Tomos BT-pocket rocket

Predstavite nam svoj projekt
Odgovori
Uporabniški avatar
matic123
zažgan bat
Prispevkov: 98
Pridružen: So Mar 05, 2011 5:57 pm

Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a matic123 »

Odločil sem se da bom predstavil svoj projekt, ki sicer traja že nekaj časa ampak se je trenutno malo ustavil. Mopedi so me zmero zelo fascinirali, ampak tale bt je prvi ki sem se ga odločil resneje predelati in narest eno fajn mašinco ki bo lahko tudi za na pisto;)
Bt-ja sem kupil lani sredi novembra iz okolice Postojne, nekatere stvari so bile v dokaj bogem stanju ampak je bil kompleten in glede na ceno bil po mojem mnenju super nakup. Prejšni lastnik mi je rekel da naj bi motor skoraj 10 let stal v njegovi garaži in glede na to ima cilinder še fi 38 mu celo vrjamem. Zraven motorja sem dobil tudi spojler ki pa je malo zlomljen. Tako je zgedal ko sem ga kupil, slika je še iz oglasa na avto.netu.
Slika
K je pršu dam ni bil več dolk v enem kosu;) naj slike govorijo svoje.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
No po kar nekaj dela je motor deloval normalno in navrsto je prišel tuning. Cilinder je brušen na vsis 170, izpuh 190 in pretočni 130. Glava je narejena na squish pas, razdalija med batom in glavo je 0,6mm. Bat je elko z L obročkom in zabrušen na lunco na vsisni strani. Kupil sem tudi nov dellorto vhst 24 bs.Izpuh je kopija juniorjovega, pride po merah cilindra.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Motor je zdaj v takem stanju, samo imam problem ker ga nikakor nemorem nastavit.. Trenuno mam not dizo 110, vijak za mešanico zraka in bencina imam odvit za 1,5 obrata, v prostem teku še nekako dela da bi se pa peljal ni šans, če dodaš gas ga pa mori, da se ga spraut v obrate samo počasi, problem je to da se tek motorja sploh ne spreminja z vrtenjem vijaka za štant gas oz mešanico zraka in bencna, prosti tek sem nastavil z iglo vplinjača..Probu bom še z manjšimi dizami samo, nebi rat dal notri premale da ne bo kaj narobe..
Slika
Slika
Planov z motorjm mam še velik, sam najprej ga bo treba fajn nastaut:)

Rad bi se zahvalil uporabniku macula za delo in nasvet.



lp. Matija
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

če ti ga mori potem bo potrebna večja diza (jst mam na svojem isto 24 dellorto, pa amlo manjše tajminge, pa vsis preko lamele in je diza 140 pa imam filter ;) )
KVAS
Mojster
Prispevkov: 1733
Pridružen: To Maj 11, 2010 7:02 pm
Kraj: Domžale

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a KVAS »

Po težavah, ki si jih opisal je za slabo delovanju kriv fouš zrak. Verjetno ne na kolenu ampak na semeringu za magnetom. Po mojem mnenju je tud diza mal majhna, men je 28-ka brez filtra laufala na okoli 130 dizo.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a Pich »

Ne vem, kje ste dobili take velikosti diz :? . Za brez filtra je 102-107. Z lamelo je nekoliko drugače. Uplinjač bo brez filtra zelo težko nastaviti, ker ima v drobovju iglo in atomizator kompatibilno enemu odprtemu filtru. Imaš trikrat predolgo krivino, kar tudi ne pripomore optimalnim nastavitvam. Že iz slik vidim, da je kompresijski prostor v glavi full ma res full prevelik, verjetno kompresije niti nisi računal in si naredil kar tako na oko,"eh je že dobro." za omenjene kote bi moral imeti kompresijo najmanj 1:14, če hočeš, da motor sploh kam gre. Delovati bi sicer moralo tudi z junior izpuhom, ampak to niso ciljni vrtljaji in moč za take kote odprtja. Izpuh bi moral biti nekje za max moč na 11000-11500 vrtljajih.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
bacnar
batzajla
Prispevkov: 38
Pridružen: To Avg 07, 2012 6:40 pm

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a bacnar »

Za izpuh ti predlagam ta koncept : Slika. Hitrost zvoka bo nekje 450-500 m/s. Kot je pich povedal kompresija mnogo prenizka(na oko). Za kompresijo je najbolje naresti več vložkov, od 12:1 dalje, lahko prideš tudi to 15:1, odvisno od učinkovitosti izpuha. Izpuha pa jaz več kot za 10k RPM nebi delal.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a Pich »

bacnar napisal/-a:Za izpuh ti predlagam ta koncept : Slika. Hitrost zvoka bo nekje 450-500 m/s. Kot je pich povedal kompresija mnogo prenizka(na oko). Za kompresijo je najbolje naresti več vložkov, od 12:1 dalje, lahko prideš tudi to 15:1, odvisno od učinkovitosti izpuha. Izpuha pa jaz več kot za 10k RPM nebi delal.
Glede na to, da so koti odprtja nekoliko višji od seniorja, bi jaz delal izpuh, za nekoliko višje vrtljaje, oziroma kot sem že napisal.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Uporabniški avatar
cerar
Mojster
Prispevkov: 1502
Pridružen: To Sep 22, 2009 5:26 pm

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a cerar »

Glede na 190° izpuha se lahko zavrti do kakih 12500rpm in max moc na okoli 11000rpm
Vse.je pa odvisno od obdelave kanalov...
Live life at full throttle! :)
No cams... no valves... no problems 2STROKE!
Uporabniški avatar
matic123
zažgan bat
Prispevkov: 98
Pridružen: So Mar 05, 2011 5:57 pm

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a matic123 »

Jah zdej sem glede velikosti dize še bol zmeden kot prej..Am filtra nimam nobenga doma razn original airboxsa, sem pa probaval z najlonom.. a priporočate da raj kot to nabavim filter, mislim a bi ga bilo tako lažje nastaviti?
Krivina izgleda tako, na tisti sliki k se vidi od strani sm mal probavu kako gor pride kasneje pa sm jo skrajšal.
Slika
Glede glave je pa tako da nisem jaz delal, za začetek že nekaj bo, imam pa u planu nabavit ctx glavo predusm zrt hlajenja in se bo pol nrdil več vložkov.
Izpuh je ta gor ker trenutno nimam nobenega bolj primernega, kot sem napisal pride po merah cilindra samo ob svojem času.. Drugače pa hvala za nasvete glede maximalne moči, se bom držal tega kar ste predlagali(11000-11500).
Vseh nasvetov glede tuninga in ostalega bom vesel ker se še učim in ga doskat pobiksam :D
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a macula »

Pa si porihtal uni vijak ki ga ni bilo zraven vplinjaca. Ce ga nisi, ti tam vlece zrak.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
matic123
zažgan bat
Prispevkov: 98
Pridružen: So Mar 05, 2011 5:57 pm

Re: Tomos BT-pocket rocket

Odgovor Napisal/-a matic123 »

macula napisal/-a:Pa si porihtal uni vijak ki ga ni bilo zraven vplinjaca. Ce ga nisi, ti tam vlece zrak.
Ja tisto sem porihtal.
Bom povedal celo zgodbo da bojo tudi drugi vedeli zakaj se gre. Torej dellorta sem naročil iz cilinder.si, dobil sem ga po kakih treh tednih, ampak ni imel vijaka za prosti tek, kontaktiral sem prodajalca in naknadno mi je poslal vijak , nanj sem čakal 2 tedna, samo je bil napačen, spet sem kontaktiral prodajalca in spet po kake 2 tednih so mi poslali drug pravi vijak, ki je sedaj tudi na motorju.. Vsa zadeva mi je usela kar nekaj časa in živcev.. Nov dellorto sem kupil ravno iz razloga da bi deloval bp tako da se mi je zdelo prav zamalo saj niti slučajno ni poceni in bi lahko poskrbeli da bi bil kompleten..
Odgovori