Razna vprašanja (delavnica)

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
yack_ass
batzajla
Prispevkov: 33
Pridružen: So Maj 02, 2015 4:05 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a yack_ass »

Končno je prišel čas, da zmontiram Kokusan štrom na Tomosakija in s tem so se pojavila vprašanja.

Nekdo (mislim, da automatic_7 - včeraj sem videl, danes ne najdem :/) je napisal, da priložena shema ni pravilna - sem iskal popravek po objavah uporabnika a neuspešno.

S hardware-om sem dobil tole shemo:
Kokusan-priložena shema
Kokusan-priložena shema
med tem, ko je na spletni strani, kjer sem kupil kar sem kupil navedena takšna vezava:
Kokusan EVO2 shema
Kokusan EVO2 shema

Zanimajo me sledeče zadeve:
- Kje oz. kaj v shemah naj bi bilo narobe - priklop/pozicija rumenih žic na drugi shemi?

- Ali je moje razumevanje elektrike (opisano spodaj) pravilno ali napačno, če napačno, kje-kaj?

Magnet in stator proizvajata AC (izmeničen) tok in to je tok, ki ga moped v osnovnem stanju uporablja za napajanje porabnikov (luči in troblja). Statorska plošča ter CDI enota sta ozemljeni na okvir, kar pomeni, da je narava ozemljitve preko okvirja AC tok - to se mi zdi logično.

Regulator napetosti naj bi bil tudi nekakšen pretvornik toka iz AC v DC. Glede na to, da je na obeh shemah označeno mesto priklopa, s katerega naj bi bila speljana elektrika na akumulator, bi to moralo držati - akumulator potrebuje DC tok.

Lani sem eksperimentiral z različnimi žarnicami in je moja želja uporabiti LED žarnice za smernike (imam blinkomat za LED lučke) ter LED zadnjo pozicijo in LED zavorno luč.
Ajde, zaradi rdeče leče ni nujno, da je zavorna luč rdeča, je bila pa svetilnost in vidnost fantastična - ni dileme kdaj se bremza.

Kakorkoli, glede na to, da potrebujem DC tok za LED žarnice, bi jaz za potrebo teh, vzel štrom, ki naj bi bil namenjen polnjenju baterije/akumulatorja.
Kako je v tem primeru z ozemljitvijo oz. maso? Če bi imel akumulator, bi DC tokokrog "ozemljil" na negativni ("-") pol akumulatorja - razumem, da tehnično to ni ozemljitev ampak krog mora biti sklenjen.

Ker akumulatorja nimam, ali lahko/moram:
* DC tokokrog prizemljim na okvir preko usmerniške diode ali
* moram DC tokokrog speljati v regulator napetosti (mogoče celo preko usmerniške diode) in
* ali bi moral regulator napetosti prizemljiti na okvir preko usmerniške diode (ta se mi zdi najmanj verjetna)?
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

..KamiKaza se je največ ukvarjal s tem.
RUmena žica (6) gre v regulator in iz regulatorja iz Y kabla... torej ista žica. Ne vem, kako je to narejeno v regulatorju, vendar je fizično narejen Y kabel in zalito s termoskrčko, ne vem pa, ali je not zalita še kaka dioda... Ne vem. ... bi moral podrobneje pogledati doma. Zaenkrat imam na izmenični štrom, imam pa namen dati not še akumulator. Bom pa zvezal tako, kot je na drugi shemi.
Bi pa bilo pametno pomeriti z osciloskopom, kako DC daje ven ta rumena žica...
yack_ass
batzajla
Prispevkov: 33
Pridružen: So Maj 02, 2015 4:05 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a yack_ass »

Prav imaš, KamikaZin vodič po "Opasanju kokusana na APN" sem iskal.
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ste me prehiteli :lol: , ja, jaz sem delal doktorate, vžigalna tuljava pa se priklopi po shemi s te skice. Sedaj dajejo zraven napačne sheme, pa vžigalne tuljave so včasih imele nalepke z barvami, da si ja vedel-videl kako prav priklopit
CDI Kokusan_Ducati.jpg
Regler je drugače priklopljen pravilno, če ne uporabiš akumulatorja, pač ne vežeš rdečega kabla (ima ženin APN6 tako in dela odlično). Maso pa lahko tudi na enosmernem toku vežeš na okvir. Meni dela že kar nekaj časa tako.
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 724
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Berty »

Se pravi je lahko AC ena žica na regulator druga na ozemljitev, hkrati pa +12VDC iz regulatorja na porabnike, porabniki in 0vDC iz regularorja isto na ozemljitev?
Kako pa je ko stisneš killswitch ki je brika na ozemljitev, ti luči/ledice nič ne žmigajo ali jih ne kuri?....
APN4M 83'
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 856
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Če to mene sprašuješ, ne, dela normalno, pa imam zadaj za štop lampo ledico, mi ni še ena lampa crknila.
Kikoki
auspuh lager
Prispevkov: 3
Pridružen: Če Feb 09, 2023 8:14 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Kikoki »

Kaj bi lahko bi lahko bil vzrok da mi teče olje iz apn auspuha(notri je konus). mešanco delam 2.5% z stihlovmu olom(rdeč) frgazr je bing 12 diza je 60(64 mi pri polnem gasu zaliva) igla je na 2 zarezi filter za zrak je nov, moped ma pa 40l bat. Pa olja z menjalnika nič ne zmankuje, pa semeringi so bli menjani lani Je možnost nepravilnega zgorevanja, spodi je še slika svečke
Priponke
IMG20240331170958.jpg
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

To je normalno, če je vredu nastavljen. Ko ga boš gonil v hrib ali na dirkališču, se bo izpuh segrel in osušil. Za kratke ture bo pa vedno kapljalo
Flexer1234
zažgan bat
Prispevkov: 77
Pridružen: Pe Maj 13, 2022 9:08 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Flexer1234 »

Kako lahko prepoznam če je vžigalna tuljava narejena za 25km/h verzijo ali 45km/h verzijo flexerja.
Flexer1234
zažgan bat
Prispevkov: 77
Pridružen: Pe Maj 13, 2022 9:08 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Flexer1234 »

Ali je to ta vžigalna tuljava za 45km/h
Screenshot_20240401-215107_Chrome.jpg
Odgovori