Pomožni kanali v cilindru

Predelave pogonske sile mopeda
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Aljaž555 napisal/-a: Ne Dec 25, 2022 9:39 pm
drugače se pa dobro obnese širjenje krila na batu z durafixom (preverjeno). (slike so še od poletja enkrat, moped se že enčas vozi).
...hvala ti za tale info. Ne poznam Durafixa. Sem šel gledat na Youtube, pa zgleda zelo zanimiva zadeva.
Lotam aluminij že mnogo let, uporabljam pa v glavnem Alu lot od Castolina, ali pa Al 75. Castolinov je zelo agresiven, pa nastanejo zajede ob spoju, pa lota se ga lahko bolj kot ne le kapilarno, tale Durafix je pa zgleda neka nova suprdupr zadeva, če zalije 8mm luknjo v 0,5mm pločevino.
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 365
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Živnorc napisal/-a: To Dec 27, 2022 7:19 am
Aljaž555 napisal/-a: Ne Dec 25, 2022 9:39 pm
drugače se pa dobro obnese širjenje krila na batu z durafixom (preverjeno). (slike so še od poletja enkrat, moped se že enčas vozi).
...hvala ti za tale info. Ne poznam Durafixa. Sem šel gledat na Youtube, pa zgleda zelo zanimiva zadeva.
Lotam aluminij že mnogo let, uporabljam pa v glavnem Alu lot od Castolina, ali pa Al 75. Castolinov je zelo agresiven, pa nastanejo zajede ob spoju, pa lota se ga lahko bolj kot ne le kapilarno, tale Durafix je pa zgleda neka nova suprdupr zadeva, če zalije 8mm luknjo v 0,5mm pločevino.
Sicer zadeva obstaja že kar nekaj časa pa sem rekel da probam če je ravno priložnost, moram priznat da sem bil kar malo skeptičen gledena pogledane videe. Najprej probal na starem batu nemoreš vrjet če pravilno naneseš drži ko hudič (če probaš odtrgat z kleščami zraven še bat potegneš) tako da me ni več skrbelo da bi odpadlo sploh ker je bat tam zadaj še najman obremenjen. Je pa treba pazit da ne zjebeš bata, moraš ravno prav pogret, pa pazit da se ti cel ne segreje preveč. Ker nisem vedel kako se ta durafix razteza (da mi nebi ravno tam ribalo ko se motor segreje) sem zalito območje rahlo poglobil.
received_1103757710207136.jpeg
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

.. odlično izgleda. A se da to lepo nanesti na bat, kot da bi recimo avtogeno varil (navaril), ali si moral narediti kako "šolungo", da si lahko nanesel alu lot, da ni stekel stran? Ali deluje tudi kot "kapilarni" lot, recimo, da daš eno cev v drugo in potem potegne lot v špranjo, ali se dela s tem bolj kot ne površinsko?
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 365
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Živnorc napisal/-a: To Dec 27, 2022 10:05 am .. odlično izgleda. A se da to lepo nanesti na bat, kot da bi recimo avtogeno varil (navaril), ali si moral narediti kako "šolungo", da si lahko nanesel alu lot, da ni stekel stran? Ali deluje tudi kot "kapilarni" lot, recimo, da daš eno cev v drugo in potem potegne lot v špranjo, ali se dela s tem bolj kot ne površinsko?
Če deluje kot kapilarni lot nevem ker nisem sprobal, sem pa videl da so že z njim lotali razne cevi za interkulerje tako da možno da tudi v špranjo steče. Ja okoli bata je blo treba dat "šolungo" iz navadne pločevine (deluje samo na alu in nekatere barvne kovine tako da se je ni prijelo) ker je vse skupaj dokaj tekoče.
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

... še tole, potem pa neham smetiti... ampak saj načeloma paše k tej temi.

Koliko pa je trši ta lot od aluminija za obdelovat? .... ravnokar delam ene bloke za Gilardonija, pa je zoprno variti tam iz notranje strani bloka pri sklopki, ko se težko doseže, pa če bi kar s tem Durafixom zalil ... ravno tako bi do polovice zalil pretočne kanale v blokih, pa me zanima, ali je velika razlika v trdoti lota in aluminija, ker bi bilo res zoprno lepo naredit ročno, če imaš razliko v materialih. No načeloma je na tej strani dosti lepše dostopno za variti, pa vseeno...
Hvala.
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 365
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Živnorc napisal/-a: Sr Dec 28, 2022 6:13 am ... še tole, potem pa neham smetiti... ampak saj načeloma paše k tej temi.

Koliko pa je trši ta lot od aluminija za obdelovat? .... ravnokar delam ene bloke za Gilardonija, pa je zoprno variti tam iz notranje strani bloka pri sklopki, ko se težko doseže, pa če bi kar s tem Durafixom zalil ... ravno tako bi do polovice zalil pretočne kanale v blokih, pa me zanima, ali je velika razlika v trdoti lota in aluminija, ker bi bilo res zoprno lepo naredit ročno, če imaš razliko v materialih. No načeloma je na tej strani dosti lepše dostopno za variti, pa vseeno...
Hvala.
Na netu sem že takrat našel specifikacije materiala (zanimal me je raztezek zaradi prijemanja bata) pa če se prav spomnim ima 100 po brinelu tako da nekaj trši je (primerljivo z alu 6061). Že ko sem ročno obdeloval je šlo po batu s pilo lažje kot po durafixu. Če boš s tem delal na alu blokih pazi da ti jih nebo zvilo ker je zadevo kar dobro pogret treba pa še hitro toploto odvajajo bloki.
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Hvala!
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Aljaž555 napisal/-a: Sr Dec 28, 2022 7:59 am Na netu sem že takrat našel specifikacije materiala (zanimal me je raztezek zaradi prijemanja bata) pa če se prav spomnim ima 100 po brinelu tako da nekaj trši je (primerljivo z alu 6061). Že ko sem ročno obdeloval je šlo po batu s pilo lažje kot po durafixu. Če boš s tem delal na alu blokih pazi da ti jih nebo zvilo ker je zadevo kar dobro pogret treba pa še hitro toploto odvajajo bloki.
...slučajno najdu nekaj podobnega, če ne isto stvar....

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... Redirect=y



https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 20329009_1

...al pa "original"..
https://www.varez.si/potrosni-material/ ... ktrode-set

...zdaj pa bod pameten, kaj je original.... pa kaj ni...
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 365
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Živnorc napisal/-a: Ne Jan 01, 2023 8:10 pm
Aljaž555 napisal/-a: Sr Dec 28, 2022 7:59 am Na netu sem že takrat našel specifikacije materiala (zanimal me je raztezek zaradi prijemanja bata) pa če se prav spomnim ima 100 po brinelu tako da nekaj trši je (primerljivo z alu 6061). Že ko sem ročno obdeloval je šlo po batu s pilo lažje kot po durafixu. Če boš s tem delal na alu blokih pazi da ti jih nebo zvilo ker je zadevo kar dobro pogret treba pa še hitro toploto odvajajo bloki.
...slučajno najdu nekaj podobnega, če ne isto stvar....

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... Redirect=y



https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 20329009_1

...al pa "original"..
https://www.varez.si/potrosni-material/ ... ktrode-set

...zdaj pa bod pameten, kaj je original.... pa kaj ni...
Dejansko je proizvajalcev teh palic za lotanje kar nekaj ne samo Durafix, vse obljubljajo bolj ali manj enak efekt v praksi se pa obnašajo dokaj različno. Jaz drugih nisem probal ampak tiste 2x na leto ko rabiš vseeno če dobre kupiš pa maš mir, če bi jih pa na kupe nucal bi pa mogoče že razmišljal o kakšni cenejši varjanti.

Zanimiv je tale video kjer primerja različne proizvajalce teh palic (sicer ne tudi durafixa) pa so rezultati kar različni. https://www.youtube.com/watch?v=fKIKsDfRAcs
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Pomožni kanali v cilindru

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Lep prispevek!
Mi je čisto jasno glede kvalitete... različni parametri glede tališča...natezne trdnosti, trdote..itd... tudi sam "poznam" varjenje in lotanje...

... za trdne spoje bi tudi sam brez obotavljanja uporabil Durafix, kot si že sam ugotovil, ko si preveril, da je najbolj "userfriendly" glede samega dela in najbolj kvaliteten glede vsega tega, kar sem zgoraj napisal... za kako manj zahtevno stvar, kot je recimo samo zalivanje z maso pri zalivanju pretočnih kanalov in zalivanje - nanašanje materiala na blokih, da ne prebrusiš stene, kot bom to počel pri predelavi blokov za Gilardoni, je pa verjetno tudi "kitajc" čisto dovolj dober.

Najverjetneje bom kliknil obe stvari, pa da vidimo. Se mi ta zadeva veliko bolj dopade, kot pa varjenje s TIG postopkom...

..pa še nekaj "1": ko variš po TIG postopku star aluminij, se zna kar precej "smoditi" in nastajajo pore, če nisi uspel dovolj dobro očistiti in bi bilo dosti bolje te pore popraviti z Durafix, al pa s kitajcem, kot pa s kako "epoxy tekočo kovino"

Pa še nekaj "2": Predpogoj pri lotanju - varjenju aluminija je čista površina. Niti Nitro, niti Aceton... bencin..ali katera druga topila ne očistijo aluminija (ali tudi kaj drugega), kot raztopina citronske kisline. Ne moreš verjeti kaka razlika. Var ali lot je popolnoma čist! ...in na kvaliteto spoja veliko vpliva tudi vir toplote. Plamen mora biti neoksidativen, s čim manj kisika.... če pa že nastane oksidna prevleka (zelo tanek sloj) na aluminiju med segrevanjem, pa samo rahlo potegneš z iglo, malim izvijačem...itd po površini, kjer hočeš, da se lot prime, pa lot v trenutku steče po površini, kjer si ta oksidni sloj prekinil....

o.k. ... malo filozofije tudi ne škodi v takem vremenu ... upam, da ne smetim preveč po tej temi....
Odgovori