Obnova vodne črpalke TOMOS

škropilnice, izvenkrmni motorji ipd.
Odgovori
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a Berty »

Pozdravljeni,

v PGD imamo 2 mali vodni črpalki s TOMOS dvotaktnim agregatom, za C gasilke cevi. 1 smo sprobali in je vžgala, dela super tako kot mora, šprica kar fino z eno C cevjo in ročnikom.

Druga ni bila tako dobra, navite špage za ročni vžig kot pri motorki se ni dalo niti zavrteti :cry: :roll:
Sem se odločil pogledat kaj je narobe, ter še malo olišpati kjer se da, zato bi pa lahko dobil tudi kak predlog koga ki je že popravljal in obnavljal take črpalke.

Slike jutri :D
APN4M 83'
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a Berty »

No, pa se je malo resnejše začelo.
20190227_181432.jpg
Na črpalki je priklop za dve C cevi, z vrha pa šalčka za točenje vode v sesalne cevi predno vžgemo motorko, saj z zrakom ne potisne v cev.
Na črpalki je priklop za dve C cevi, z vrha pa šalčka za točenje vode v sesalne cevi predno vžgemo motorko, saj z zrakom ne potisne v cev.
Zaganjač
Zaganjač
Motorko sem razdrl do bata, vidim da ni nikjer bic namazano pa sem jo malo obrisal, spucal in podmazal kjer je treba. Vžigalna vrv se je nato začela vrteti, kar je pomenilo, da gonilna gred ni zaribala česar me je bilo najbolj strah. Spucati sem moral še vplinjač, zbrusiti izpušni kanal cilindra in vrh bata in to je to.
Bilo je nekaj lesenih opilkov v črpalnem delu, kstere sem odstranil ko sem razdrl eno stran.
20190227_182611.jpg
Za snemanje pokrova cilindra je potrebno snemanje priključka za C cev.
Za snemanje pokrova cilindra je potrebno snemanje priključka za C cev.
Takole pa izgleda 60ccm cilinder in kapa, lamo izvedba. Me zanima koliko moči bi se dalo dobiti s predelavo :D
Takole pa izgleda 60ccm cilinder in kapa, lamo izvedba. Me zanima koliko moči bi se dalo dobiti s predelavo :D
Identifikacijska tablica
Identifikacijska tablica
Kapa znotraj je imela nekaj saj in veliko udrtin od klenkanja ob robu, zato sem jo s stružnico malo porihtal.
Kapa znotraj je imela nekaj saj in veliko udrtin od klenkanja ob robu, zato sem jo s stružnico malo porihtal.
Filter na Bing 10/14/xxx, od leve je ročka za zaug, zgoraj pa ročka za gas.
Filter na Bing 10/14/xxx, od leve je ročka za zaug, zgoraj pa ročka za gas.
Prvi vidiki smeti v pumpi...
Prvi vidiki smeti v pumpi...
20190227_190801.jpg
20190227_182620.jpg
Po vsem delu sem jo sestavil nazaj in danes se moram ustaviti v železnini po novo svečko. Od te ne dobim iskre, pa bi rad probal predno se spustim v kakšno temelitejše čiščenje, barvati je ni potrebno saj nebo na lepotnem tekmovanju in tudi rabljena ni bila zelo.

Edit: slike so postrani zaradi nalaganja s telefona. :roll:
APN4M 83'
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Nisi uspel iz mopeda pobrat svečko za probat heh :)
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a Berty »

Živjo,

nažalost mi je iridium svečke škoda dol dajat za probat :D
Sem šel po novo in glej glej, štrom sploh ne daje iskre...
Zdaj bo treba razdrt ponovno zadaj do vetrnice, pogledat tuljavo in platine ter nadaljevat od tam... :roll: :x
APN4M 83'
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Pazi da ti ne kabl za ugasnit motor ne dotika kam ob ohišje
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a Berty »

Pozdravljeni spet gasilski interesenti :D

Agregat se je prejšnji večer lepo dal sneti, namreč če snameš svečko, lahko vzameš kompleten pokrov cilindra skupaj s tankom za bencin dol bp.
Potem sta se snela še kurbl, ki se ubistvu samo natakne na vetrnico in vetrnica, da sem prišel do elektrike.
Gori je navadna 6V17W elektrika kot v vsakem tomosu, edino zamaknjena je drugače, kot bi jo gledal na mopedu.

Dobil sem že cinšpulo in kondenzator, bom probal zamenjati to pa da vidimo kam nas pripelje. Platine izgledajo dobro, tudi vijakov še ni noben preveč uporabljal, vse kot prvič odprto. 8-)

Še ena slikca vetrnice in kurbla.
Takole zgleda kurbl mehanizem, ko potegneš se razširijo valjčki navzven, nazaj not pa vleče navit krožni feder.
Takole zgleda kurbl mehanizem, ko potegneš se razširijo valjčki navzven, nazaj not pa vleče navit krožni feder.
APN4M 83'
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a Berty »

Takole pa se je zaključilo danes, zamenjal sem kondenzator in cinšpulo svečke, ta je nato dajala iskro kot mora. :D
Sestavil sem jo skupaj in preizkusil brez cevi, ker so v gasilskem domu. Dela kot mora, posnel pa sem še kratek video, da slišite ko dela.
Video tukajle:
https://vimeo.com/321791279

Premišljam kako bi vlekla če bi zmontiral fin auspuh in zbrusil kanale. :lol: :lol:
Črpalka bo še dober teden pri meni, tako da imam nekaj lufta za igranje :D
APN4M 83'
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

če boš brusil kanale, pazi, da ne bodo za veliko večje obrate, ker črpalka z vodo nikoli ne bo dosegla obratov, kot moped. Že za 500 o/min več bo treba ulala moči.
franc
vplinjač
Prispevkov: 379
Pridružen: Po Maj 06, 2013 3:00 pm

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a franc »

Ne "prestavljaj" kanalov. Jaz bi edino "zgladil" izpušni kanal, da se bi manj nabirale saje.
lp
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Obnova vodne črpalke TOMOS

Odgovor Napisal/-a Berty »

franc napisal/-a: Če Mar 07, 2019 9:10 am Ne "prestavljaj" kanalov. Jaz bi edino "zgladil" izpušni kanal, da se bi manj nabirale saje.
lp
Tudi jaz tako premišljam :D
APN4M 83'
Odgovori