Tomos ATX 50C

Predstavite nam svoj moped
Odgovori
road king
zobnik
Prispevkov: 174
Pridružen: Pe Nov 06, 2015 9:24 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a road king »

Zima je imela svojo moč, sestavil sem drugo mašino za atxa, slutim da je original ze malo zmatrana, saj tud z bt cilindrom nisem mel kaj prida performanca. Nova Mašina je vrjetno od btja, kupil sm jo pred leti z zaribanim bt cilindrom za 35€ :D , takrat je bil tomos še drobiž. Sm jo obnovil, menjal kar se standardno menja in nataknil piljen atx cilinder fi40, ki ga imam tud ze nekaj casa doma,sm si mislil bo lustna kombinacija z dellorto sha 16/16 in original predelanim izpuhom, glava je znizana od SL-a. Ter kot na original mašini 12v 50w vžig. Zadeva dela, morm se poigrat se z vžigom in fergom, ampak zaenkrat se kar lepo zavrti 3 prestava do 7-8k obratov, pol je pa ubistvu konc, cetrta in peta sta bolj ali manj mrtvi, ce ni vsaj malo klancka navzdol. Vžig je vrjetno precej mimo nastelan sej je težko držat subler na istem mestu. Se je pa iz menjalnika slisalo cudno cviljenje zobnikov, vsakič ko sem dodal gas se je slišal ta zvok, čutilo se je tud neko trenje. Odprem sklopka precej zripsana od vztrajnika. Pomislil sem tudi na zobnicek prve prestave, da nista kompatibilna, ampak sta ok na stozcu ima 11 zob. Zamenjal sem vztrajnik, nasel sem doma še lažjega pa da vidmo. Zobnik sklopke in vstrajnik sem dobro polil z motornim oljem sej sta bla prej suha in ja olja je v menjalniku 4dl. Nevem kk ni tolk olja gor zmetalo da bi se namazala. Po menjavi, se sliši precej manj, ampak kot kakšen alpino, kar se mi zdi sprejemljivo.
2. Dan se probam malo še igrat drugič, ko dam malo gasa, poči zajla gasa, pa sm bil spet dober za 3 dni.
Sedaj je nova nameščena in se čaka še nastavljanje ferga in vžiga. Ker se ze sam cilinder čist preveč greje.
Glede na to, da ze kar en lep roman je do sedaj to to.
Priponke
Trenutno stanje svečke
Trenutno stanje svečke
Menjava agregata (nameščen je se originalen)
Menjava agregata (nameščen je se originalen)
Zdrajsana sklopka od vstrajnika
Zdrajsana sklopka od vstrajnika
Življenje je kot trifazni tok:

1. faza – otroštvo
2. faza – mladost
3. faza – zrela leta
penzija je nula,
sledi ozemljitev…
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Manjka kakšna podložka na piramidi, da je tako zdrsalo sklopko?
Ali je napačen iglični ležaj sklopke?
road king
zobnik
Prispevkov: 174
Pridružen: Pe Nov 06, 2015 9:24 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a road king »

Podložke dvomim, da manjkajo, ker so še vse kot original, sem dobil mašino še original zaprto im sem isto tudi skupaj sestavil, po menjavi vstrajnika trenja ni več, količina podložk je ostala ista. Iglični ležaj je pa za sklopko sigurno, tako da to možnost tud izključujem.
Življenje je kot trifazni tok:

1. faza – otroštvo
2. faza – mladost
3. faza – zrela leta
penzija je nula,
sledi ozemljitev…
TilenXp
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: So Apr 16, 2011 12:22 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a TilenXp »

Si menjal tesnila ko si razdiral mašino? Ravn pri piramidi ti prideta v upoštev obe tesnili in razlika v debelini je lahko ogromna.

Glede na to da nisi takšen da bi razstavil in sestavil samo eno mašino bi si lahko omislil mikronsko uro. Če si mal spreten jo najdeš za solidno ceno.
road king
zobnik
Prispevkov: 174
Pridružen: Pe Nov 06, 2015 9:24 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a road king »

Menjala so se vsa tesnila, problem je bil že rešen, ko sem zamenjal vstrajnik na piramidi, ker originalni ni čvrsto sedel na piramidi.

Imam že kar nekaj let namen kupit mikronsko uro, ampak rabim nekoga, ki bbi mi naredil nastavek zanjo. Je pa res da se v zadnjih dveh letih nesem kaj dosti z motorji ukvarjal, so bli malo na stran potisnjeni.
Življenje je kot trifazni tok:

1. faza – otroštvo
2. faza – mladost
3. faza – zrela leta
penzija je nula,
sledi ozemljitev…
road king
zobnik
Prispevkov: 174
Pridružen: Pe Nov 06, 2015 9:24 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a road king »

Za nastavitev mašine se je našlo nekaj časa, prišel sem do ugotovitve, da ga dellorto sha 16/16 zaliva. Na motorju je trenutno dellorto sha 14/12 z dizo 53. Ko sem začel nastavljat elektriko je bil pa šok. Manj predvžiga kot 2.5mm pred ZMT ni šlo. Je***ti nove gredi, sicer ni tako slaba kot sedanje, saj jo imam doma že nekak 4 leta, ampak vseno. Zadevo bom rešil z zavrtenim magnetom, vsaj tak je plan. Če plan ne bo uspel, bo treba drugo gred, vrjetno od motos-a novo, njihove naj bi bile original od Tomosa. Na originalni mašini sem pomeril predvžig in je nastavljen na 0.8 pred ZMT, je kdo imel tako nastavitev na original atx cilindru.
Življenje je kot trifazni tok:

1. faza – otroštvo
2. faza – mladost
3. faza – zrela leta
penzija je nula,
sledi ozemljitev…
road king
zobnik
Prispevkov: 174
Pridružen: Pe Nov 06, 2015 9:24 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a road king »

Naredil sem si tudi orodje za kljunasto merilo-šubler, da lepo stoji v glavi. Zadevo sem zrisal v Creo Parametric in sprintal s 3d tiskalnikom, material je PETG in zadeva prav lustno funkcionira. Urco za nastavitev predvziga sem tudi ze dobil, ampak moram se zanjo sprintat podoben nastavek. Ce kdo potrebuje kaj podobnega mu lahko dam stl datoteko.
Priponke
IMG_20220401_143743.jpg
IMG_20220401_143736.jpg
IMG_20220401_143722.jpg
IMG_20220401_143705.jpg
Življenje je kot trifazni tok:

1. faza – otroštvo
2. faza – mladost
3. faza – zrela leta
penzija je nula,
sledi ozemljitev…
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 363
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

road king napisal/-a: Pe Apr 01, 2022 2:52 pm Za nastavitev mašine se je našlo nekaj časa, prišel sem do ugotovitve, da ga dellorto sha 16/16 zaliva. Na motorju je trenutno dellorto sha 14/12 z dizo 53. Ko sem začel nastavljat elektriko je bil pa šok. Manj predvžiga kot 2.5mm pred ZMT ni šlo. Je***ti nove gredi, sicer ni tako slaba kot sedanje, saj jo imam doma že nekak 4 leta, ampak vseno. Zadevo bom rešil z zavrtenim magnetom, vsaj tak je plan. Če plan ne bo uspel, bo treba drugo gred, vrjetno od motos-a novo, njihove naj bi bile original od Tomosa. Na originalni mašini sem pomeril predvžig in je nastavljen na 0.8 pred ZMT, je kdo imel tako nastavitev na original atx cilindru.
Če nemoreš prid do pravega predvžiga ker je kajla od magneta na napačni poziciji jo daj ven pa magnet po svoje premikaj...namesto plate samo magnet vrtiš pa boš lahko nastavil...kajle itak ne rabiš.
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a Berty »

road king napisal/-a: Pe Apr 01, 2022 2:56 pm Naredil sem si tudi orodje za kljunasto merilo-šubler, da lepo stoji v glavi. Zadevo sem zrisal v Creo Parametric in sprintal s 3d tiskalnikom, material je PETG in zadeva prav lustno funkcionira. Urco za nastavitev predvziga sem tudi ze dobil, ampak moram se zanjo sprintat podoben nastavek. Ce kdo potrebuje kaj podobnega mu lahko dam stl datoteko.
Živjo, jaz imam soseda s 3D tiskalnikom in sem mu že enkrat omenil da bi tak nastavek sprintal, pa nisem nikoli zrisal. Bi prosil za .stl datoteko! :D
APN4M 83'
road king
zobnik
Prispevkov: 174
Pridružen: Pe Nov 06, 2015 9:24 pm

Re: Tomos ATX 50C

Odgovor Napisal/-a road king »

Predvžig končno naštelan, odstaranil sem štift z gredi in dal magnet na novo pozicijo, vžig sem pa naštelal na 1,3mm pred zmt. Hkrati sem pa ugotovil, da gre mašina še enkrat narazen, ker ga ne morem več na kurbel vžgat. Sem snel pokrov sklopke in videl, da je vzmet na osovini kurble raztegnjena in je padla dol. Na magnet in gred bom dal oznako, da bom vedel v keri poziciji mora bit magnet na gredi.
Življenje je kot trifazni tok:

1. faza – otroštvo
2. faza – mladost
3. faza – zrela leta
penzija je nula,
sledi ozemljitev…
Odgovori