Nakup cross motorja.

Predstavite nam vašo kobilo (125cc +)
Uporabniški avatar
ŠVAS
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: Po Dec 09, 2013 7:13 am
Kraj: okolica škofje loke

Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a ŠVAS »

Pozdravljeni!
Zdaj imam namen kupiti cross motor(najverjetneje ktm,hondo ali kawasakija) 85ccm. nisem se še čisto odločil kaj in kako,pa me zanima kaj mi prporočate? kako je z servisi in uzdrževanjem? Pa še pri čem moram biti pri nakupu pozoren,da me prodajalec ne "nategne"? hvala in l.p
Uporabniški avatar
maatej
auspuh
Prispevkov: 819
Pridružen: So Dec 25, 2010 7:28 pm

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a maatej »

ŠVAS napisal/-a:Pozdravljeni!
Zdaj imam namen kupiti cross motor(najverjetneje ktm,hondo ali kawasakija) 85ccm. nisem se še čisto odločil kaj in kako,pa me zanima kaj mi prporočate? kako je z servisi in uzdrževanjem? Pa še pri čem moram biti pri nakupu pozoren,da me prodajalec ne "nategne"? hvala in l.p
prvo kar je ktm deli so nekoliko dražji od ostalih. v sami kvaliteti izdelave med znamkami ni neke velike razlike(honda,yamaha,kawasaki,ktm,suzuki)
če razmišlaš o 85ccm obvezno vzemi z velikimi kolesi...vzdrževanje pa tako, z seboj potegne veliko več denarja kot tomos. priporočljivo je uporabljat kvalitetno olje(motul, castrol), redno mazat ketno, zračni filter..vse je odvisno tudi od tega kako resno misliš vozit-proga ali malo po gozdu. obvezno boš rabu tudi opremo, vsaj škornje in želvo. generalko se načeloma dela na 60-80ur.
pri nakupu pa bodi pozoren če lepo laufa, da nima nikjer luftov, sama ohranjenost...ne nasedaj foram kot so"nikoli vožen na progi", to je totalna bedarija, ker se na progi motor nič bol ne zjebe kot kje drugje...

skratka zavedat se moreš, da če imaš na voljo 1000e se ne spuščat v to ker moreš poleg motorja met tudi opremo, veliko pa stane tudi vzdrževanje, deli so precej dražji kot tomosovi...

sam vozim suzukija z tekmovalnimi komponentami, zavedat se moreš da tudi te 85ccm niso tako nedolžna zadeva :P
Uporabniški avatar
ŠVAS
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: Po Dec 09, 2013 7:13 am
Kraj: okolica škofje loke

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a ŠVAS »

Hvala za napisano!
Koliko colska kolesa so pri modelu z velikimi kolesi? glede generalke,a to je misleno (ležaji,bat,olje...)?
In še glede moči,kako so tele stavrce močne,velik sem 170 in imam 60kg,bo vredu?

hvala in lp
Uporabniški avatar
maatej
auspuh
Prispevkov: 819
Pridružen: So Dec 25, 2010 7:28 pm

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a maatej »

ŠVAS napisal/-a:Hvala za napisano!
Koliko colska kolesa so pri modelu z velikimi kolesi? glede generalke,a to je misleno (ležaji,bat,olje...)?
In še glede moči,kako so tele stavrce močne,velik sem 170 in imam 60kg,bo vredu?

hvala in lp
velika kolesa so 19/16. sicer brez problema narediš tudi 100ur brez generalke, pač odvisno kako voziš, predpisano je na okrog 60 ur.
te stvarce so kr močne, 85cc ma nekje 35km. velik si dost tudi za močnejši motor, ampak glede na to da si začetnik priporočam da si kupiš nek 85cc pa potem zamenjaš za kaj močnejšega če boš imev željo :)
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

maatej napisal/-a:
ŠVAS napisal/-a:Hvala za napisano!
Koliko colska kolesa so pri modelu z velikimi kolesi? glede generalke,a to je misleno (ležaji,bat,olje...)?
In še glede moči,kako so tele stavrce močne,velik sem 170 in imam 60kg,bo vredu?

hvala in lp
velika kolesa so 19/16. sicer brez problema narediš tudi 100ur brez generalke, pač odvisno kako voziš, predpisano je na okrog 60 ur.
te stvarce so kr močne, 85cc ma nekje 35km. velik si dost tudi za močnejši motor, ampak glede na to da si začetnik priporočam da si kupiš nek 85cc pa potem zamenjaš za kaj močnejšega če boš imev željo :)
Tole s konji si rahlo pretiravu. 35 konjev majo 125 mašince, 85 med 20 in 25. Pozoren moraš tudi biti kako zadeva laufa (da ni rožlanja in podobno), malo poglej glave vijakov (če so vse posnete in oobgrižene se hitro vidi da se je "mehaniku" mudilo). Pametno je pred nakupom tudi odstraniti izpuh in pogledati kako izgleda bat in cilinder od znotraj. Če je bat ves zdrajsan, potem gotovo ni bil menjan 5 ura nazaj (velikokrat to govorijo, realno stanje je pa drugačno). Poglej tudi kakšno je olje v menjalniku, da ni zmešano s hladilno tekočino (to pomeni da je semering fuč, to lahko za sabo potegne precej stroškov- včasih taka malenkost ob razdiranju dobi drugačne razsežnosti). Poglej tudi amortizerje (oboje), da ne spušča olje (obnova amortizerjev spet ni poceni, za hondo cr 80 je bil komplet tesnil in olja 40 evrov. Če pa so pogrižene batnice pa to postane zelo, zelo drago). Preveri tudi debelino zavrornih diskov in debelino zavorne obloge na ploščicah. Ponavadi na disku piše kolikšna je lahko minimalna debelina diska da je še varno. Potem so tu še lufti v kolesih, nihajki, obrabljenost verige in verižnikov.
In ko se greš peljat, motor če je ok gre res dobro, če slabo nabira obrate, muka, trokira, potem verjetno ni vse v najlepšem redu.

Mogoče sem še kej pozabil, v grobem je to to. Glede na videno se potem dogovori za ceno, Raje pa pojdi pogledat več motorjev, da dobiš malo občutka (ne se slepo zaleteti v prvega ko ga boš šel pogledat)

Pa želim ti uspešen nakup, jaz osebno navijam za Hondo 8-)
Uporabniški avatar
maatej
auspuh
Prispevkov: 819
Pridružen: So Dec 25, 2010 7:28 pm

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a maatej »

hmm, mislim da nisem pretiraval. 125cc krose imajo 45km. to je po podatkih, lahko ima kakšnega manj ampak tam okrog ;)

glede generalke je pa tako-je čisto res kar si napisu, ampak dvomim da ti bo prodajalc dovolu da cly snameš...
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

maatej napisal/-a:hmm, mislim da nisem pretiraval. 125cc krose imajo 45km. to je po podatkih, lahko ima kakšnega manj ampak tam okrog ;)

glede generalke je pa tako-je čisto res kar si napisu, ampak dvomim da ti bo prodajalc dovolu da cly snameš...
Mogoče imaš ti podatek za tekmovalne kroske, civilne majo tko nekako k sm napisu. Ne rabiš snemat cilindra, dovolj je samo izpuh (snameš ene 3 fedre in je to to). Če ima čisto vest ga verjetno to ne bo motilo, če kaj prikriva pa zna komplicirat ;)
Uporabniški avatar
ŠVAS
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: Po Dec 09, 2013 7:13 am
Kraj: okolica škofje loke

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a ŠVAS »

Okej res obema hvala za pomoč;) bi pa se prosil da bi mi svetovala do kerega letnika največ grem,da bo se delalo en cajt,jst sm mislu uzet hondo 85ccm letnik 2000,bi blo to vredu? okoli 800eur je... glede vzdrževanja mi nebi bilo problema,če nebi kar naprej nekaj crkavalao,pač tisti bat menjat in olje pa filtre,to nebi bilo težav...

Pa samo še glede opreme,bi blo dosti za po domači hosti: škornji,hlače,želva,dres,čelada,rokavice?

hvala in l.p
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

ŠVAS napisal/-a:Okej res obema hvala za pomoč;) bi pa se prosil da bi mi svetovala do kerega letnika največ grem,da bo se delalo en cajt,jst sm mislu uzet hondo 85ccm letnik 2000,bi blo to vredu? okoli 800eur je... glede vzdrževanja mi nebi bilo problema,če nebi kar naprej nekaj crkavalao,pač tisti bat menjat in olje pa filtre,to nebi bilo težav...

Pa samo še glede opreme,bi blo dosti za po domači hosti: škornji,hlače,želva,dres,čelada,rokavice?

hvala in l.p
Glej da je motor čim novejši, ampak to ni pravilo da bo dobro ohranjen. Včasih je starejši motor bolje ohranjen od novejšega ;) Kar pa se vzdrževanja tiče je pa tako, da lahko bo delalo brez problema, lahko pa da se tudi kaj kvari. To je bolj kot ne loterija. Moraš pa vedeti da je to vse skupaj dražje kot tomos produkti. Hitro se zlomi kakšna ročka, pokrivi balanaca (takih stvari se NE popravlja ampak samo in izključno menja), cene pa so kakršne pač so...

Pomoje da za po hosti je tisto kar si napisal od opreme dovolj, Važno da imaš najprej škornje in čelado nato pa ostalo.
Žiga
zažgan bat
Prispevkov: 94
Pridružen: Če Avg 13, 2009 5:21 pm

Re: Nakup cross motorja.

Odgovor Napisal/-a Žiga »

Vzemi 125cc 2t, verjemi da ti bo 85cc hitro premalo, sploh pa če se maš namen vozit v gozdu, kjer ji v hrib hitro zmanjka moči ;) Sem si kupil prvi kros 85cc, po treh tednih prodal, pa vzel 125cc.

Poglej pa za letnik obvezno, ker 3/4 motorjev, ki se prodajajo na avto netu so zlagan oz. napačen letnik. Preveriš lahko po feltnah, na katerih je napisan letnik in je 1 leto starejši, se pravi če so feltne 98 je motor 99. Vendar so feltne lahko zamenjane, zato je najboljša opcija, da pokličeš na servis Elisa v Domžalah, jim poveš št. šasije motorja in ti povejo letnik.

Je pa tako, kot so ti povedali. To ni Tomos, stroški so vedno. Ti lahko povem samo približne stroške za 125cc, da si boš predstavljal. Bat 100€, tesnila 20€, veriga + zobnika 120€, gume 70€.. pol moraš menjat olje v menjalniku redno 10€/l, ketn sprej, sprej za filter.. Za en dan vožnje ti gre komot cel tank, morš dajat kvalitetno olje za mešanico, ležaji vage so dragi, zato preveri če ima vaga kaj lufta, ker so blizu 100€.

Vglavnem proti tomosu je strošek zelo velik, a ti nudi obilo ožitkov :D Kukr sm reku, jst bi rajš vzel 125cc, ti pa koker hočeš :)

LP Žiga
Odgovori