Tomos A3 HLADILNIK

Predstavite nam svoj projekt
Odgovori
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

Naredil si napako, z bakrenimi rebri. To se bo grelo še bolj kot original. Baker namreč zeloooo dooolgooo zadržuje toploto, ti bi rabil, da ti jo čimprej odda.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Zanimov projekt. Pa pazit morš da ti ne bojo cigani cilindra ukradl :lol: . Komi čakam prvi štart.
gasper mahkota
vplinjač
Prispevkov: 342
Pridružen: Pe Maj 28, 2010 8:37 am
Kraj: bliZ Domžal

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a gasper mahkota »

Pich napisal/-a:Naredil si napako, z bakrenimi rebri. To se bo grelo še bolj kot original. Baker namreč zeloooo dooolgooo zadržuje toploto, ti bi rabil, da ti jo čimprej odda.
To pa ne vem če drži, ker baker ima še boljšo toplotno prevodnost kot aluminij. Pa če gledaš emisivnost-je količina, ki popisuje, kolikšno sevanje oddaja poljuben predmet v primerjavi z idealnim črnim sevalom; podal bom emisivnost 2h kovin: poliranAl=0.05 , peskanAl=0.23 , poliranCu=0.02 , oksidiranCu=0.7 , več je sledečih straneh:
http://atom.uni-mb.si/edu/egradiva/prenos_toplote.pdf
http://lab.fs.uni-lj.si/kes/laboratorij ... kamera.pdf
Hadilniki pri avtomobilih so bili bakreni verjetno zato, ker dobro odvajajo toloto.

Citat z nekega foruma:
Zamenjava procesorskega hladilnika (zalman) v računalniku iz aluminija na baker mi je temperaturo iz povprečno 54 stopinj zbila na 35 stopinj.

@Pich verjetno si imel ti izkušnje z poliranim bakrom, ki pa skoraj ne seva toplote-vsaj po podatkih ki sem jih zgoraj napisal.(0.02)
golnar
Mojster
Prispevkov: 1734
Pridružen: Po Apr 19, 2010 11:29 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a golnar »

Pich napisal/-a:Naredil si napako, z bakrenimi rebri. To se bo grelo še bolj kot original. Baker namreč zeloooo dooolgooo zadržuje toploto, ti bi rabil, da ti jo čimprej odda.
pich, tu se pa žal motiš.
"It is remarkable how similar the pattern of love is to the pattern of insanity."
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

golnar napisal/-a:
Pich napisal/-a:Naredil si napako, z bakrenimi rebri. To se bo grelo še bolj kot original. Baker namreč zeloooo dooolgooo zadržuje toploto, ti bi rabil, da ti jo čimprej odda.
pich, tu se pa žal motiš.
Prav nič se ne motim. Sem delal 25 let z bakrom in lahko mi verjameš, da poznam vse njegove lastnosti. Pri emisivnosti materialov pozabljate dodati njihovo gostoto. Baker je gosta kovina zato dolgo zadržuje temperaturo. Če segreješ enako težka kosa aluminija in bakra se prej ohladi baker, Če pa ogreješ enak volumen bakra in aluminija se aluminij ohladi mnogo hitreje. Če bi držalo, da se baker hitreje ohlaja, potem bi bili tudi cilindri izdelani iz kake bakrove litine in ne iz aluminijeve.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Za segret enak volumen bakra, rabiš več energije, kot za enak volumen aluminija. Zato ostane dalj časa topel, ker je v njem več nakopičene energije.
Baker se bo na rebrih obnesel super, če le ne bodo zvari pokali- nisem še nikdar slišal, da bi kdo varil gus in baker!?
Bakreni cilindri bi bili predragi in pretežki, zato kraljuje aluminij.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

ro-bi napisal/-a:Za segret enak volumen bakra, rabiš več energije, kot za enak volumen aluminija. Zato ostane dalj časa topel, ker je v njem več nakopičene energije.
Baker se bo na rebrih obnesel super, če le ne bodo zvari pokali- nisem še nikdar slišal, da bi kdo varil gus in baker!?
Bakreni cilindri bi bili predragi in pretežki, zato kraljuje aluminij.
To je res, rabiš več energije za segret, ko je enkrat ogret, je pa kriza, ne bo dovolj hitro odvajalo toplote. Približno tako se bo obnašalo, kot šamot v peči.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
gasper mahkota
vplinjač
Prispevkov: 342
Pridružen: Pe Maj 28, 2010 8:37 am
Kraj: bliZ Domžal

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a gasper mahkota »

@ro-bi, saj sem imel kar nekaj problemov da je ratal cly tak kot je. 1/2 reber je počilo 3-4mm od zvara, razpoke so dolge cca 20mm, ponavadi je razpoka samo na eni strani rebra. Najbolj so kritična rebra ob straneh, ker sem jih varil z obeh strani misleč, da bo bolje držalo, ampak bilo je ravno obratno. Tukaj sem gus malo več pregrel in je počil, tudi po celi dolžini rebra. Varil sem izmenično (en reber na levi strani, en na desni in tako naprej) Skos sem meril temperaturo na steni valja, ki ni nikoli prešla 80°C, nastavil sem večjo amperažo, da sem varil hitreje (manj časa sem ogreval cly), posledično se mi je cilinder manj segrel. Pri obdelavi s kotno brusilko mi je en reber odtrgal(bil je varjen z obeh strani), zato sem ga lahko samo še pripikal nazaj z vsakega konca, ker s pištolo nikjer ne prideš več zraven, bi pa grdo zgledalo če en manjka. Je pa res zanimivo varjenje bakra, ker se vidi, kako toplotno prevodnost ima, kajti preden ti stališ željeno mesto na rebru, se ti cel reber segreje skor na temp. tališča. Potem ga pa segretega, še v vodo vržeš, se mu pa čisto spremenijo mehanske lastnosti. Meni je res zanimiv tale baker:)
PVL
Mojster
Prispevkov: 643
Pridružen: To Sep 08, 2009 9:28 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a PVL »

Cilinder je čist vredu, samo če bodo zvari ok. Nevem zakaj primerjaš baker in alu, ker je varil na GUS, važno je kako baker odvaja toploto glede na gus. Aluminija se ne da varit skupaj z gusom medtem ko za baker to ni problem. Cilinder se bo v vsakem primeru bolje hladil,mislim pa da bo to itak stestirano v prihodnih mescih.

Gašper na sliki imaš bat z 1 obročkom, predlagam uporabo 2 obročkov, bo šlo bolje.
gasper mahkota
vplinjač
Prispevkov: 342
Pridružen: Pe Maj 28, 2010 8:37 am
Kraj: bliZ Domžal

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a gasper mahkota »

Tako ja, mašino imam namen konec meseca zalaufat, pa se bo takrat kaj več dal povedat kako je s hlajenjem. @PVL je bil namen dat 2 obročka, na sliki je samo zato eden, ker sem nekaj meril v cly, in sem dal 1 obroček, da se mi ni bat gor pa dol vozu.

Danes sem kupil olje od Agipa; 2T RACING+castor oil (ricinus), tako da, ko bo moped nastavljen se bo ta olje probal, vohal hehe :D
Odgovori