Tomos 14M

Predstavite nam svoj moped
Odgovori
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

V končni fazi so tako narejeno (?) imeli Sprinti in Elektroniki...
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Evo, akumulator je prišel, res je mini :o
IMG_20210217_183123.jpg
...če slučajno ne bi šlo skos... plan B...
IMG_20210217_185754.jpg
...prvi kos sestavljanke...
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Danes je bil dan...
IMG_20210219_165230.jpg
akumulatorček je tako majhen, da se bo lepo skril v stransko votlino
IMG_20210219_165238.jpg
IMG_20210219_165248.jpg
...takolele :lol:
IMG_20210219_165630.jpg
...še na mopedu, k bi original s fabrke tko prišel...
Na koncu je bil pa še test in... najprej mopeda ne ugasnit :shock: jasno, če bi priklopil maso s stikala, bi delovalo... in na koncu tudi je!, potem vžig... obratomer sem pustil še odklopljen (jbg, nkol ne veš, kakšn štrom gre skozi kablovje takole, po taki nekonvencionalni predelavi, hupa je delala, luč pa ne :shock: , kontrolka dolge pa, se pravi... kontrolka je povezana na okvir, luč pa..., hja, na ohišje žarometa, ki je, mimogrede črno ofarban, bo sedaj en dan akcija in bom zemljo pripeljal ven, na okvir, pa bomo poj vidli.
Zaenkrat pa, zlo vesel, nekako vse dela brez velikih pretresov :lol:
Aja, pa vse negative na enosmernem delu napeljave sem peljal po "luftu" nazaj na akumulator, ke mi nihče ni zmogel zagotovo potrditi, da izmenični in enosmerni štrom lohka sobivata na isti železnini...
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Še shematično...
TOMOS elektro s smernik_akumulatorska_14M.pdf
(302.94 KiB) Prenešeno 50 krat
...tule sta narisani obe veji ozemljeni čez okvir, v praksi sem enosmerni del peljal nazaj na akumulator po kablih, če me bo kdo znal zagvišno prepričati, da gre lokha čez okvir, bom iz akumulatorja potegnil en kabel na okvir, drugače pa ostane tako...
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5230
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Če minus in okvir nista spojena nikjer se mi zdi da ti nebo polnilo baterije.
Kako pa je iz regulatorja masa priklopljena? Kaj ni na okvir al ni na akumulator povezana?

Pa zadnja luč ne namerno direkt povezana? In glede na shemo kaj sprednjo lahko izklopiš?
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Tudi jaz imam en minus u "luftu", da mi dela, kot mora. Nisem se še poglabljal, ampak tako je.
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Z reglerja je minus na karoserijo, izmenični štrom tudi na karoserijo, pozicije so namerno vezane direktno, sprednjo luč pa izklopim na desnem stikalnem sklopu, tam, ko je original za ugasnit, ugasnem ga pa na tipko, predvideno za elektro štarter in na ključ, seveda. Je pri mopedih, ki imajo maso iz tuljave na okvir problem, ker ti vežeš poj tokokrog čez šasijo, poj ti pa enosmerni štrom "u luftu" ostane. Pri novejših štromih je pa ponavadi tako, da je primar lepo zvezan (brez udeležbe karoserije) in poj ni problem z enosmernim tokom... Jah, delam doktorate na temo, in čist vsak (tu mislim izučene štromarje) ma drugačno teorijo, in poj naj jest, hruškar vem, kaj je prav :lol:
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5230
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Jaz sem še vedno v dvomu da ti sploh polni akumulator, če imaš minus iz regulatorja na karoserijo torej med baterijo in izvorom (regulator+navitje) imaš povezan samo plus. Zato moreš povezat še minus od baterije na karoserijo.

Če bi imel polnovalni (gretz) usmernik potem bi imel lahko minus ločen, ampak tej regulatorji na 1 ali 2 diodi tega nimajo.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Jaz imam grez in voltmeter, pa lahko spremljam
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

automatic_7 napisal/-a: Ne Feb 21, 2021 9:19 am ...Če bi imel polnovalni (gretz) usmernik potem bi imel lahko minus ločen, ampak tej regulatorji na 1 ali 2 diodi tega nimajo.
Aha, ker po tej shemi (sposojena iz Puhšopa) je tudi narisano tako kot praviš
puch-kokusan-schema-0-1-1-900x675.jpg
pa tudi Tomosovi načrti kažejo vse križem povezano, tko da res ne vem, probaval pa tudi nisem nevem kaj, ker sem bil že zelo pozen, sam tolk sem sprobal, da sem videl, da izmenični tok teče kot predvideno in da ključavnica dela, meril in usklajeval bom pa ta teden enkrat.
Odgovori