Tomos avtomatik?

Vse kar se tiče mopedov
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Pozdravljeni, na vas se obračam z vorašanjem o pogonskih agregatih Tomos avtomatika .
Nikoli se nisem ukvarjal z temi motorji pa me zanima ali ima kakšna izvedenka kakšne prednosti pred drugimi in kakšne, oziroma če imam na izbiro kateri motor je boljši, vzdržljivejši se manj kvari ali kaj podobnega.
LP
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

lojze-si napisal/-a:Pozdravljeni, na vas se obračam z vorašanjem o pogonskih agregatih Tomos avtomatika .
Nikoli se nisem ukvarjal z temi motorji pa me zanima ali ima kakšna izvedenka kakšne prednosti pred drugimi in kakšne, oziroma če imam na izbiro kateri motor je boljši, vzdržljivejši se manj kvari ali kaj podobnega.
LP
a35 bi rekel da je trenutno najboljša varjanta ... močnejši od a3, boljše hlajenje z resonančnim izpuhom se da pridet do 60km/h in solidnih pospeškov ... lahko se tudi uporabi stara a3 mašina z a35 cilindrom, kapo, lamelnim ventilom in bat z luknjami ... problem je samo, da a3 mašina ima 10 soren bat, a35 pa 12 zato treba v 10 soren bat izrezat sesalne luknje ...

a55 oz najnovejša z aluminjastim cilindrom je sicer še boljša, ampak je problem dobiti jo ... pravtako bo treba vse dele kupovati nove na tomosu, kar pa ne bo ravno najceneje ... mislim da na trenutn čas je a35 najboljša, saj so deli dostopni in sama mašina ima najboljši potencial za kakšen tuning, saj je za njo na voljo največ delov.

Za kakšen namen se pa potrebuje ?
apn ftw
auspuh
Prispevkov: 852
Pridružen: Če Avg 19, 2010 7:39 pm
Kraj: Izola

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a apn ftw »

aljo69 napisal/-a:
lojze-si napisal/-a:Pozdravljeni, na vas se obračam z vorašanjem o pogonskih agregatih Tomos avtomatika .
Nikoli se nisem ukvarjal z temi motorji pa me zanima ali ima kakšna izvedenka kakšne prednosti pred drugimi in kakšne, oziroma če imam na izbiro kateri motor je boljši, vzdržljivejši se manj kvari ali kaj podobnega.
LP
a35 bi rekel da je trenutno najboljša varjanta ... močnejši od a3, boljše hlajenje z resonančnim izpuhom se da pridet do 60km/h in solidnih pospeškov ... lahko se tudi uporabi stara a3 mašina z a35 cilindrom, kapo, lamelnim ventilom in bat z luknjami ... problem je samo, da a3 mašina ima 10 soren bat, a35 pa 12 zato treba v 10 soren bat izrezat sesalne luknje ...

a55 oz najnovejša z aluminjastim cilindrom je sicer še boljša, ampak je problem dobiti jo ... pravtako bo treba vse dele kupovati nove na tomosu, kar pa ne bo ravno najceneje ... mislim da na trenutn čas je a35 najboljša, saj so deli dostopni in sama mašina ima najboljši potencial za kakšen tuning, saj je za njo na voljo največ delov.

Za kakšen namen se pa potrebuje ?
iz a35 pašejo vsi mašinski deli na a55 če se ne motim? Iz osebnih izkušenj lahko pa povem da sem bil najbolj zadovoljen z colibri a5 modelom (a35 oz. a5) mašina, šla je lepo, vedno brezhibno delovala zelo dosti časa kljub temu da je bla mantrana. Najbrž deluje še danes.
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Če sem prav opazil sta dve vrsti glavnih gredi ena ima trikotno utorno gred za sklopko ena pa ima samo posneto iz dveh strani kot nased za ključ. Katera je novejša in ali je fukcijsko kakšna razlika med njima? Ali so tudi sklopke različne? In kdaj so nehali vgrajevati deljive (L) ležaje?
L.p. pa hvala za odgovore, za naprej in za nazaj.
tomosatx50s
vplinjač
Prispevkov: 451
Pridružen: Če Jun 26, 2014 12:19 pm

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a tomosatx50s »

Tista z porezkanim utorom je a3( stari tip),za sklopke nebi vedel.Zdi pa se mi da imajo a 35 mašine drugačno prestavno razmerje kot a3.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

aljo69 napisal/-a:
a55 oz najnovejša z aluminjastim cilindrom je sicer še boljša, ampak je problem dobiti jo ... pravtako bo treba vse dele kupovati nove na tomosu, kar pa ne bo ravno najceneje ... mislim da na trenutn čas je a35 najboljša, saj so deli dostopni in sama mašina ima najboljši potencial za kakšen tuning, saj je za njo na voljo največ delov.

Za kakšen namen se pa potrebuje ?
razn blokov, cilindra in glave je A55 enako kot A35

Jst bi poiskal najprej A55 če se ne dobi pa A35 :)
tomosatx50s napisal/-a:Tista z porezkanim utorom je a3( stari tip),za sklopke nebi vedel.Zdi pa se mi da imajo a 35 mašine drugačno prestavno razmerje kot a3.

poleg sklopke so tudi zobniki so drugačni.
apn ftw
auspuh
Prispevkov: 852
Pridružen: Če Avg 19, 2010 7:39 pm
Kraj: Izola

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a apn ftw »

tomosatx50s napisal/-a:Tista z porezkanim utorom je a3( stari tip),za sklopke nebi vedel.Zdi pa se mi da imajo a 35 mašine drugačno prestavno razmerje kot a3.
Sklopke ne pašejo. Da se pa uporabit a3 lamele na šalco sklopke a5(a35 a55 a5) (jaz imam tako narjeno na youngsterju, cca 1500km nisem nič tikal še, vožen pa je dnevno cca 10-15Km). Piramide med a3 in ostalimi automatiki se razlikujejo prav tako šalce sklopke. (sama postavitev zobov, število nevem če je enako)

L ležaje sem zasledil samo v starejših A3 mašinah.
Uporabniški avatar
jakajuka
auspuh lager
Prispevkov: 16
Pridružen: To Avg 09, 2022 7:49 am

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a jakajuka »

Živ. A paše motor A35 oz A55 na okvir od A3 brez večjih predelav?
Automatic 3m l.1980
Uporabniški avatar
nejc780
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Avg 01, 2016 5:50 pm
Kraj: Ribnica
Kontakt:

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a nejc780 »

jakajuka napisal/-a: To Avg 09, 2022 7:53 am Živ. A paše motor A35 oz A55 na okvir od A3 brez večjih predelav?
Ja saj nosilci so isti..
Nejc
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik?

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

jakajuka napisal/-a: To Avg 09, 2022 7:53 am Živ. A paše motor A35 oz A55 na okvir od A3 brez večjih predelav?
Na okvir paše, stranski pokrovi pa so drugačni.
Odgovori