TMZ 50 l.1958

Predstavite nam svojo starino
Grilzz
auspuh lager
Prispevkov: 18
Pridružen: Če Mar 15, 2012 1:58 pm

TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a Grilzz »

Pozdravljeni!

Sem nov na forumu in sem v petek pridobil "novo" igračo!

Gre za TMZ (Tvornica motora Zagreb) 50 dvobrzinc, letnik 1958. Delani so bili po avtsrijski licenci HMW v, kot že ime pove, Zagrebu v drugi polovici 50ih let. Poleg tega so idelovali tudi simpatičen skuter Švrćo.

V Beogradu je ob koncu 50ih padla komanda, da Hrvaški ni potrebna takšna industrija, tako je bila tovarna preseljena v Subotico v Srbijo, trg mopedov pa je bil v večini prepuščen Tomosu.

Slika
zanek46
vplinjač
Prispevkov: 476
Pridružen: Če Feb 09, 2012 7:56 pm
Kraj: maribor

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a zanek46 »

odlicen :D sploh za svoja leta :) drugace pa je motor verjetni kaj v zvezi z tomos puchom :D ker kolko vidis po cilindru in izpuhu se kaj dosti ne razlikuje :)
Uporabniški avatar
Rexi
zobnik
Prispevkov: 185
Pridružen: Pe Sep 24, 2010 10:34 pm
Kraj: Ljubljana-center

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a Rexi »

zelo zanimiv frček :)
Grilzz
auspuh lager
Prispevkov: 18
Pridružen: Če Mar 15, 2012 1:58 pm

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a Grilzz »

Za svoja leta se tako dobro drzi, da se mi zdi najbolje da ga ne bi kompletno peskal in barval, ampak bi ga le razstavil in temeljito očistil, zamenjalo bi se pa le boudne, zajle in ostale pritikline. Tako bi moped ostal takšen kot je, ker ima nekakšen karakter in svojo zgodbo, kar bi pa s kompletno restavracijo sigurno izgubil.
zanek46
vplinjač
Prispevkov: 476
Pridružen: Če Feb 09, 2012 7:56 pm
Kraj: maribor

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a zanek46 »

Grilzz napisal/-a:Za svoja leta se tako dobro drzi, da se mi zdi najbolje da ga ne bi kompletno peskal in barval, ampak bi ga le razstavil in temeljito očistil, zamenjalo bi se pa le boudne, zajle in ostale pritikline. Tako bi moped ostal takšen kot je, ker ima nekakšen karakter in svojo zgodbo, kar bi pa s kompletno restavracijo sigurno izgubil.
tako je :D obnovi samo take zunanje "potrosne" dele :D kot so bovdni :) malo preglej frgazer :D ter kaksne bremze :D pa menjal bi lahko le kaksne semeringe ce so ze fuč pa še to nebi bilo potrebe.. ker moped je najbolsi :) tko da jas ga nebi barval :)

L.P
Uporabniški avatar
maxbond1995
glava cilindra
Prispevkov: 568
Pridružen: Sr Jul 07, 2010 3:05 pm
Kraj: Šempeter pri Gorici

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a maxbond1995 »

Zelo zanimiv :)
Lp, Maks
Uporabniški avatar
marko443
vplinjač
Prispevkov: 494
Pridružen: Ne Maj 15, 2011 6:13 pm
Kraj: Ribnica

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a marko443 »

sm prjatlom obnaulama istga :)
janim8 počivaj v miru !
Grilzz
auspuh lager
Prispevkov: 18
Pridružen: Če Mar 15, 2012 1:58 pm

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a Grilzz »

marko443 napisal/-a:sm prjatlom obnaulama istga :)
Odlično!

Potem bi te pa par stvari vprašal, oz. kdor bo pač vedel, ker so po moje vsi teli mopedi delani na isti princip.

Imata mogoče dva železna pokrova, ki prideta okoli fergazerja prišraufana na okvir?
Kje bi dobil sedež? Sicer imam original, ampak je čisto fuč.
Kje ima zadeva sklopko?
Čemu služi ena ročka na levi strani na bloku motorja od ročke menjalnika še malo nazaj? Če jo prestaviš se mi zdi, da se pedalke odklopijo od pogona.
Kaj je na ročici pod gasom, postavljena je tako da se jo pritisne z desnim palcem? Dekompresija?

Kako se tak moped sploh spravi v pogon?

Do sedaj sem imel namreč Hondo Dio, Hondo NSR in nazadnje Yamaho XJ900 Diversion, s 50 let starim mopedom se pa srečujem prvič.

Za pomoč pri teh "neumnih" vprašanjih se vam že vnaprej zahvaljujem!
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Kje si pa staknu ta moped?
Naj povem, da sem v 60 tih letih prejšnjega stoletja imel to Zagrebško čudo, ki je imelo 3 brzine. Šlo ni pa nikamor pa še zaribal je, ker ni imel prisilca. Sicer je pa motorček vreden očuvanja. Priporočam ti ogled Hrvaškega oglasnika "njuškalo"
Tam boš morda kaj dobil. Poizkusiš pa lahko tudi na Srbskem " Limundo".
Jaz sem tam dobil žmigavce za Sprinta.
Grilzz
auspuh lager
Prispevkov: 18
Pridružen: Če Mar 15, 2012 1:58 pm

Re: TMZ 50 l.1958

Odgovor Napisal/-a Grilzz »

Hej!

Še eno vprašanje.

V Velotu v Črnučah pravijo, da nimajo takšnih "paken" za zavore.
Ima kdo kakšno idejo kje bi še lahko poskusil?

Hvala in lep pozdrav!
Odgovori