Razna vprašanja (splošno)

Vse kar se tiče mopedov
Odgovori
Flexer1234
zažgan bat
Prispevkov: 77
Pridružen: Pe Maj 13, 2022 9:08 pm

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a Flexer1234 »

automatic_7 napisal/-a: Sr Sep 20, 2023 6:05 pm
Flexer1234 napisal/-a: Sr Sep 20, 2023 2:46 pm Pozdravljeni jast imam Tomos flexerja 2010.l in so z njemu skos neki problemi vzdržujem ga lepo in lepo peljem ampak se stalno samo kvari, skos so samk neki problemi z njim.Ali se tudi vam toliko kvarijo tomos flexerji?
Kaj se ti kvari? Zobniki, elektrika?
Kvari se: Menjalnik,nima moči tudi če očistim uplinjač auspuh ter svečko,pokajo zajle,počila vzmet od sedeža,crknila žarnica,skos je bila mastna ketna,zaribal motor,popokali žmigavci,počila vzmet kurbla,počil en nosilec cilindra ter še veliko stvari se je pokvarilo.Cele dneve samo šraufam ta motor. Čudež je če se 1 teden peljem brez da bi popravljal motor in da me ni pustil na cesti.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Flexer1234 napisal/-a: Sr Sep 20, 2023 10:02 pm Kvari se: Menjalnik,nima moči tudi če očistim uplinjač auspuh ter svečko,pokajo zajle,počila vzmet od sedeža,crknila žarnica,skos je bila mastna ketna,zaribal motor,popokali žmigavci,počila vzmet kurbla,počil en nosilec cilindra ter še veliko stvari se je pokvarilo.Cele dneve samo šraufam ta motor. Čudež je če se 1 teden peljem brez da bi popravljal motor in da me ni pustil na cesti.
Obarvane stvari so kar pogoste na flexerjih.
Zajle žal danes, če ne daš izdelat po naročilu imaš težave, kar je na trgu kot rezervni del ni vredno nič.
Mazanje verige se da rešit z nakupom matice za prednji verižnik ki ima vgrajen semering.
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a A5f »

Odvisno je pa tudi kako se moped uporablja....
Flexer1234
zažgan bat
Prispevkov: 77
Pridružen: Pe Maj 13, 2022 9:08 pm

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a Flexer1234 »

Pozdravljeni imam problem pri mopedu Tomos Flexer letnik 2010. Ko se grem peljat z mopedom,moped deluje normalno samo če se peljem okoli 20km/h. Če se z motorjem peljem več kot 25km/h motor začne cukati in zavirati zraven pa se sliši čuden zvok ki se sliši zzzzzzzz, in še zraven ropota v menjalniku. Ko se po tem z motorjem vstavim se kurbel ne da premikati in je čisto trd, nato motor premaknem naprej in nazaj in motor lahko že spet zakurblam in se peljem samo okoli 20km/h,če grem hitreje se isto ponovi. Ali mogoče gdo ve v čemu je problem,menjalnik sem že razstavil in zobniki so celi edino na sklopki ni veliko plute. Če gdo ve kaj je problem naj mi prosim odgovori.Hvala za vnaprej
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Flexer1234 napisal/-a: Po Feb 05, 2024 1:04 pm Pozdravljeni imam problem pri mopedu Tomos Flexer letnik 2010. Ko se grem peljat z mopedom,moped deluje normalno samo če se peljem okoli 20km/h. Če se z motorjem peljem več kot 25km/h motor začne cukati in zavirati zraven pa se sliši čuden zvok ki se sliši zzzzzzzz, in še zraven ropota v menjalniku. Ko se po tem z motorjem vstavim se kurbel ne da premikati in je čisto trd, nato motor premaknem naprej in nazaj in motor lahko že spet zakurblam in se peljem samo okoli 20km/h,če grem hitreje se isto ponovi. Ali mogoče gdo ve v čemu je problem,menjalnik sem že razstavil in zobniki so celi edino na sklopki ni veliko plute. Če gdo ve kaj je problem naj mi prosim odgovori.Hvala za vnaprej
vprašaj vzmet je nameščena? ti prestavi v drugo prestavo sploh?
Kakšna slika stanja menjalnika nebi škodila
Flexer1234
zažgan bat
Prispevkov: 77
Pridružen: Pe Maj 13, 2022 9:08 pm

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a Flexer1234 »

automatic_7 napisal/-a: Po Feb 05, 2024 7:51 pm
Flexer1234 napisal/-a: Po Feb 05, 2024 1:04 pm Pozdravljeni imam problem pri mopedu Tomos Flexer letnik 2010. Ko se grem peljat z mopedom,moped deluje normalno samo če se peljem okoli 20km/h. Če se z motorjem peljem več kot 25km/h motor začne cukati in zavirati zraven pa se sliši čuden zvok ki se sliši zzzzzzzz, in še zraven ropota v menjalniku. Ko se po tem z motorjem vstavim se kurbel ne da premikati in je čisto trd, nato motor premaknem naprej in nazaj in motor lahko že spet zakurblam in se peljem samo okoli 20km/h,če grem hitreje se isto ponovi. Ali mogoče gdo ve v čemu je problem,menjalnik sem že razstavil in zobniki so celi edino na sklopki ni veliko plute. Če gdo ve kaj je problem naj mi prosim odgovori.Hvala za vnaprej
vprašaj vzmet je nameščena? ti prestavi v drugo prestavo sploh?
Kakšna slika stanja menjalnika nebi škodila
Vprašaj vzmet je nameščena in motor prestavi v 2. Menjalnik je cel in zobniki so celi edino kar ni je to da je malo plute na sklopki 1 prestave.
zigaziga
auspuh lager
Prispevkov: 7
Pridružen: Če Feb 21, 2019 10:28 pm

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a zigaziga »

Zdravo!

Imam apn6, 39L bat, original ferg., 5. prestavo, 11/32 zobnike, malo nižana glava, original spraznjen izpuh. V klanec gre motor ok, končna hitrost je 60kmh. Bi s protikonusom 150mm pridobil še kaj na moči in hitrost? Ali bi bilo potrebno že večji ferg., brusiti kanale itd...? Hvala :))

Poleg tega mi še nekaj ni jasno. Že od nekdaj sem imel pod fergom 2 dihtenge. Zadnjič sem za test eno odstranil, tako da je ostala med fergom in cilindrom samo še ena. Moč motorja je opazno upadla. Zakaj??
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

...če nihče drug ne odgovori, si bom drznil jaz:

39 bat pomeni približno 2,5 ccm večja prostornina od originala, ki jo je treba stisniti v še dodatno zmanjšan kompresijski prostor (znižana glava) in še dodatno znižan cilinder zaradi 0,3mm debelega odstranjenega tesnila pod cilindrom. To (morda) pomeni, da imaš verjetno preveliko kompresijsko razmerje glede na ostale nastavitve predvžiga... uplinjača...itd.
Spraznjen izpuh. :roll: ... 2T motor je zakomplicirana kompleksna naprava...in potrebuje ravno prav "zadušen" izpuh. Ve se, da pri APN ne smeš metati ven teh dušilnikov, ker poslabšaš "razmere" za dobro delovanje motorja.
.. tudi, ko si odstranil eno tesnilo ( cca 0,3mm) si za malenkost spremenil kote odpiranja kanalov (portmap), ki zaradi tega motorju odgovarjajo malenkost nižji obrati motorja, kot prej.
Protikonus lahko kar precej dvigne moč in navor motorja, če ga pravilno nastaviš - ujameš pravo resonančno dolžino. ...ob tem je potrebno prenastaviti uplinjač in najverjetneje tudi predvžig. Najverjetneje bi pri originalnih kotih odprtja kanalov potreboval še malo daljši izpuh od originala, da bi vanj stlačil protikonus... če pa bi jih malo "dvignil", pa potrebuješ krajšo resonančno dolžino. Pri original kotih odpiranja (ali pa malenkost večjih) ne potrebuješ večjega uplinjača. Če bi brusil kanale (pa ne preveč), bi prišel v poštev malo večji uplinjač, ne pa prevelik. Protikonus sem videl, da ga lahko kupiš že narejenega, ali pa preprosto kupiš že narejen izpuh v eni izmed SLO trgovin z deli za Tomose... pa sploh ni drag. Prijatelj je izpuh kupil pred kratkim in montiral na APN4, jaz pa sem mu malenkost popravil "kote". Ob tej priliki povem, da je bilo treba protikonus "potegniti ven" maksimalno, kar se da, da je bila "kao taprava" resonančna dolžina ob malenkost popravljenih kotih. Kote sem popravil z 2mm dodatno podloženim cilindrom in malenkost popravljenim kanalom izpuha in prilagodil dolžino bata na sesalni strani bata....in namontiral je malo večji uplinjač (kopijo) bing 17, ki je na oko zelo podoben originalu.
Še ena zanimivost: Motor je šel hitreje, ko je dodatno zadušil motor, ko je vstavil malo tiste kovinske špene za pomivanje posode ( iz Lidla) v izpuh med notranji in zunanji plošči glušnika ...
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 724
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a Berty »

Živnorc napisal/-a: Sr Apr 10, 2024 2:13 pm ... in še dodatno znižan cilinder zaradi 0,3mm debelega odstranjenega tesnila pod cilindrom....
Napisal je da je imel med FERGOM in CILINDROM dva tesnila. Enega je odstranil.
APN4M 83'
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Razna vprašanja (splošno)

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

Berty napisal/-a: Sr Apr 10, 2024 9:09 pm
Živnorc napisal/-a: Sr Apr 10, 2024 2:13 pm ... in še dodatno znižan cilinder zaradi 0,3mm debelega odstranjenega tesnila pod cilindrom....
Napisal je da je imel med FERGOM in CILINDROM dva tesnila. Enega je odstranil.
..res je. Sem površno prebral. Hvala.
Odgovori