PNG

Mesto desnega zgornjega vijaka bo malo sitno za urediti ampak mislim, da bo šlo.
Sem ugotovil, da sem storil neumnost. Gledal sem oznake na vrhu bloka med tem, ko bi moral gledati oznake levo na bloku. Kakorkoli, kot napisano v zgornjem postu, nisem uspel zavrteti statorja tako, da bi sprožil vžig na pravem mestu, zato bom odstranil kajlo in obrnil magnet.
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a A5f »

Čeprav vem da magnet ničesar ne drži ga jaz nebi stran deval. V mojem primeru sem s tamalo okroglo pilo za motorke popilil vmes, zgleda k original
Odgovori