Tomos A3 HLADILNIK

Predstavite nam svoj projekt
Odgovori
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

ro-bi napisal/-a:A si se zatipkal?
Baker je mnogo boljši prevodnik od gusa.
In tudi od aluminija, je skratka eden najboljših cenovno dostopnih materialov.
lp
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

lojze-si napisal/-a:
ro-bi napisal/-a:A si se zatipkal?
Baker je mnogo boljši prevodnik od gusa.
In tudi od aluminija, je skratka eden najboljših cenovno dostopnih materialov.
lp
Nič se nisem zatipkal. Tudi gus je boljši prevodnik od aluminija. Zdaj pa vprašanje, kateri material je za cilinder boljši?
Tudi ti Lojze, kot mnogi drugi, delaš napako pri razlagi prevodnosti, ker gledaš samo na koeficient prevodnosti, hkrati pa zanemarjaš gostoto in specifično težo materiala. Če imaš naprimer en kg aluminija in en kg bakra in ju segreješ na enako temperaturo, potem bo baker sprejel in oddal temperaturo prej kot aluminij. To pa zato, ker je aluminija po volumnu precej več in kakor vemo večji volumen bolje akumulira toploto, kot manjši. Če pa vzamemo enak volumen in enako obliko, pa denimo, da je to cilinder, potem dobimo precej težji bakren cilinder, ki sprejema in oddaja toploto precej počasneje od aluminijastega. Torej enaka oblika in enak volumen, baker proti aluminiju pogori na celi črti, kar se tiče toplotne prevodnosti.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

Pich napisal/-a:
lojze-si napisal/-a:
ro-bi napisal/-a:A si se zatipkal?
Baker je mnogo boljši prevodnik od gusa.
In tudi od aluminija, je skratka eden najboljših cenovno dostopnih materialov.
lp
Nič se nisem zatipkal. Tudi gus je boljši prevodnik od aluminija. Zdaj pa vprašanje, kateri material je za cilinder boljši?
Tudi ti Lojze, kot mnogi drugi, delaš napako pri razlagi prevodnosti, ker gledaš samo na koeficient prevodnosti, hkrati pa zanemarjaš gostoto in specifično težo materiala. Če imaš naprimer en kg aluminija in en kg bakra in ju segreješ na enako temperaturo, potem bo baker sprejel in oddal temperaturo prej kot aluminij. To pa zato, ker je aluminija po volumnu precej več in kakor vemo večji volumen bolje akumulira toploto, kot manjši. Če pa vzamemo enak volumen in enako obliko, pa denimo, da je to cilinder, potem dobimo precej težji bakren cilinder, ki sprejema in oddaja toploto precej počasneje od aluminijastega. Torej enaka oblika in enak volumen, baker proti aluminiju pogori na celi črti, kar se tiče toplotne prevodnosti.
In ravno za to se gre tukaj, za enak volumen in enako obliko, kot če bi bila rebra aluminijasta. Zakaj bi se aluminij bolje hladil, sem pa že razložil. In če mi kdo ne vername lahko sam segreje v domači pečici enako dolgo in debelo alu in bakreno žico, pa se bo sam prepričal kateri material se prej ohladi.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Seveda se bo v 3" cev voda dalj časa natakala, da bo polna, posledično pa tudi dalj časa odtakala. To pa še ne pomeni, da bo pretok skozi ventil kaj večji oz. manjši. Edino kar bi bilo še omembe vredno pri samem hlajenju je prestopna površina, pa ne ploščina, (ki je seveda bolje, da je večja , pa tudi ne v nedogled), ampak zmožnost prestopa energije iz enega medija v drugi medij. Pri zračnem hlajenju pride zagotovo v upoštev odvajanje z sevanjem in kontaktno direktno na zrak, nisem pa od tega foha in vam ne morem povedat kakšen ima procetualno vpliv na samo hlajenje. Včasih teoretiziramo o stvareh, ki imajo v končni fazi zanemarljiv vpliv, smo pa jako pametni.
lp
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

No po dobrih 20-ih letih dela z bakrom in ker nisem imel opravka samo z bakrenim kladivom ali žico, kakršno poznamo iz el. vodnikov, lahko rečem, da je to material na katerega se spoznam. poznam njegove dobre in slabe lastnosti, spajanje, preoblikovanje, žarjenje, staranje... Poznam tudi razlike v primerjavi z drugimi kovinami. Baker je zelo dober nadomestek šamota, pravzaprav je celo boljši, dlje zadrži toploto. Skratka to je material, ki ga jaz ne bi hotel imeti v okolici cilindra, ker so tam potrebne hitre spremembe, baker pa je zelo počasen, pri enakem volumnu seveda, da ne bo kakega nesporazuma.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Pich napisal/-a: Nič se nisem zatipkal. Tudi gus je boljši prevodnik od aluminija. Zdaj pa vprašanje, kateri material je za cilinder boljši?
Tudi ti Lojze, kot mnogi drugi, delaš napako pri razlagi prevodnosti, ker gledaš samo na koeficient prevodnosti, hkrati pa zanemarjaš gostoto in specifično težo materiala..
Tukaj govorimo o prevodnosti in ne o akumulaciji. Baker je mnogo boljši prevodnik toplote, kot gus. Krepko!
Če bi bil cel cilinder bakren, bi bil sicer težak in predrag, a bi imel cel enako temperaturo. Pri gusastem, ki je poceni, pa je temperatura blizu zgorevalnega prostora višja, kot pa na rebrih.
In ker bi imel bakreni toplejša rebra, bi bolje hladil okolico zgorevalnega prostora, ker bi bil deltaT napram zraku večji in bi oddal več toplote. To so čiste osnove fizike.
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Pač, enim ne moreš ne preprosto in ne strokovno razložit, imajo vedno svoj prav.
lp vsem in upam, da smo se kaj naučili.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

Ma ne, vam se enostavno ne da dopovedati, da porabiš za ohlajanje bakra mnogo več energije, kot za ohlajanje aluminija, če je volumen enak, kljub temu, da ima baker mnogo boljšo toplotno prevodnost. Pa ne mi zdaj z nekimi osnovami fizike, če sam nimaš blage veze. Izvoli izdelaj si bakren cilinder, pa boš imel radiator, ki te bo grel še 4ure potem ko boš ugasnil motor.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
gasper mahkota
vplinjač
Prispevkov: 342
Pridružen: Pe Maj 28, 2010 8:37 am
Kraj: bliZ Domžal

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a gasper mahkota »

Pich napisal/-a:Ma ne, vam se enostavno ne da dopovedati, da porabiš za ohlajanje bakra mnogo več energije, kot za ohlajanje aluminija, če je volumen enak, kljub temu, da ima baker mnogo boljšo toplotno prevodnost. Pa ne mi zdaj z nekimi osnovami fizike, če sam nimaš blage veze. Izvoli izdelaj si bakren cilinder, pa boš imel radiator, ki te bo grel še 4ure potem ko boš ugasnil motor.
@pich, to zihr drži, ker se tale cly z bakrenimi rebri ohladi počasneje kot BT jev. Motor moram vedno segravat ene 10min, kar pomeni, da baker lahko sprejme ogromno energije, ki pa se žal prej akomulira kot odvaja z reber. Baker ima to prednost, da si z njim lahko privoščimo tanjša rebra, zaradi dobre prevodnosti, ter s tem zmanjšamo volumen reber(zmanjšamo akomulacijo), površina preko katere seva toploto, pa ostane enaka.
In v tem sem naredil jaz napako, ker sem vzel predebela rebra, z tanjšimi rebri bi se lahko približal akomulativnosti Aluminija, na račun 2x boljše toplotne prevodnosti bakra.
V mojem primeru sem opazil, da baker slabše seva tolpoto kot GUS, ker ko sem varil, si tik nad bakrom komot držal roko, medtm ko te je nad gusom peklo. Tukaj nastopi emisivnost, ki ima pomoje velik pomen pri odvajanju toplote oz. prehodu toplote iz bakra na zrak. Manjša kot je emisivnost, bolši "akomulator" toplote je material. Emisivnost je v veliki meri odvisna od površine, recimo polirana površina ima emisivnost blizu nič, peskana pa blizu ena. Kot sklepam je to povezano z površino (mm^2), ki je pri peskani površini mnogo večja, kot pri polirani.
Za baker sem na netu našel, da je emisivnost večja če je oksidiran, zato, ga pri sebi nisem nič brusil. Po definiciji je idealno sevalo črno sevalo. In ima emisivnost skoraj 1. Pri nekih laboratorijskih vajah z fakultete sem zasledil, da je največjo emisivnost dajala mat črna površina. Tudi oče, ki je pred leti sodeloval pri razvoju zračno hlajenih oddajnikov, mi je rekel, da so vsa rebra barvali na črno.
Tako da v mojem primeru ostane samo še ta rešitev, oziroma če še kdo ve kako bolje prenesti toploto iz reber na zrak. :?:
Veliko je bilo grajanja čez ta rebra, tudi z moje strani, čeprav se v praksi odlično obnesejo, kajti delovna temperatura je padla za vsaj 30°C, kar se meni niti slučajno ne zdi slabo, tudi po 1/2 ure tiščanja ne pride čez 100°

Hvala soforumašem za tole debato o rebrih, ker se velik novega zve. :D
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Če še enkrat prebereš kaj si napisal lahko ugotoviš, da z predzadnjim stavkom negiraš zgornjo razlago. Nekaj ni v redu, bolj se boš moral potrudit. Ne moreš razlagat 3+3 = 9, ampak v praksi se je pa pokazalo da je 6.
lp
Odgovori