Kot predvžiga

Vse kar se tiče mopedov
kniper
zažgan bat
Prispevkov: 90
Pridružen: Po Sep 06, 2010 10:20 pm

Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a kniper »

Menda obstajajo tabele, kjer so podani koti predvžiga za dvotaktne motorje (torej v stopinjah in ne milimetrih, kot je to ponavadi). Jih slučajno kdo ima oz. ve, kje jih najti?
Če se prav spomnim, gre ponavadi za kote med 15° in 25°, bi pa rad imel točnejše podatke glede na št. obratov.
KVAS
Mojster
Prispevkov: 1733
Pridružen: To Maj 11, 2010 7:02 pm
Kraj: Domžale

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a KVAS »

kniper napisal/-a:Menda obstajajo tabele, kjer so podani koti predvžiga za dvotaktne motorje (torej v stopinjah in ne milimetrih, kot je to ponavadi). Jih slučajno kdo ima oz. ve, kje jih najti?
Če se prav spomnim, gre ponavadi za kote med 15° in 25°, bi pa rad imel točnejše podatke glede na št. obratov.
To je zelo simpl stvar in če si malo tehničnega tipa jo lahko sam preveriš. Torej prvo moraš izdelat kotomer. Dobil boš ziher tuki v tehničnem arhivu kakšnega oz. kot drugot na netu(rabiš krožnic na kateri so označene stopinje od 0 do 360). Potem ga magar prilepiš na CD ali najdeš karšenkoli način da si ga boš pritrdiu na magnet. Potem pa nastaviš 0 stopinj na zgorno mrtvo točko. Moraš pa pogruntat še nek sistem da boš lahko odčitu stopinje( jaz imam aluminijast drot ki ga pritrdim na zgorni šrauf, ki drži mašino. Evo pol boš pa lahko odčitu kolko stopinj pod mrtvo točko morš nastavit predvžig. Z obrati je pa tako, da višji ko so obrati manjši more bit predvžig. Za lažjo predstavo o izdelavi kotomera in uporabi le tega si magar oglej mojo slikco. Upam da sm ti pomagu.

http://www.shrani.si/f/3G/bs/1AC1GLS2/dscn1180.jpg

Lp, Simon
golnar
Mojster
Prispevkov: 1734
Pridružen: Po Apr 19, 2010 11:29 pm

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a golnar »

"It is remarkable how similar the pattern of love is to the pattern of insanity."
kniper
zažgan bat
Prispevkov: 90
Pridružen: Po Sep 06, 2010 10:20 pm

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a kniper »

KVASoooO napisal/-a:Z obrati je pa tako, da višji ko so obrati manjši more bit predvžig.
Si prepričan glede tega, da je pri višjih obratih predvžig manjši in ne večji? Delno me te tabele zanimajo ravno zaradi tega - po enih nasvetih naj bo pri višjih obratih predvžig večji (torej večji kot), po drugi teoriji pa se z višanjem števila obratov kot zmanjšuje. Recimo po temle grafu sodeč:
Slika
Za predloge glede stopinjskega kolesa pa hvala obema. ;)
golnar
Mojster
Prispevkov: 1734
Pridružen: Po Apr 19, 2010 11:29 pm

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a golnar »

iskreno povedano to tudi mene interesira, vedno mi je bilo bolj logično obratno, torej da se prevžig povečuje za doseganje optimuma pri višjih obratih, vendar so meni pred leti razložili da je obratno... zakaj točno, bo pa morda kdo drug razložil ker sam nevem.
"It is remarkable how similar the pattern of love is to the pattern of insanity."
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a filius »

meni so pa ravno prepričevali to, da se predužig pri večjih obratih povečuje, vendar kolikor sem že nekje bral je ravno obratno, da se zmanjšuje, zakaj pa nimam pojma...
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
pusta93
zobnik
Prispevkov: 219
Pridružen: Po Sep 07, 2009 8:34 pm

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a pusta93 »

zato pa ma BT v navodilih za uporabo 0.8 mm pred GMT...višji obrati kot apn ki ma 1.5mm preg GMT v navodilih..
Uporabniški avatar
koroman
predelana mašina
Prispevkov: 1875
Pridružen: Po Avg 31, 2009 10:44 pm
Kraj: zlatoličje - maribor

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a koroman »

kaj pa za tip motorja je že kdo pomislo? 4t ma različen graf od 2t
The science of tuning.

viewtopic.php?f=14&t=15145
kniper
zažgan bat
Prispevkov: 90
Pridružen: Po Sep 06, 2010 10:20 pm

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a kniper »

Graf na zgornji sliki velja za dvotaktni motor. In iz njega izhaja, da se z višanjem števila obratov zmanjšuje kot predvžiga. Kar se meni v prvem hipu ne zdi logično: že itak ima bat višjo hitrost zaradi višjih obratov, potem pa še manjši predvžig - kje zaboga torej pride do vžiga zmesi?
Je pa dobra poanta to z BTjem in njegovim 0.8 mm v primerjavi z 1.5 mm. Očitno je tu v igri še nek dejavnik, ki sem ga spregledal...
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6819
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Kot predvžiga

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

flekser ima tudi večji predvžig ... zato pa trokira in ga bremza na obratih ... z manjšim predvžigom se pa mešanica tudi bolj stisne in ko je iskra je močnejša eksplozija ...

tako nekako si jaz predstavlam ..
Odgovori