Tomos Flexer montaža smerokazov

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
xwarrior
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: So Apr 03, 2021 10:18 pm

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a xwarrior »

KamiKaza napisal/-a: Pe Apr 14, 2023 9:21 pm Boš imel hiperutripajoče smernike
Lol pomeni da so mi dali narobe?
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Težava je da teli novodobni trgovci niti ne vejo kaj prodajajo. Jaz sem za njen moped iskal rele za izmenični štrom, pa ti noben ne zna povedat kater je pravi. Na koncu mi je po sreči uspelo dobiti pravega, sam kaj ko je crknil po enem mesecu uporabe. Mimgrede, ti verjetno tudi rabiš rele za izmenični štrom?
xwarrior
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: So Apr 03, 2021 10:18 pm

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a xwarrior »

KamiKaza napisal/-a: Pe Apr 14, 2023 10:01 pm Težava je da teli novodobni trgovci niti ne vejo kaj prodajajo. Jaz sem za njen moped iskal rele za izmenični štrom, pa ti noben ne zna povedat kater je pravi. Na koncu mi je po sreči uspelo dobiti pravega, sam kaj ko je crknil po enem mesecu uporabe. Mimgrede, ti verjetno tudi rabiš rele za izmenični štrom?

Glede na slike, ki sem jih dal tukaj gor so mi rekli, da povezavo že imam, da rabim samo utripalke in smerokaze.

Zdaj me pa še zanima kako se poveže ta utripalka, katera žica se poveže na kateri del utripalke (rdeča in roza)? Ker v shemi ne znam razbrat :D
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Če bi bila za izmenični štrom, ni važno, pri enosmernem maš pa samo dve možnosti, mislim da maš gor oznake L in + (ali X, ko je tako čudno odštancano gor). Če na eno ne dela, premenjaš kable, mislim pa da na + ali X daš 12 voltov, L pa potem pelje na stikalo smernikov .
xwarrior
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: So Apr 03, 2021 10:18 pm

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a xwarrior »

KamiKaza napisal/-a: So Apr 15, 2023 2:41 am Če bi bila za izmenični štrom, ni važno, pri enosmernem maš pa samo dve možnosti, mislim da maš gor oznake L in + (ali X, ko je tako čudno odštancano gor). Če na eno ne dela, premenjaš kable, mislim pa da na + ali X daš 12 voltov, L pa potem pelje na stikalo smernikov .

Super, hvala ti. Zdaj moram še samo ugotovit a so mi dali pravo utripalko ali ne? Ker kot sem rekel moja je 138W, tista z linka je pa 50W. Bo kaj narobe, če priklopim z večjo močjo ali jo naj raje nesem nazaj v trgovino?
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Saj pravim, utripalo ti bo obupno prehitro, pa tudi tako bo bolj čudno delalo, ker enosmerna utripalka na izmeničnem štromu nekak ne gre, ma ženin moped tako, ker kot sem rekel jih je zelo težko dobiti (razen če maš akumulator)
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

KamiKaza napisal/-a: So Apr 15, 2023 11:06 am Saj pravim, utripalo ti bo obupno prehitro, pa tudi tako bo bolj čudno delalo, ker enosmerna utripalka na izmeničnem štromu nekak ne gre, ma ženin moped tako, ker kot sem rekel jih je zelo težko dobiti (razen če maš akumulator)
KamiKaza ni fora izmenična in ne izmenična zaradi AC/DC, ampak kako utripata smernika.
Pri tej na 2 kontakta in kakor imajo napravljeno napeljavo novejši Tomosi utripata prednji in zadnji smernik hkrati.
Na izvedbi napeljave kjer se uporabi utripalka na 3 kontakte pa utripata prednji in zadnji smernik izmenično.
Izvedba utripalke na 2 kontakta deluje tako na izmeničnem AC kot enosmernem DC toku. Ampak v primeru delovanja na AC toku smo opazili da se prej pokvari :)

xwarrior kakšne smernike boš montiral gor?
Utripalka ki so ti jo prodali je za kar hude moči avto s prikolico :D sej utripalka ne da moči, je samo primerna da zdrži tako veliko skupno moč žarnic, kar pa ponavadi vpliva tudi na hitrost utripanja.
Zanimivo da švicari prodajajo to utripalko kot rezervni del za tomos, zna bit da celo deluje
https://www.mofakult.ch/blinkerrelais-12v-tomos
Zmontiraj in povej, kako obrneš rdečo in roza žico je načeloma vseeno. Daj roza na L in rdečo na X
xwarrior
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: So Apr 03, 2021 10:18 pm

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a xwarrior »

Hvala obema.

Glede priklopa utripalke, imam tole utripalko iz te slike. Me pa še zanima kako priklopim te dve utripalki, je tudi kaj narobe če kaj narobe priklopim? Da mi ne bo žarnice skurilo :D

https://imgur.com/gallery/gZ4Ttxx
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

xwarrior napisal/-a: So Apr 15, 2023 10:50 pm Hvala obema.

Glede priklopa utripalke, imam tole utripalko iz te slike. Me pa še zanima kako priklopim te dve utripalki, je tudi kaj narobe če kaj narobe priklopim? Da mi ne bo žarnice skurilo :D

https://imgur.com/gallery/gZ4Ttxx
Aha, kar priklopi, nimaš kaj falit. V najslabšem primeru bojo smerniki samo svetli namesto utripali :) pa levi in desni se lahko zamešata glede na stikalo :D

Smernike priklopiš na kable ki imajo že prave konektorje.
In sicer Desni smerniki se priklopijo na vijolčen in rjav kabel,
levi smerniki pa na črn in rjav kabel.
xwarrior
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: So Apr 03, 2021 10:18 pm

Re: Tomos Flexer montaža smerokazov

Odgovor Napisal/-a xwarrior »

Aha, super, najlepša hvala. Javim kako mi bo uspelo :)
Odgovori