Tomos E90

Predstavite nam svojo starino
Odgovori
Uporabniški avatar
Pata
moped
Prispevkov: 2043
Pridružen: To Feb 01, 2011 3:16 pm
Kraj: Slap - (Okolica Vipave) - Primorska
Kontakt:

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a Pata »

brincelj napisal/-a:Janez in Pata!

A bi kdo bil pripravljen na forum slikovno objaviti komplet razstavljanje E90 števca?!?!? :shock: :shock: :shock:
Mene in še koga bi to zelo zanimalo!
Jaz sem namreč raje kupil lepše ohranjen števec, kot je ta moj originalen, na zgorni sliki...

Lp
No bom jaz tole naredil... V nedeljo ;)
Vsi so vedeli da je to nemogoče.Potem pa je prišel negdo,ki tega ni vedel in uspelo mu je!
“The Power to Win, is a lot of little things, done right.”
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

brincelj napisal/-a:Janez in Pata!

A bi kdo bil pripravljen na forum slikovno objaviti komplet razstavljanje E90 števca?!?!? :shock: :shock: :shock:
Mene in še koga bi to zelo zanimalo!
Jaz sem namreč raje kupil lepše ohranjen števec, kot je ta moj originalen, na zgorni sliki...

Lp
Razdiranje števca od E-90 ali Sprinta ni noben Bav bav. Predvsem je potrebna priprava. Čista miza, dobra luč, pinceta Izvijači mali, razen onega s katerim se odpre " zapertlana"rozeta števca. Števec postavimo na glavo tako, da je stekelce obrnjeno navzdol. Z večjim izvijačem previdno širimo zavihek rozete. Ko je dovolj razširjena jo vzamemo dol. Še preje pa odstranimo varovalno matico. Odvijemo 2 mala vijaka, ki držita števec v ohišju. Pazi na povatno spiralno vzmet, ki vrača kazalec števca. Kazalec snamemo z osi tako, da z močnimi kleščami stisnemo osovino in z roko primemo kazalec in ga z gibi sem in tja izvlečemo iz osi. Odstranimo mostiček, ki drži osovino kazalca. Pazi, da ne izgubiš plastičnega zobnika, ki prenaša hitrost v pot. V mostičku je luknjica, ki je sigurno eliptična. Nesi jo k urarju z osovino, da ti zamenja ležaj. Jaz sem to storil sam tako, da sem " hardlotal" luknjo in naredil novo na točno isto mesto.
Če osovina opleta spodnJi lonček za vrtinčne tokove grabi ob stene, zato kazalec med vožnjo miga in se drgne tudi v steklo. Kazalec se poravna z vročo vodo. Spustimo ga v vročo vodo 50 stopinj tako, da ga lahko še držimo v roki. Ga poravnamo in šokiramo z mrzlo vodo, da ostane na mestu, ki ga želimo.
Veliko uspeha
Uporabniški avatar
Pata
moped
Prispevkov: 2043
Pridružen: To Feb 01, 2011 3:16 pm
Kraj: Slap - (Okolica Vipave) - Primorska
Kontakt:

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a Pata »

Bomo bomo use naštudirali v nedeljo :D
Vsi so vedeli da je to nemogoče.Potem pa je prišel negdo,ki tega ni vedel in uspelo mu je!
“The Power to Win, is a lot of little things, done right.”
Ruzo
batzajla
Prispevkov: 46
Pridružen: Po Feb 22, 2010 1:59 pm

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a Ruzo »

Kazalec najlažje vzameš dol z vilico, ki jo vzameš v kuhinji. :D
There's no school like old school...
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Ruzo napisal/-a:Kazalec najlažje vzameš dol z vilico, ki jo vzameš v kuhinji. :D
Že res, da gre z vilico lepo dol. Tudi z žlico gre. Vendar posledice tega dela so lahko vidne na osnovni plošči brzinomera - udolbinica.
Ruzo
batzajla
Prispevkov: 46
Pridružen: Po Feb 22, 2010 1:59 pm

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a Ruzo »

Meni ni nikoli uspelo nardit vdolbinice, če delaš z občutkom ni nobene rizike, da kaj poškoduješ. :) Pa dobro je najprej kazalec porinit čez tisto palčko na 0-li, in potem slikati kje se zadeva ustavi, tako lahko pri sestavljanju veš koliko je bila vzmet prednapeta (s tem lahko tudi kalibriraš števec).
There's no school like old school...
Uporabniški avatar
Pata
moped
Prispevkov: 2043
Pridružen: To Feb 01, 2011 3:16 pm
Kraj: Slap - (Okolica Vipave) - Primorska
Kontakt:

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a Pata »

No po dougem času se oglašam na forum :) Elektronik je končno dočakal svoje sploh pa ker je slišal za tomos adrijo :D Tako da ja slik je več kot preveč... Nakratko povedano... Raztavil se je vsi deli so bili peskani in nanovo barvani v podobno barvo,le da je metalik... Gruš je bil dodatno še ojačan in povarjen. Vsi aluminijasti deli so bili peskani in nato polirani do krom sijaja... Čisto vsi tudi bloki in vse razen cilindra in glave,sicer sem imel namen tudi glavo in cilinder ampak sem se nato premislil zato ker je preveč zafukano med rebri pa polirane površine slabše odvajajo toploto kot peskane zato sem nato nknadno cilinder še enkrat nesel na peskanje z steklom tako da ni toliko hrapavo... Kar se tiče kroma je pa večina stvari nova... Špice,obroči,izpuh,partapak,balanca ipd... Edino blatnike sem popravil in nesel na novo kromiranje ker novih nisem dobil... Na motorju je seveda narejena generalna,popravljena ležišča ležajev, novi ležaji,sodčkasti na gredi...Semeringi neki spešl ker so samo semeringi bili 50€... ja nvem pomoje usebujejo zlato...Ležaja sodčkasta na motorni gredi tudi verjetno namreč je 30€ komad. Nova motorna gred,bat, poglihani bloki na frezi, nekaj vijakov novih...Vse kar se je dalo so imbusi. Druge reči ki so v originalu cinkane so šle na ponovno cinkanje,stojni vijaki novi postruženi iz večjih 10.9 vijakov... Itd. Itd... Ni da ni uglaunem.

Trenutno čakam dele z cinkanja da se lotim zlaganja... Mašina je že zložena... Več slik v prihodnje... Čez teden ali dva pričakujemo končan motor in stem veliko slik in kakšen posnetek :)

Lep pozdrav usem na pustno soboto :D

Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika
Vsi so vedeli da je to nemogoče.Potem pa je prišel negdo,ki tega ni vedel in uspelo mu je!
“The Power to Win, is a lot of little things, done right.”
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a jerc »

zgleda da bo en super motor tole ...bravo :D
te bi pa čist tk iz firbca prašou..kje si dobu nov izpuh?
Uporabniški avatar
Pata
moped
Prispevkov: 2043
Pridružen: To Feb 01, 2011 3:16 pm
Kraj: Slap - (Okolica Vipave) - Primorska
Kontakt:

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a Pata »

Aja rebro ki je na cilindru zlomljeno sem odrezal z enga druzga cilindra ki ga imam doma zaribanega in ga splajbal da paše točno na mesto kjer je zlomljeno in se je zavarilo pa zbruslo in je kot novo :)

Izpuh..ohjej sm pozabu neki na netu sm ga dobu ampak sem pozabu točno kje... če ti pomaga ti loh povem da je biu drag :lol:
Vsi so vedeli da je to nemogoče.Potem pa je prišel negdo,ki tega ni vedel in uspelo mu je!
“The Power to Win, is a lot of little things, done right.”
Uporabniški avatar
Pata
moped
Prispevkov: 2043
Pridružen: To Feb 01, 2011 3:16 pm
Kraj: Slap - (Okolica Vipave) - Primorska
Kontakt:

Re: Tomos E90

Odgovor Napisal/-a Pata »

Danes sm spravil skupaj feltne :D Bobni so pa kar zgubili sijaj po 2 tednih :roll:
Slika Slika Slika

P.S: vem da bo kdo uprašu kje sm to dobu... špice so ene malo daljše ih morem še porezat obroči pa so neki Radeli al nek tazga...
Vsi so vedeli da je to nemogoče.Potem pa je prišel negdo,ki tega ni vedel in uspelo mu je!
“The Power to Win, is a lot of little things, done right.”
Odgovori