Tovarna Tomos - dokumentarni film

Slike mopedov
Mr.Nodi
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Ne Feb 03, 2013 9:21 pm
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Tovarna Tomos - dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a Mr.Nodi »

Kaj pravite o dokumentarcu ki je bil predvajan v torek na rtv ?
http://tvslo.si/predvajaj/tomos-dokumen ... 159111878/

Mnenja?

Mene so čisto navdušile specialke
imt
auspuh lager
Prispevkov: 8
Pridružen: To Nov 20, 2012 7:02 pm

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a imt »

sej je blu še kar sam bi lohk še kej več povedal tud o drugih modelih npr.colibri,apn.... Po mojem mnenju je bilo mal preveč govora o teh specijalkah.
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Pričakoval sem več o tomosu kot znamki mopedov, ne pa dirkalni ekipi... :|

LP
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
iskrademon
auspuh
Prispevkov: 908
Pridružen: To Nov 01, 2011 6:06 pm

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a iskrademon »

fajn bi blo če bi vse modele prestavil, ne pa samo specialke, ni blo tako zanimivo, kot sem pričakoval.
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a filius »

Mah montaža filma je bila po mojem mnenju v kurcu, mislm te stranski efekti, oz, tm se pelje en s specialko, potem pa dajo no3 kr posnetk od vodnega skuterja na obali. Mislm no zmontiran je blo res slabo... Na drugi strani pa nesklajevanje podatkov. Rečmo za D6-ko maš no3 podane ene 3x pa vsakič drugačne. En reče 14000 rpm in 14 konjev, spet drug da se vrti do 17000 in da ma 16 konjev itd...

Vsee komplet je blo narjen zelo površn in nahitr, neka "low budget" varianta. In meni osebno ni blo neki baš.

Me je pa zlo presenetil podatek da je imela prva tomosova serijska specialka, oklep narejen iz aluminiastega lista :)
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a macula »

sej D6 so bile tri različne, če ne celo 4 bil je še NCR D6 ki je imel samo mašino od tomosa, drugače izdelan v italiji.
D5 so bile tudi tri verzije.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Mr.Nodi
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Ne Feb 03, 2013 9:21 pm
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a Mr.Nodi »

Jah tisti vodni skuter je res bil nepotreben v filmu. In tudi jas sem pogrešal druge mopede res škoda...
triac
zažgan bat
Prispevkov: 87
Pridružen: Če Feb 18, 2010 11:21 pm

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a triac »

Mene zanima zakaj so imeli v tomosu 100 ljudi zaposlenih v razvoju, če so razvili samo 2 agregata po njihovi lastni zasnovi? Ali mi zna kdo na ta vprašanje odgovorit?

Lp, Matija
Laura 69
batzajla
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr Nov 24, 2010 8:39 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a Laura 69 »

Dobro vprašanje,poznam kar nekaj zgodb o teh zadevah,nekatere direktno od bivših zaposlenih,na kratko bi bilo tako.Bil je socializem in je bilo bolj pomebno koliko jih je imelo partijsko knižico kot pa osnovni namen razvojnega oddelka.imeli so nekaj strokovnjakov,ki so želeli več in bolje,ostali so pa vegeterali na bivšem političnem sistemu.Rad imam Tomos že iz razloga ker je naša slovenska firma,ki je v svetu precej znana,a žal je šla prilika ,da dosežejo več mimo.
Za primer čisto enostavna primerjava: Tomosov razvojni oddelek vs. člani foruma,ki se ukvarjajo z predelavami

proporcionalno primerjajte njih in nas ki smo,garažni mojstri.


Mene osebno je najbolj presenetil podatek,da so že v zgodnjih 70-tih letih izdelovali vrhunske alu cilindre,tudi nikasil omenjajo,celo sam direktor famozne MV Aguste,je prosil za ogled tovarne in je bil vzhičen nad tehnično zmoglivostjo tovarne Tomos.Kaj in za koga so delali mi ni jasno,ker v mojih časih smo "drajsali gus cilindre",da ne govorim od o ojničnih drsnih pušah,ki sem jih imel skorajda po žepih za rezervo seveda.Ne vem, mogoče je bil iglični ležaj sornika simbol kapitalizma,ki ni bil po godu partiski knjižici. :D
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos, dokumentarni film

Odgovor Napisal/-a Pich »

triac napisal/-a:Mene zanima zakaj so imeli v tomosu 100 ljudi zaposlenih v razvoju, če so razvili samo 2 agregata po njihovi lastni zasnovi? Ali mi zna kdo na ta vprašanje odgovorit?

Lp, Matija
Razvili so še kaj več, kot samo dva agregata. E90, pa tomos twin, pa suha sklopka... Je pa res, da je 100 ljudi preveč.
Najbolj jim zamerim, ker teh dveh osnovnih agregatov niso dodelovali, oziroma so nekoliko spremenili samo avtomatsko mašino. Apn mašina pa je ostala enaka od njenega rojstva, lahko bi bila pa boljša od am mašine, z ne prav dosti posegi.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Odgovori