Tomos BT-pocket rocket

Predstavite nam svoj projekt
Odgovori
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a macula »

Jaz mislim da natezna trdnost materiala glede na velikost same cevi ni tako pomembna, ker je stvar na oko predimenzionirana (na oko pomeni spoznanje: če zdrži samo obroček od 5mm bo tudi obroč z 30mm dolžine). Seveda se lahko površina prereza cevi preračuna za dane vrtljaje, natezno trdnost materiala in premer cevi. Cerar je vzel brezšivno cev, kar je dobra izbira, saj tukaj potrebujemo okroglo cev, s čim bolj konstantnimi lastnostmi, katerih seveda cev s šivom nima. To predvsem pomaga pri zmanjšanju tresljajev.
To da sklopka ne gre lepo v šalco, je odvisno od lamel, ker so preveč različno izdelane, tisti repki so ukrivljeni kot piha burja, premer tudi ni kontroliran, ker za serijsko izvedbo to ni pomembno.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

macula napisal/-a:Jaz mislim da natezna trdnost materiala glede na velikost same cevi ni tako pomembna, ker je stvar na oko predimenzionirana (na oko pomeni spoznanje: če zdrži samo obroček od 5mm bo tudi obroč z 30mm dolžine). Seveda se lahko površina prereza cevi preračuna za dane vrtljaje, natezno trdnost materiala in premer cevi. Cerar je vzel brezšivno cev, kar je dobra izbira, saj tukaj potrebujemo okroglo cev, s čim bolj konstantnimi lastnostmi, katerih seveda cev s šivom nima. To predvsem pomaga pri zmanjšanju tresljajev.
To da sklopka ne gre lepo v šalco, je odvisno od lamel, ker so preveč različno izdelane, tisti repki so ukrivljeni kot piha burja, premer tudi ni kontroliran, ker za serijsko izvedbo to ni pomembno.
A se gremo razbijanje mitov? Cev kakršna koli postružena iz obeh strani ne bo tresla, ko pa je vgrajena na sklopko, pa je en kup dejavnikov zaradi katerih lahko trese. Recimo ali imamo dovolj centrično in uravnoteženo sklopko, ali smo obroček sposobni centrično privariti, ali so zvari vsi enako težki in ali nam ni pri varjenju skrivilo skodelice z obročkom vred. Torej kot vidite je izbira cevi zanemarljiv dejavnik, ki bi lahko vplival na končen rezultat. Spet ne vem a nimate pojma a namenoma meglite zadevo.
LP
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Komplicirat kokr se le da :D
Uporabniški avatar
cerar
Mojster
Prispevkov: 1502
Pridružen: To Sep 22, 2009 5:26 pm

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a cerar »

zankrzan napisal/-a:Komplicirat kokr se le da :D
se strinjam s kržanom :D

na začetku sem uporabljal šivno cev, ki je ponavadi počila po zvaru. Z brezšivno tega problema čudežno ni, verjetno tudi zato, ker gume pumpam na 0,1bar manj kot prej.

Brez zamere, sam tole mi pa vzigne pritisk. Komplicira se za take reči (masa zvara) in podobne reči, ko je pa cel blok prešvasan in vse zvito in ležišča ekscentrična, pa noben nič ne reče.
Original košara je še vsaka tresla in bo še v nadaljnje, tukaj sploh ni problem v obročku, ampak sami izdelavi košare, ki je kot vsi dobro vemo porazna.

Repke lamel sem vedno nekoliko prekrivil navznoter, da sem jih spravil v košaro z obročkom in se vozil (je pa šla malenkost bolj na trdo skupaj, kar pa niti ni slabo, saj so tako lamele manj plesale po košari in se pozneje uničile).


Uglavnem :roll:
Live life at full throttle! :)
No cams... no valves... no problems 2STROKE!
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Na temo šivnih in brezšivnih cevi: Star ata je razlagu da v fabriki ( Univerzale Domžale) velikokrat razneslo kakšno cev od parovoda (raba tehnološke pare), in glej ga zlomka, odprlo jo je vedno po šivu. Tko da nekaj je na tem, res pa je da je bilo to v letih 1946- 1950, sigurno pa je tehnologija v vseh teh letih precej napredovala. Da ne napišem kako so reševali počene cevi, ker novih ni bilo za dobit.....
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a Pich »

Če se stvar ne bi vrtela, bi brez težav z golo roko zadrževal tisto silo, ki povzroči da se sklopka razpre. Zato ni potrebe po nekih high tech materialih. Jaz imam okrog sklopke ovito pločevino debeline 0.8 mm široko 2mm, pa zadeva opravlja svoje poslanstvo.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
KVAS
Mojster
Prispevkov: 1733
Pridružen: To Maj 11, 2010 7:02 pm
Kraj: Domžale

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a KVAS »

Pich napisal/-a:Če se stvar ne bi vrtela, bi brez težav z golo roko zadrževal tisto silo, ki povzroči da se sklopka razpre. Zato ni potrebe po nekih high tech materialih. Jaz imam okrog sklopke ovito pločevino debeline 0.8 mm široko 2mm, pa zadeva opravlja svoje poslanstvo.
Bravo!
Jz imam isto obroček iz 0.8 pleha, ki sem ga sam zašvasu in drži BP. Pač tm k je šiv prpikaš na šalco in je zadeva rešena.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a Pich »

KVAS napisal/-a:
Pich napisal/-a:Če se stvar ne bi vrtela, bi brez težav z golo roko zadrževal tisto silo, ki povzroči da se sklopka razpre. Zato ni potrebe po nekih high tech materialih. Jaz imam okrog sklopke ovito pločevino debeline 0.8 mm široko 2mm, pa zadeva opravlja svoje poslanstvo.
Bravo!
Jz imam isto obroček iz 0.8 pleha, ki sem ga sam zašvasu in drži BP. Pač tm k je šiv prpikaš na šalco in je zadeva rešena.
Ma ja, pa saj je logično, da kakšnih hudih sil tam ne mora biti. Če imaš vsaj malo moči v rokah lahko original šalco zviješ brez ostalih pripomočkov.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Bravo fantje to sem hotel slišati.
LP
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a macula »

A zdej bravo, ko sem rekel da naj en poračuna pa vsi pljuvat, nekje drugje pa spet batine da se noben ne izraža strokovno.
bravo za vas fantje, na tej strani vidim 5 inženirjev, odgovori pa taki.
Samo za informacijo, sem poračunal 15min dela:
fi šalce 90mm, 15000rpm, masa enega od 6 repkov šalce 10,5g.

Raztezna tangencialna sila na obročku bi bila tako na obeh straneh skupaj 2336N
Za material z natezno trdnostjo 450N/mm2 pride površina v prerezu na obeh straneh 5,2mm2 kar za tiste ki si ne znajo predstavljat to pomeni 1,8mm debela žica namesto obročka. Oz če delamo obroček bi ta bil pri 0,8mm debelini
dolg 3,25mm
Tukaj nismo upoštevali, da so repki šalce pritrjeni na šalco, sepravi drži še "upogib", upoštevali nismo tudi da so repki del kroga, sepravi imajo še "obok" na mestu pritrdtve
Ja sej vem, zdej sem jaz izpadel komplikator in še kaj zraven. Fora je samo v principu, za te šalce mi je vseeno. Tudi jaz imam za d6 samo obroček od 0,8 pa nekje 6mm dolg.
Lp
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Odgovori