Tomos ATX

Predstavite nam svoj projekt
citroen94
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Jan 23, 2013 1:13 pm

Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a citroen94 »

Danes sem se odločil da pričnem z obnovo atxa katerega sem dobil v dar, oziroma sem ga rešil pred propadom.

Izgleda takole
Slika

Ker ga imam namen speskati in zamenjati kar je dotrajanih delov in ker to delam prvič me zanimajo vaša mnenja kako se lotit, da bo stvar čimbolj kvalitetno izpadla in da se obnova ne bo vlekla 10 let :lol: saj se imam namen poleti že vozit :)

Motor sem že snel iz ogrodja, prav tako sem ga že razdrl (nimam slike).

Motor
Slika

Imam nekoga ki bi mi speskal bloke. Kako jih moram pripravit na to? Pustim ležaje notri in semeringe? In za kasneje me zanima kako barvati bloke, kje dobim barvo, je to navadna črna sijaj...? karkoli mi pride v poštev, vsaka informacija je dobrodošla :)
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Vsekakor pusti v mašini ležaje in simmeringe, da se ne poškodujejo ležišča med peskanjem.
Ker boš barval s črno barvo, daj obvezno barvati s prašno barvo, ki je veliko bolj trda in trdna, kot če boš barval klasično. Če boš barval klasično, boš hitro imel sive pikice po mašini od kamenja, ki ti jih dviguje prednje kolo med vožnjo.
Ravno sedaj imam na prašnem barvanju ene bloke, pa me je mojster "okaral", ker sem prej sam speskal mašino. Saj ni nič narobe, le speskati jih mora še enkrat tik pred barvanjem, da bo zagotovljena kvaliteta oprijema barvnega nanosa na osnovo, kajti aluminij zelo hitro oksidira po peskanju.
Če boš peskal sam, boš moral obvezno s korundom, ker je originalna prašna barva zelo trda, to pa ti bo mojster naredil dosti enostavneje s profi opremo, kot če boš to delal doma recimo s kremenčevim peskom.

Če pa se boš lotil barvanja sam, obvezno 2k epoxy temeljna barva, končni sloj pa 2k poliuretanska barva. Ko pobarvam v srebrno, barvam s polmat barvo ... za črno pa nisem siguren, če je tudi polmat. Mojster mi je rekel, da so pobarvali že precej TOMOS mašin ...ampak s črno sijaj barvo...ne polmat.
Barvati sem dal v firmo Koritnik kovinarstvo peskanje v Depali vasi pri Trzinu.
...enako bi naredil tudi z okvirjem.... le da bi namesto temeljne prašne barve dal okvir zaščititi s postopkom kataforeze. Mogoče se komu zdi tole kompliciranje... ampak jaz bom zase naredil tako.

Upam, da sem ti kaj pomagal. Veliko veselja pri obnovi tvojega ATXa ... moj še čaka na obnovo... :roll:
vozimlegendo
auspuh lager
Prispevkov: 15
Pridružen: So Apr 15, 2023 11:31 am

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a vozimlegendo »

imaš že cilinder? Če ga nimaš ti priporčam da kupiš starega originalnega in ne nekih srbskih kopij.LP in veliko uspeha pri obnovi.
Ako te boli Želudac...popij pelinkovac, a za sve ostalo što te boli popij "Jeger" Ima 56 trava da mu jeb*š mater jedna če ti pomoći. tomos on top
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Živnorc napisal/-a: So Jan 06, 2024 7:46 pm Če pa se boš lotil barvanja sam, obvezno 2k epoxy temeljna barva, končni sloj pa 2k poliuretanska barva. Ko pobarvam v srebrno, barvam s polmat barvo ... za črno pa nisem siguren, če je tudi polmat. Mojster mi je rekel, da so pobarvali že precej TOMOS mašin ...ampak s črno sijaj barvo...ne polmat.
Barvati sem dal v firmo Koritnik kovinarstvo peskanje v Depali vasi pri Trzinu.
... so mi pobarvali v POLMAT črno barvo. Lepo izgleda.
citroen94
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Jan 23, 2013 1:13 pm

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a citroen94 »

Pozdravljeni fantje :)

ATX je že na barvanju, sedaj pa iščem oba kolesa s črnimi pestami. Mi zna kdo priporočat kje kupit, kaj kupit itd. Gledal sem na obnovi.si da se dobi obroč kolesa, špice in pesto. Je roba vredu ali ne? glede na sešteti znesek BREZ pokrova paken pride kar drago... ima kdo kakšno idejo kje se lotit iskanja, oziroma ali kdo to prodaja, izpravne kolesa samo še za zmontirat?

Naslednja stvar katero potrebujem je pokrovček na maski od luči kjer je števec, in pa števec. Oba bi rad imel s CEV oznako..
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 366
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

citroen94 napisal/-a: To Mar 05, 2024 11:28 am Pozdravljeni fantje :)

ATX je že na barvanju, sedaj pa iščem oba kolesa s črnimi pestami. Mi zna kdo priporočat kje kupit, kaj kupit itd. Gledal sem na obnovi.si da se dobi obroč kolesa, špice in pesto. Je roba vredu ali ne? glede na sešteti znesek BREZ pokrova paken pride kar drago... ima kdo kakšno idejo kje se lotit iskanja, oziroma ali kdo to prodaja, izpravne kolesa samo še za zmontirat?

Naslednja stvar katero potrebujem je pokrovček na maski od luči kjer je števec, in pa števec. Oba bi rad imel s CEV oznako..
Glede pest glej da boš vzel originalna oz. če kupuješ že sestavljeno se prepričaj da niso kopije ker so iz izredno slabega materiala in pokajo kar pa z vidika vožnje ni ravno varno. Če bi najrajši kupil že sestavljena z novimi špicami in obroči imaš po bolhi in FB skupinah kar nekaj ljudi ki jih tudi sestavljajo in obnavljajo z original pesti. Drugače pa priporočam da kontaktiraš Črts garage ki ima ravno izdelano serijo novih kvalitetnih zadnjih pest (made in SLO) prav tako pa uredi tudi barvanje in sestavo z novimi naperami in obroči.
citroen94
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Jan 23, 2013 1:13 pm

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a citroen94 »

Hawk!

Atx se bliža koncu. Išče še nekaj kosov kot so:
- glava motorja
- vzvod od kuplenge na katerega pride montirana zajla za kuplengo + 3 kuglice.

Slika

Pravtako pa iščem original gume za njega, oziroma vsaj nek približek, če bi kdo vedel če se kje kaj takega prodaja.. ebay ali kaj podobnega

Hvala :D
apn4m
vplinjač
Prispevkov: 447
Pridružen: Sr Dec 30, 2015 8:56 pm
Kraj: Col nad Ajdovščino

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a apn4m »

citroen94
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Jan 23, 2013 1:13 pm

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a citroen94 »

Hvala! sem naročil 😀

a kdo ve, koliko olja gre v sprednje vilice, in katero? Sam imam v mislih sae30?
citroen94
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: Sr Jan 23, 2013 1:13 pm

Re: Tomos ATX

Odgovor Napisal/-a citroen94 »

Pa še nekaj foto gradiva, od dela in nekaj od odkrite napake

Slika

Slika

Slika

Slika
Odgovori