HOMOS m50

Predstavite nam svoj projekt
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

HOMOS m50

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Ime mi je Žan Kržan in prihajam iz okolice Domžal. Obiskujem 1. letnik fakultete za strojništvo v Ljublajani. Prej sem hodil na srednjo strojno šolo v Lj. Z mopedi se ukvarjam kakšno leto (prej sem vozil alpinota), s predeleovanjem in šraufanjem pa kakšnega pol leta.
Sedaj pa k projektu. S kolegom sva se lansko leto udeležila tekmovanja Mopedrennen v Avstriji s predelanim BT-jem. Ker sva ugotovila da sva z BT-jem nekonkurenčna in ker BT ni za terensko vožnjo, sem se odločil da do naslednjega tekmovanja naredim malo bolj spodoben moped.
Kot osnovo sem našel okvir od honde cr 80 kateri pa ni bil čisto kompleten (manjka mi tank in ročka prednje hidravlike grimica-za oboje se priporočam če ima kdo za prodat). Potrebno bo obnoviti tudi zadnjo vilico, tačke...
Slika
Slika

Mašina bo Tomosova apn, starejšega tipa z L17 ležaji na glvani gredi. Cilinder bo aluminijast znamke Gilardoni kateri je pripadal mašini franco morini turbo star 4. Glava bo prav tako od tega motorja. Glavna gred je nova (Tomosov originalni nadomestni del), ampak se bo verjetno preprešala na ojnico z 12 sornikom. Uplinjač bo dellorto SHB 19 še nikoli rabljen in pravtako dellorto športni filter ki ppipada temu uplinjaču. Menjalnik je 4 stopenjski vendar je predelan tako da nima prve prestave oziroma je blokirana. Vztrajnik je lajšan Na mašini se bodo zamenjali vsi ležaji in semeringi, ter razen droben material. Bloki so se navarili zaradi drugačne oblike pretočnih kanalov. Sklopka je sestavljena iz 3 navadnih lamel in 6 vzmeti. Začel sem tudi že s piljenjem pretočnih kanalov v blokih.

Glava:
Slika
Slika
Slika

Uplinjač:
Slika
Slika
Slika

Menjalnik:
Slika
Slika

Glavna gred:
Slika

Sklopka:
Slika

Novi ležaji:
Slika

Cilinder:
Slika
Slika
Slika

Bloki:
Slika

To je zaenkrat to, ostalo bom sproti objavljav. Se pa projekt dela bolj počasi, sej imamo na faxu veliko dela. :?
nocni voznik
glava cilindra
Prispevkov: 641
Pridružen: Če Avg 18, 2011 9:23 pm
Kraj: domžale

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a nocni voznik »

zanimiv projekt :!: zakaj bo pa prva prestava blokirana
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Pravilnik dopušča samo 4 prestave. Zato sem se odločil da prvo blokiram in imam potem od druge do pete.
Pravilnik:
http://www.route69.at/index.php?option= ... &Itemid=53
Je pa v nemščini napisano ampak mislim da se da okvirno razumeti za kaj gre. ;)
golnar
Mojster
Prispevkov: 1734
Pridružen: Po Apr 19, 2010 11:29 pm

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a golnar »

zanimivo da si se spravil ta cilinder gor spravljat. kakšen je premer vrtine cilindra? v delavnici se mi valja en franco morini cilinder, le da za razliko s tvojim, ima močno pohabljene pretočne (zmanjšane), ter tudi izpušni ni pretirano velik. ima pa vsis narejen za lamelni ventil oblike V, vendar je zelo majhen, morda bi komaj še predihal kakšen 16mm ferg, morda veš od katerega modela točno bi lahko bil?
"It is remarkable how similar the pattern of love is to the pattern of insanity."
Uporabniški avatar
tomosak
specjalka
Prispevkov: 3005
Pridružen: Sr Jul 07, 2010 9:55 pm

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a tomosak »

zankrzan napisal/-a:Pravilnik dopušča samo 4 prestave. Zato sem se odločil da prvo blokiram in imam potem od druge do pete.
Pravilnik:
http://www.route69.at/index.php?option= ... &Itemid=53
Je pa v nemščini napisano ampak mislim da se da okvirno razumeti za kaj gre. ;)
a je tale tekmovanje nekje zelo blizu čez mejo pri Šentilju?
Smisel živleja je met Tomosa v garaži :D
GSI je zmaj al GTI
ga drži, jebiga brate
zna se ko je brži ;)

Janim8 počivaj v miru!
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

tomosak napisal/-a:
zankrzan napisal/-a:Pravilnik dopušča samo 4 prestave. Zato sem se odločil da prvo blokiram in imam potem od druge do pete.
Pravilnik:
http://www.route69.at/index.php?option= ... &Itemid=53
Je pa v nemščini napisano ampak mislim da se da okvirno razumeti za kaj gre. ;)
a je tale tekmovanje nekje zelo blizu čez mejo pri Šentilju?
Ja, mislim da blizu leipziga ali leibnica. Vglavnem takoj čez mejo.
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

golnar napisal/-a:zanimivo da si se spravil ta cilinder gor spravljat. kakšen je premer vrtine cilindra? v delavnici se mi valja en franco morini cilinder, le da za razliko s tvojim, ima močno pohabljene pretočne (zmanjšane), ter tudi izpušni ni pretirano velik. ima pa vsis narejen za lamelni ventil oblike V, vendar je zelo majhen, morda bi komaj še predihal kakšen 16mm ferg, morda veš od katerega modela točno bi lahko bil?
Cilinder ima vrtino 39 mm. Gor sem se ga odločil spravljat predvsem zato ker ima precej velika rebra za hlajenje saj pri motokrosu hitrosti niso nevemkako velike da bi zadostova manjša rebra. Na francote se ne spoznam prav posebno dobro. Drugače pa najbolje da poiščeš na internetu takega kot je tvoj in potem ugotoviš od česa je. Lahko pa prilepiš tudi fotografijo saj je potem ugotavljanje lažje.
nocni voznik
glava cilindra
Prispevkov: 641
Pridružen: Če Avg 18, 2011 9:23 pm
Kraj: domžale

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a nocni voznik »

sam a nima ta cilinder za to mašino narobe postavljena hladilna rebra
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Jah itak mašina ne bo stala čist k original ampak mal na gor nagnjena potem pa bo tudi postavitev reber ok.
Uporabniški avatar
sinko.dejan
predelana mašina
Prispevkov: 1620
Pridružen: So Dec 11, 2010 4:42 pm
Kraj: Šentjernej

Re: Tomos Honda cr 50

Odgovor Napisal/-a sinko.dejan »

zankrzan napisal/-a:Jah itak mašina ne bo stala čist k original ampak mal na gor nagnjena potem pa bo tudi postavitev reber ok.
Če boš naredil tako kot praviš nebo čisto vredu, saj mora sklopka biti v olju. Edino če boš naliu več olja v mašino kot je original :D
Motor ---> moja DRUGA ljubezen...
Garaža --- > moj dom...
Adrenalinska vožnja ---> moje življenje...
bencin -------->moja KRI
Zaklenjeno