Tomos Funtastic 25

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Discom
auspuh lager
Prispevkov: 2
Pridružen: So Jun 11, 2022 12:41 am

Tomos Funtastic 25

Odgovor Napisal/-a Discom »

Pozdravljeni. Sem na novo (upam da bom zadovoljni) lastnik rabljenega mopeda Tomos Funtastic 25. V prometni mu piše Youngster. Letnik 2016, prva registracija 2017. Če je verjeti števcu (in prejšnjemu lastniku) ima samo 1690 prevoženih km.

Motor je predelan in ima: Airsal 65 ccm cilinder kit, Dellorto PHBG 21 uplinjač in predelano sesalno koleno, športni zračni filter, športni izpuh Tecno (po izjavah prejšnjega lastnika). Motor ima tudi blokado na stikalo. Končna hitrost brez stikala je 65 km/h.

Naj povem še, da sem hotel predelan motor, pa ne zato da bi se podil po cestah kot kak mulec (verjetno sem starejši od marsikaterega na tem forumu), ampak ker imamo domače dvorišče precej v klanec in original 25 km/h bi težko prilezel gor. Tudi moja teža malo pripomore k ''matranju'' Tomosove mašine ;-).
Da preidem k težavam.

1. Kot prvo ima ta Tomos zelo slabe prednje luči. Ker je 25-ka ima samo kratko luč in tisti dve mali svetilki svetita zelo slabo. Ali obstaja kaka alternativa, da se originalne luči zamenjata (ali da se vsaj dajo druge žarnice-mogoče LED)? Tudi smerniki utripajo zelo počasi (najprej sem mislil, da sploh ne delajo).

2. Blokada, ki je vgrajena zelo ''zaduši'' motor, ki gre pod blokado komaj 15-16 km/h. Se da tu kaj narediti, oziroma se da blokado kaj nastaviti na hitrost 25 km?

3. Ko je motor mrzel, kar težko vžge. Ne glede ali se poizkusi z ročnim zaugom (ki ga ima vgrajen uplinjač) ali brez. Potrebno je precej poizkusov, da motor vžge. Prejšnji lastnik pravi, da pred predelavo ni bilo težav…

Lokacija mopeda je Šentjur. Če kdo pozna kakšnega mojstra (lahko z diplomo ali brez ;-), ki bi malo pogledal mojega Tomosa. Najboljše, če je kakšen mojster blizu, drugače ga pa tudi naložim na prikolico in ga kam pripeljem. Se priporočam za nasvete.
Discom
auspuh lager
Prispevkov: 2
Pridružen: So Jun 11, 2022 12:41 am

Re: Tomos Funtastic 25

Odgovor Napisal/-a Discom »

jerjer
zariban cilinder
Prispevkov: 128
Pridružen: Po Jul 25, 2011 3:19 pm

Re: Tomos Funtastic 25

Odgovor Napisal/-a jerjer »

Pozdravljen,
za blokado ti lahko povem, da se z obračanjem potenciometra lahko nastavi okvirno hitrost. Jaz imam tega, https://www.cilinder.si/omejevalniki-hi ... kalom.html
in meni deluje ok. Sem ga nastavil na cca 25, brez omejitve pa je hitrost 45. Za vžig pa mogoče menjava svečke ali nastavitev uplinjača.
Upam, da sem kaj pomagal.
Lp.
Odgovori