Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Pozdravljeni vsi skupaj.

Na mojem APN 4 sem pred kratkim vgradil 12V 50W elektriko. Ker mi je varnost na mopedu zelo pomembna, bi namrec rad vgradil smernike in stop luci (sprednja in zadnja zavora).
Problem je v tem, da sem za elektriko res neumen, nimam pojma, kako vse zvezati ...

Kupil sem ze rocke novejsega tipa z integriranimi vsemi stikali.
Kakor razmem, potrebujem poleg elektrike v motorju, vzigalne tuljave in vseh stikal se regulator napetosti 12v 60W, dva avtomata za smernike in kompletno kablovje.

1. Ali mi lahko prosim kdo svetuje, kateri set kablov (instalacija) bi mi ustrezal za vse to?
2. Katere avtomate smernikov ter regulator naj kupim?
3. Po kateri shemi bi moral vse to zvezati, da bi delovalo?

Ne skrbite, jaz le kupujem material. Vezavo in priklop bom prepustil elektricarju.
Hvala za odgovor in lep dan zelim.
Priponke
set ročajev (l + d)-250x250.jpg
set ročajev (l + d)-250x250.jpg (10.12 KiB) Pogledano 1122 krat
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a matijag »

Saj novejši imajo vsi enako, razlika je samo, če ima zaganjač in akumulator. Poglej shemo za Hiphop, Flexer, Standard, Alpino. Motos ima kar nekaj teh originalnih kabelskih spletov na zalogi, najbolše da povprašaš ali pokličeš.
https://www.motos.si/
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Avtomat smernikov oz. utripalka (na dva kontakta) je samo ena na mopedu. In za ta tip ročk jo moreš uporabit (avtomat na 3 kontakte ne bo šel).
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Ali mi lahko prosim nekdo potrdi spodaj izbrane produkte (regulator, rele in kablovje)?
Hvala.
Priponke
rele.jpg
regulator.jpg
kabli.jpg
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Za kablovje nisem prepričan da bo šlo brez predelav,
ostalo je ok. Sicer v vsakem primeru so potrebne predelave tako, da lahko tudi kupiš tisto napeljavo.

Druga opcija je nadgradit original napeljavo.
Sicer dodat napeljavo za smernike na original napeljavo ni noben problem samo 4 žice se potegne. Zadnjo stop luč še lažje. Regulator napetosti pa je povezan samo med rumenim kablom iz mašine in rumenim od napeljave ter iz regulatorja se potegne napajanje še na smernike in stikalo stop luči.
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Pozdrav.
Še vedno se nisem lotil elektrike na mopedu in mislim, da je sedaj res prišel čas, da to končno uredim.
Nikogar ne želim provocirati z mojim neznanjem. Priznam, za elektriko sem neumen in se nikakor ne znajdem med vsemi temi shemami. Ali mi je pripravljen kdo med vami, proti plačilu, narisati ali predelati elektro shemo, tako da bo ustrezala mojemu mopedu.
Če hitro ponovim; gre za Tomos APN4, na katerem bo mašina z 12v 50w elektriko. Kupil sem že nov tip ročk z integriranimi stikali, saj bom montiral smernike. Želja je tudi, da bi imel na obeh zavorah stikalo za stop luči. Omenjeno mi je bilo, da moram uporabiti rele smernikov z dvema priklopoma. Na žalost pa nikjer ne najdem sheme, ki bi mi ustrezala. Alpino s smerniki uporablja rele s tremi priklopi, tu se pri meni ustavi, saj ne vem, kako shemo prirediti na rele z dvema priklopoma.
Flexer ima poleg luči in smernikov še polno ostalih stvari za katere ne vem kaj bi z njimi, npr. ključavnica, baterija...
Atx ima itak drugačne ročke...
Prosim, prosim, naj mi nekdo od znalcev pomaga. Rad bi imel shemo, ki bi jo lahko natisnil in po kateri bi se lahko lotil vezave.
Hvala vsem in lep pozdrav.
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a sg1 »

50 W ni dovolj za vse našteto, če klasični smerniki ne bodo protitaktno (prednji iz zadnji na isti strani delata navzkrž) zvezani. Kar pa s temi stikali in to utripalko ne gre.
LED bi rešili ta problem. Ti pa ne delajo na termo utripalko.
Pa še pri protitaktno zvezanih smernikih se ob samo 50 W elektriki pozna, ko ob prižgani luči in smernikih stisneš še zavoro in se prižge zavorna luč, če je ta običajna 10 W žarnica. Spet je rešitev LED zavorna luč.
Da hupe sploh ne omenjam...
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a matijag »

Čez dan še nekako gre, ko pa ponoči prideš pred ovinek ali križišče , je pa veselje :o in to nikakor ne pripomore k varnosti :cry:
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

@Žare, napiši iz kje si?

Poglej temo od @Kamikaza, ki je montiral takšne ročke in smernike kot želiš ti na 14M.

Glede smernikov lahko daš LED ampak namesto termične utripalke(original tomos na dva kontakta) uporabiš kitajsko utripalko(namenjeno led smernikom), ki se dobi prav tako na dva kontakta.
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 852
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Tako kot so ti že ostali povedali, te stikala in smerniki naizmenično ne bo špilalo; to bi šlo edino z nekaterimi ročkami od CEV, če jih še kje dobiš kompletne (sama stikala še gre, zavornih in od sklopke je pa malce težje dobiti), ker imajo ločene kontakte za vsak smernik posebej. Pa tudi, na 50vatov bo bolj kot ne žalost, na obratih še gre, ko pa nekje stojiš, pa vse skup umre.
Odgovori