Tomos APN6 vezava akumulatorja

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Uporabniški avatar
XOR World
zariban cilinder
Prispevkov: 126
Pridružen: Pe Jul 23, 2010 9:30 pm
Kraj: Litija

Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a XOR World »

Lep pozdrav!

Želel bi vezati akumulator na moj APN6, vendar nevem kako, ker nevem veliko o elektriki :?. Odločam se za nakup 12V 4Ah akumulatorja in me zanima, koliko časa bi lahko svetile vse luči vključno s smerniki če je moped izklopljen (5x 10W in 2x 4W ter 1x25W žarnica). Zanima me tudi, če bi izvir elektrike na mopedu (12V50W) zadoščal za napajanje akumulatorja (imam tudi vezje viewtopic.php?f=10&t=828) medtem, ko bi akumulator napajal vse potrebno (luči, hupa...) med vožnjo.
SlikaSlikaSlikaSlika
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a A5f »

XOR World napisal/-a:Lep pozdrav!

Želel bi vezati akumulator na moj APN6, vendar nevem kako, ker nevem veliko o elektriki :?. Odločam se za nakup 12V 4Ah akumulatorja in me zanima, koliko časa bi lahko svetile vse luči vključno s smerniki če je moped izklopljen (5x 10W in 2x 4W ter 1x25W žarnica). Zanima me tudi, če bi izvir elektrike na mopedu (12V50W) zadoščal za napajanje akumulatorja (imam tudi vezje viewtopic.php?f=10&t=828) medtem, ko bi akumulator napajal vse potrebno (luči, hupa...) med vožnjo.
5x 10W =50
2x 4W =8
1x25W=25
Moč =83W
I=P/U =6.91
t=34min

torej če bi bil motor ugasnjen bi ti luči svetile 34 min
mislim da bi ti moral ta štrom polniti akumulator
čeprav je poraba večja od izvora ampak žmigavci itak ne svetijo ves čas
moraš pa paziti ker original hupa na apn-ki ne dela na enosmerno napetost
golnar
Mojster
Prispevkov: 1734
Pridružen: Po Apr 19, 2010 11:29 pm

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a golnar »

trobo loh pol itk montiraš od kakega avta ali avtobusa, kar je iz vidika zajebavanja folka zakon ;)
"It is remarkable how similar the pattern of love is to the pattern of insanity."
Uporabniški avatar
tomosak
specjalka
Prispevkov: 3005
Pridružen: Sr Jul 07, 2010 9:55 pm

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a tomosak »

golnar napisal/-a:trobo loh pol itk montiraš od kakega avta ali avtobusa, kar je iz vidika zajebavanja folka zakon ;)
al pa une k zapiskajo tiste melodije k ameriški sladoledarji :lol:
Smisel živleja je met Tomosa v garaži :D
GSI je zmaj al GTI
ga drži, jebiga brate
zna se ko je brži ;)

Janim8 počivaj v miru!
Uporabniški avatar
XOR World
zariban cilinder
Prispevkov: 126
Pridružen: Pe Jul 23, 2010 9:30 pm
Kraj: Litija

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a XOR World »

A5f res hvala za tole! zdej mam pa še eno uprašanje: če bi bla poraba manjša od izvora, bi se lahko zgodilo da bi se akumulator 'preveč' napolnil in bi si s tem skrajšal življensko dobo akumulatorja??

LP
SlikaSlikaSlikaSlika
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a A5f »

XOR World napisal/-a:A5f res hvala za tole! zdej mam pa še eno uprašanje: če bi bla poraba manjša od izvora, bi se lahko zgodilo da bi se akumulator 'preveč' napolnil in bi si s tem skrajšal življensko dobo akumulatorja??

LP
Ne to se ne more zgoditi, ker se napetost na akumulatorju (ko je poln) in napetost polnjenja izenačita
posledično se akumulator neha polniti.

moreš pa vedeti da to kar sem izračunal je v teoriji
če bi hotel točno vedeti bi moral izmeriti dejanske tokove in napetosti med obratovanjem
Uporabniški avatar
XOR World
zariban cilinder
Prispevkov: 126
Pridružen: Pe Jul 23, 2010 9:30 pm
Kraj: Litija

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a XOR World »

Zanima me, če je res da se akumulator ne da vezati preko regulatorja napetosti in vezja za polnenje (tako so mi pravili na nekem forumu)? Ali je kdo že vezal akumulator na tomosa?
SlikaSlikaSlikaSlika
Uporabniški avatar
aljoško
zobnik
Prispevkov: 163
Pridružen: So Jan 30, 2010 12:14 pm
Kraj: Selnica ob Dravi

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a aljoško »

mislim da je to imel nareto uporabnik @ivek na svojem apn-u Katero je prodal uporabniku @janim8
Lp,Aljoša
Uporabniški avatar
XOR World
zariban cilinder
Prispevkov: 126
Pridružen: Pe Jul 23, 2010 9:30 pm
Kraj: Litija

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a XOR World »

Tako, na drugem forumu so mi rekli, da naj ta vezje nebi delovalo. Če ima kdo že kakšno testirano vezje za polnenje oz. postopek naj ga z veseljem deli z nami :). Hvala in LP.
SlikaSlikaSlikaSlika
ivek
zariban cilinder
Prispevkov: 109
Pridružen: To Avg 11, 2009 1:55 pm
Kraj: Širša okolica Ormoža, med tednom MB

Re: Tomos APN6 vezava akumulatorja

Odgovor Napisal/-a ivek »

Jas sem imel narejeno brez vezja za omejevanje napetosti, le greatza ter kondenzator, seveda je treba vso napeljavo od akumulatorja dalje ločit od štela (potegnit mase po kablih.)
Napetost sem vzel iz kabla ki gre iz navitja, pred regulatorjem, da sem dobil na izhod večjo, ker za polnjenje je 12V definitivno premalo.

Glede delovanja tega vezja pa bo treba najprej premerit koliko da navitje dejansko ven za greatzem, ker taki regulatorji napetosti kot je tale v tvojem '' vezju za polnjenje'' rabijo par voltov več vhodne napetosti kot je dajo na izhod, za točnejše podatke treba pogledat v datasheet LM317T.
In če je vhodna napetost dovolj velika, bo tale vezje delovalo, saj bo ob primernem uporu dalo na izhod 14.5V. Le malce me skrbi tok ki bo tekel čez vezje ob vključenih vseh porabnikih, ki je večji od toka ki ga tale regulator zmore, zato se zna zgoditi da bo z njega poletel dim.
Odgovori