Razna vprašanja (delavnica)

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Kart
auspuh lager
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Avg 28, 2022 8:14 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Kart »

automatic_7 napisal/-a: Sr Dec 21, 2022 7:45 pm
Ja, saj sem tudi original navodila že 100x gledal, pa za BT piše nekaj 0,8mm, za ATX pa mislim da ni nič specificirano, oznak pa itak ni, kakršne tam notri kaže.
Zobnik sprednji je zdajle trenutno 10 gor, vem ker sem ga menjaval dol z 12, vendar je problem tudi prej bil enak, tako da bi rekel da je res kar predvžig. Bom zdaj ko ni več BT cilinder in MF gor morda na 11 ga dal, vendar itak rabi lastnik bolj moč kot pa tistih par km/h, vsaj za njihov teren in uporabo.
Zadeva me ne bi toliko živcirala, če ne bi motor na eni točki nastavil, da je delal tako kot je treba, vendar se je pa potem premikalo stvari, zato tudi vem, kako naj bi delal motor, pa tudi občutek ni pravi. Pri 10 zobeh itak ne bo letel ne vem koliko, vendar sem res pričakoval, da morda bo kak bolj natančen način kot vrtenje plate in eksperimentiranje, zato tudi sprašujem. Morda tudi takle zdajle ne bi motil lastnika, vendar ga prej ne dobi, preden to uredim.

Imel bi edino še eno vprašanje, pridejo stranske plastike na tem mestu zunaj pred kovino ali za njo? Na spletu se ne vidi točno, pa še mešano je bolj, spomnim se pa tudi ne.
1.jpg
1.jpg (39.67 KiB) Pogledano 907 krat
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Plastike grejo znotraj, na plastiki moraš imeti sponko za samorezni vijak ki potem stisne plastiko do kovine.
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Na sliki izgleda, da je velika tuljava (z dvema kabloma + visokonapetostni za svečko). Krivulja vžiga je v spodnji tabeli. Referenca je pri 2000 vrtljajih, kar je nad prostim tekom.
Priponke
zuendkurve_iskra.png
zuendkurve_iskra.png (5.69 KiB) Pogledano 868 krat
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Še to - Spatverstellung pomeni pozna nastavitev, Fruhverstellung pa zgodnja.
Zakaj je krivulja taka kot je ? Pri zelo nizkih vrtljajih, ob zagonu motorja je dobro, da je predvžiga manj, da motor gladko steče, brez da bi kurbl nazaj sekal. Tu moč ni pomembna.
V srednjih vrtljajih gre potem na tistih 1,5 mm oziroma cca 19,5 stopinje pred ZMT, kjer je optimum za te vrtljaje. Z višanjem vrtljajev pa spet pada, ker je pri višjih vrtljajih izgorevanje zmesi pri dvotaktnem motorju hitrejše.

Če bi postavili referenco na maksimalen predvžig torej na 4000 rpm, tako da je tam 1,5 mm oziroma 19,5 stopinje, ga je pri 500 rpm 8,5 stopinje manj to je 11 stopinj kar pomeni le 0,5 mm.
Na drugi strani ga je pri 6000 rpm 2,5 stopinje manj to je 17 stopinj oziroma 1,15 mm.
Če gremo na 8000 rpm ga je že 5 stopinj manj to je 0,85 mm. Kar se pa lepo poklopi s predpisanim predvžigom za BT, ki ima največjo moč prav pri teh vrtljajih.
Kart
auspuh lager
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Avg 28, 2022 8:14 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Kart »

Vžig sem nastavil na 1.5mm, kar izgleda tako, da je plata obrnjena čisto v eno stran, vendar motor še vedno ni delal tako kot je treba in sem zato šel ponovno poskusiti šobo 54, vendar pri tej motor sploh ni hotel delati lepo, še pri srednjih obratih ne. Ko sem dal nazaj šobo 51, pa sem preizkusil motor še brez airboxa in motor končno dela tako kot mora.
Ne vem ali je zaradi tiste majhne škatlice Dellorto 14 Sha 12 dobil premalo zraka ali je bil pregost zrak zdaj ko je bilo fajn mrzlo, vendar me zdaj zanima, ali airbox sploh potrebujem zdaj in če lahko kdo točno razloži, kaka je funkcija airboxa. Nekdo je zadnjič napisal, da je od ATX-a tako velik, da zaduši sesalne zvoke, kar se pri mali škatlici itak ni kaj dosti poznalo, vendar vem, da se naj bi airbox poznal tudi kar se tiče moči, ker naj bi bila kompresija slabša oz. vsaj tako sem bral na forumih, v vsakem primeru pa je narobe mešanica zraka in goriva. Pri avtomatikih če si ga snel je bolj tulilo, vendar pa naj ne bi šlo bolj, tu pa se mi zdi da ne potegne nič slabše in ima motor dovolj moči. Filtra Dellortov airbox tudi nima, ta je na samem uplinjaču zvok kot rečeno pa ni nič kaj glasnejši, če ga ni gor.
Iskreno povedano me najbolj skrbi, kako bo s tem dolgoročno, če bi motor lahko zaribal ker dobi (pre)več zraka. Bom poskusil kaj dlje se peljati ko bo lepše vreme, da se obarva svečka, vendar toliko da vem tudi za drugič.
Kart
auspuh lager
Prispevkov: 8
Pridružen: Ne Avg 28, 2022 8:14 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Kart »

Rešil zadevo. Motor je le dobil malce preveč zraka in je dlje obdržal plin, drugače je vlekel kar fajn. Dellortov airbox je imel en kup mesa okoli odprtine, sem odbrusil tisto, potem pa testiral in vrtal 3mm luknje v airbox, dokler motor ni delal kot je treba. 6 luknjic poleg originalnih dveh in je zadeva rešena, motor končno dela lepo
pero3
kriva felna
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe Avg 06, 2021 9:55 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a pero3 »

katera led zarnica dela in pase v saturnus luc?
12v napetost, kaksen link...
Uporabniški avatar
nejc780
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Avg 01, 2016 5:50 pm
Kraj: Ribnica
Kontakt:

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a nejc780 »

pero3 napisal/-a: Če Jan 19, 2023 8:47 pm katera led zarnica dela in pase v saturnus luc?
12v napetost, kaksen link...
Boš moral biti bolj specifičen.. katera saturnus luč ? spredaj ali zadaj ? Od BTja ali automatika kvadratna/okrogla ? A vsaj grlo veš ?
Nejc
pero3
kriva felna
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe Avg 06, 2021 9:55 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a pero3 »

sprednja automatic kvadratna..
grlo..ce se ne motim tisto s tamalo pozicijsko zarnico..
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

pero3 napisal/-a: Če Jan 19, 2023 9:40 pm sprednja automatic kvadratna..
grlo..ce se ne motim tisto s tamalo pozicijsko zarnico..
Torej je tip žarnice BA20D.
Jaz sem testiral takšno (sem kupil na ebay) sej sveti kar ok, ma precej pa tudi okoli po vseh drevesih 😁
https://superstrela.com/levi-meni-avto- ... 2-24v.html

Išči BA20D Led in boš našel.
Odgovori