TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Predstavite nam svojo starino
Uporabniški avatar
Bohorc
kriva felna
Prispevkov: 61
Pridružen: To Mar 25, 2014 10:39 pm

TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a Bohorc »

Pozdravljeni vsi forumaši in ljubitelji TOMOS produktov!

Ker sem nov na forumu se vam naj najprej na hitro predstavim:
Moje ime je Igor, po "narodnosti" sem Štajerc, že več kot 20 let (pol življenja) pa z družino ki sem si jo ustvaril živim na Dolenjskem. Imam dva, po novem tri hobije, glavni do sedaj je ATV scena, potem ribičija, sedaj pa me je potegnilo še med mopediste. Za to je precej zaslužen moj prijatelj Toni, s katerim sva do sedaj skupaj obnovila dva APN 4MS - na eni je bila prebarvana karoserija in cevna zaščita na vilicah in zadnjem vzmetenju ter preoblečen sedež, drugo pa sva prenovila do enega vijaka, popolnoma obnovljen pa je bil tudi sam agregat (slike naložim ob priliki v primerno temo ;), no pri Colibriju T03, ki si ga lasti, in je bil ravno pred kratkim končan projekt v obliki popolne restavracije, pa sem bil zaradi službe bore malo zraven).
Sam sem že nekaj časa iskal točno tak model, katerega sem kupil v nedeljo: Tomos APN 4, verjetno je točen naziv Colibri APN 4, (iz ploščice se ne da razbrati, glede na to, da je letnik 73 imam verjetno prav :?: ) Moped je nekje sicer "staknil" moj brat, ker pa vem, da ga on ni imel namena uporabljati (moped je od takrat, ko ga je brat pripeljal domov, pa do sedaj stal nepremično pod kozolcem) sem ga več kot pol leta "žical" da mi proda omenjeni moped - v nedeljo mi je končno uspelo. Plan je sedaj sledeč: ker je moped vozen, ga imam najprej namen spraviti čez tehnični pregled in ga registrirati. Da bo tehnično izpraven mu moram namestiti zadnjo luč, ki sem jo dobil zraven, ter žico prve zavore. Nato bom postopoma nabavil vse dele, ki jih bo potrebno zamenjati in se šele takrat, ko bodo doma popolnoma vsi deli lotiti temeljite prenove. Ker imam dva hobija, na katerih potrošim kar nekaj denarja, sploh pri vožnjah z ATV-jem, sem si zadal cilj za obnovo nekje pol leta - z glavo pač ne morem skozi zid, zaenkrat je nabolj pomembna registracija in da se moped vozi. Moped je že bil ličen, sicer bolj tako-tako, a važno, da ne rjavi.
Ker v nedeljo, ko sem bil na obisku pri starših in bratu nisem s sabo imel prikolice, grem po moped v četrtek ali petek, da bom čez vikend naredil malce kontrole in zapiske, kaj vse bom potreboval za obnovo ;)

Ali mi lahko pomagate: je tale prtljažnik bil že v originalu tak, ali bi spodaj moral imeti tisto nosilno kovinsko ploščo :?:
In še: ali niso imeli letniki 73 in navzdol, če se ne motim še tudi navzgor na agregatih pedala :?:
Moped bi rad povrnil v stanje, v kakršnem naj bi prišel iz tovarne, z nobenimi dodatnimi predelavami.

HVALA ZA ODGOVORE!

Takole prašen je moped sameval pod kozolcem, ko ga očistim in mu namontiram zadnjo luč in žico prve zavore, ga bom ponovno slikal in naložil sliko.

Slika
iskrademon
auspuh
Prispevkov: 908
Pridružen: To Nov 01, 2011 6:06 pm

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a iskrademon »

To je tomos Aon...lep drugače :D
Uporabniški avatar
Bohorc
kriva felna
Prispevkov: 61
Pridružen: To Mar 25, 2014 10:39 pm

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a Bohorc »

iskrademon napisal/-a:To je tomos Aon...lep drugače :D
Sem gledal glede tega modela in na uradni TOMOS strani pod zavihkom arhiv vozil našel A-ON-a do letnika ´72, moj pa je letnik ´73 in ga našel pod APN 4/4H, torej gre verjetno za slednji model, v vsakem primeru pa sta oba modela na pedalke ;)
Narejen je že tudi spisek potrebnih delov in materiala, jutri grem po moped, potem pa čez vikend detaljni pregled, če sem kaj pozabil dati na spisek.
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Bohorc napisal/-a:
iskrademon napisal/-a:To je tomos Aon...lep drugače :D
Sem gledal glede tega modela in na uradni TOMOS strani pod zavihkom arhiv vozil našel A-ON-a do letnika ´72, moj pa je letnik ´73 in ga našel pod APN 4/4H, torej gre verjetno za slednji model, v vsakem primeru pa sta oba modela na pedalke ;)
Narejen je že tudi spisek potrebnih delov in materiala, jutri grem po moped, potem pa čez vikend detaljni pregled, če sem kaj pozabil dati na spisek.
Ta tvoj moped ni pod nobenim pogojem APN 4 /H. H pomeni Hipy izvedbo, ki je imela veliko balanco, sedež z naslonjalom ter obilico kroma. To je navaden APN-4
Uporabniški avatar
Bohorc
kriva felna
Prispevkov: 61
Pridružen: To Mar 25, 2014 10:39 pm

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a Bohorc »

jkanoni napisal/-a:
Bohorc napisal/-a:
iskrademon napisal/-a:To je tomos Aon...lep drugače :D
Sem gledal glede tega modela in na uradni TOMOS strani pod zavihkom arhiv vozil našel A-ON-a do letnika ´72, moj pa je letnik ´73 in ga našel pod APN 4/4H, torej gre verjetno za slednji model, v vsakem primeru pa sta oba modela na pedalke ;)
Narejen je že tudi spisek potrebnih delov in materiala, jutri grem po moped, potem pa čez vikend detaljni pregled, če sem kaj pozabil dati na spisek.
Ta tvoj moped ni pod nobenim pogojem APN 4 /H. H pomeni Hipy izvedbo, ki je imela veliko balanco, sedež z naslonjalom ter obilico kroma. To je navaden APN-4
Vem, da ni APN 4 H, ker vem kako izgleda APN 4 H, ampak tak letnik je pod to oznako in kot praviš je to navaden APN 4. Letnik prej je imel oznako Colibri A-ON, ki se mi zdi v osnovi isti, kot APN 4, slednji ima navedeno večjo moč motorja. Kolikor mi je znano, so tudi še kasneje bili taki mopedi trženi pod tip Colibri APN 4 in tudi pedala so imeli. Mogoče se motim :?: Gre se samo zato, da bi rad moped tega letnika vrnil v tovarniški izgled ;) .
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a jerc »

Vem, da ni APN 4 H, ker vem kako izgleda APN 4 H, ampak tak letnik je pod to oznako in kot praviš je to navaden APN 4. Letnik prej je imel oznako Colibri A-ON, ki se mi zdi v osnovi isti, kot APN 4, slednji ima navedeno večjo moč motorja. Kolikor mi je znano, so tudi še kasneje bili taki mopedi trženi pod tip Colibri APN 4 in tudi pedala so imeli. Mogoče se motim :?: Gre se samo zato, da bi rad moped tega letnika vrnil v tovarniški izgled ;) .
Men se tud zdi d je tako ja. APN 4/4H pa piše zato k sta bla dejansk enaka motorja sm d je en meu več FlowerPower opreme :)
Uporabniški avatar
Bohorc
kriva felna
Prispevkov: 61
Pridružen: To Mar 25, 2014 10:39 pm

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a Bohorc »

jerc napisal/-a:
Vem, da ni APN 4 H, ker vem kako izgleda APN 4 H, ampak tak letnik je pod to oznako in kot praviš je to navaden APN 4. Letnik prej je imel oznako Colibri A-ON, ki se mi zdi v osnovi isti, kot APN 4, slednji ima navedeno večjo moč motorja. Kolikor mi je znano, so tudi še kasneje bili taki mopedi trženi pod tip Colibri APN 4 in tudi pedala so imeli. Mogoče se motim :?: Gre se samo zato, da bi rad moped tega letnika vrnil v tovarniški izgled ;) .
Men se tud zdi d je tako ja. APN 4/4H pa piše zato k sta bla dejansk enaka motorja sm d je en meu več FlowerPower opreme :)
Motor je sedaj doma, bil pa je predelan, da ima namesto pedal samo zaganjač na levi strani. Na ploščici se še komaj vidi, da je tip APN 4, sem danes buljil v to tablico, da so me že začele boleti oči. Vrnil ga bom v prvotno stanje, tudi barva bo taka, kot je bila v originalu, številka šasije in agregata se ujemata s številkami na ploščici, čez vikend ga bi rad spravil v tehnično brezhibno stanje, potem pa po korakih naprej ;)
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

No Tomosu je v tistih letih zmanjkovalo idej o poimenovanju mopedov.

Če samo pomislim, kakšna skropucala so izdelovali v letih 1969 in 70.
Govorim za legendarni moped T - 12.Takrat so že začeli izdelovati mopede 14 V,ker jim je ostalo še veliko okvirjev, zmanjkovalo pa jim je balanc so montirali balance na T - 12dokler jim ni pošla zaloga okvirjev.
Rezervarjev so pa imeli na pretek saj so jih ugrajevali na 14V.
Uporabniški avatar
Bohorc
kriva felna
Prispevkov: 61
Pridružen: To Mar 25, 2014 10:39 pm

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a Bohorc »

No od nabave pa do danes se je premaknilo nekaj zadev, bolj kot ne malenkosti, ki pa meni osebno pomenijo veliko.

Pred blagoslovom starodobnikov na Mirni sem imel cilj, da moped spravim v stanje za na cesto, kar mi je uspelo. Največ dela je bilo z zadnjim blatnikom, ki je bil precej gnil. Na novo sem moral napeljati kabel za zadnjo luč, ker ga sploh ni bilo, za silo pa sem obnovil tudi zadnjo luč, a se z njo kaj dosti ne bom več ukvarjal, saj bo na mopedu po ličenju karoserije jajček.

Kupil sem mu drugo kromirano obrobo luči s strehico, kapico za svečko, svečko,tesnila za uplinjač in izpuh, oba sornika za 1. zavoro, žico prve zavore, gumico na prestavni ročici, zadnji dve pridobitvi, ki sta me tudi najbolj razveselili pa sta preklopno pedalo in original stikalo. Za slednja dva predmeta sem bil najbolj v skrbeh, kje ju bom dobil, pa je za vse poskrbel prijatelj Toni, kateremu se tudi tukaj iz srca zahvaljujem.

Ta dva predmeta imata zame neprecenljivo vrednost, ker ju je precej težko dobiti, zlasti preklopno pedalo. Pedalo imam trenutno samo levi strani, (zagonsko gred za pedala imam na zalogi - tudi po Tonijevi zaslugi), na drugo stran pa ga bom dal, ko bom dal agregat na poliranje, čeprav sem danes ravno za Tonijev moped naredil test z barvanjem in če se bo obneslo kot načrtujem, potem bo tudi na mojem agregat prebarvan, saj je potem bolj podoben originalu, kot pa spoliran, v vsakem primeru pa ga bom razstavil.

No o tem ali poliranje, ali barvanje se še odločam, bom videl, kaj bo pokazal test ličenja. Moped še ni registriran, bo pa tudi to kmalu urejeno, je pa tehnično brezhiben.
Dodajam nekaj slik o poteku dela:

Najbolj kritičen del blatnika sem moral odrezati

Slika

Dodal sem mu dve ročno oblikovani ploščici in ju privaril z avtogenim varilnikom (hehehehehehehehehehe, mi je uspelo, čeprav sem z avtogenim varilnikom varil 1. v življenju)

Slika

Blatnik sem po varjenju pokital z kitom s steklenimi vlakni

Slika

Tukaj je blatnik že v šprickitu, pred tem pa sem ga pokital še z navadnim avtokitom. Ko se je šprickit dobro posušil, sem namerno krivil blatnik levo, desno - nikjer ni prišlo do kakšne razpoke, torej sem delo opravil dovolj kakovostno.

Slika

Tukaj je blatnik že preličen v barvo, kakršna je na mopedu sedaj, luč sem naslednji dan prebarval v črno, ker tisti dan barve nisem imel doma.

Slika

Da je na mopedu preklopna pedalka, gre zahvala prijatelju Toniju, s katerim veliko sodelujeva pri raznovrstnih projektih

Slika

Hvalabogu se z mopedom nisem pred detajlnim pregledom veliko vozil, saj se je našlo kar nekaj cvetk: moped ima v originalu napenjalce za verigo na vijak, to je bilo odstranjeno in prirejeno z navadnimi napenjalci, zadnji zobnik je bil privit z tremi vijaki (eden tak kot mora biti, dva pa VOTLA - z luknjo!!!), po ščitniku verige mi je drgnila veriga. Saj ne more biti drugače, če pa so bili leva in desna puša zamenjani med sabo :evil: ...Zgornji ščitnik verige ni več prinetan, ampak privit z originalnimi vijaki, napenjalca sta sedaj na vijake, obe puši na pravilnih mestih... 8-)

Slika

Tole sem očistil in na moped zmontiral danes. Takole je bilo stikalo pred čiščenjem...

Slika

...in po čiščenju

Slika

Kot sem že v postu dejal jutri se odločim, ali gre agregat na poliranje ali ga bom preličil. V Kopru sem izvedel recept (baza RAL 9006 + avtolak) pa mi ni včeš, ker je to metalik. Ima mogoče kdo recepturo za barvo, čimbolj podobno originalu :?:
Moped bi rad vrnil v čimbolj originalno stanje, ampak če ne najdem najboljši približek barve ga bom dal raje spolirat.

SE NADALJUJE...
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: TOMOS APN 4 - Colibri ´73

Odgovor Napisal/-a jerc »

Hudo!
Tole z zadnjim blatnikom ti je res dobro uspelo! :)
Odgovori