Razna vprašanja (delavnica)

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Falkrum38
auspuh lager
Prispevkov: 24
Pridružen: Če Jul 08, 2021 6:27 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Falkrum38 »

Sem tudi sam mislil, da bo tam pa ni. Venc z valjčki vse lepo špila pravtako vprašaj vzmet. Problem je verjetno pri sojemniku. Lepo je v svojem ležišču samo zgleda ga nekaj grabi. Ne razumem tega, ker je motor prej 20 let laufal brez problema. Gledam tudi delavniške skice in ne razumem zakaj so ene skice s sojemnikom, ki je na obeh straneh nazobčan, moj pa ni. S tem da je notranji blok nazobčan. Moj sojemnik je pa raven na notranji strani.
Mogoče še kdo ve koliko ima lahko predležna/zagonska gred lufta, levo desno? V originalu imam dve podlozki notri sam gred gre vseeno 2mm levo in desno.

Tam okrog vprašaj vzmeti, venca z valjčki in verige za zagon bi moral pogledat 🤔 uglavnem na sredinski gredi.
[/quote]
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Andrej666 napisal/-a: So Jan 13, 2024 10:39 pm Zdravo,

V načrtu imam prenovo Tomos Colibri 12. Zdi se mi, da je bil motor malo predelan, malo ga tudi manjka, zato imam precej vprašanj, za katere vas prosim za pomoč.

- Ali je imel Colibri 12 (ne T12) ščitnike za noge ter nožni zagon ali pedala?
- Ali je imel Colibri 12 dekompresijo na motorju?
- Ali je imel Colibri 12 samo "smetišnico" izpušni lonec ali je imel celo izpušno cev?
- Ali je možno pri verziji motorja z dvema prestavama nadgraditi notranjost menjalnika na tri prestave?
- Ali je možno zamenjati iz pedal na nožni zagon motorja?
- Ali je možno na tem bloku povečati cilinder in bat za večjo moč?
- Ali ima ta blok kakšno posebno oznako-ime po katerem bi bilo lažje iskati podatke in dele?
- Ali je možno montirati pnevmatike 2.50x19 namesto 2.25x19?
- Kateri fergazerji so bili originalni, na motorju je namreč Dellorto T4 12 S1 za katerega ne verjamem, da je originalen?
- Kateri fergazer bi bil najboljši za maks moč?
- Je kakšna pametna trgovina, ki jo priporočate, da je ok cena (lahko tudi tujina)?

V naprej vsem hvala za pomoč.
Hkrati pa se opravičujem za nevednost, sem nov v tem hobiju. :)
Za začetek rabiš katalog rezervnih delov. Najdeš ga na spletni strani oldtimer kluba Dvotaktol. Ko ga boš malo pregledal, ti bo marsikaj bolj jasno. Tudi navodilo za uporabo in vzdrževanje boš našel tam. Tudi v njem je dosti koristnega, vključno s slikami.
TurboDizl
auspuh lager
Prispevkov: 1
Pridružen: Pe Jan 19, 2024 5:42 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a TurboDizl »

Zdravo, mam en problem.

Imam tomosa apn 6s, danes sm ga po enem tednu stanja zalaufal. Laufau je normalno po ene 2 minutah pa je kr sam od sebe navil obrate. Hitr sm staknil kapco svečke da je motor ugasnil. Motor sm še enkrat zalaufou in ko sm dodal gas ga je najprej zamorilo potem pa z zamikom navilo obrate. Še ene parkrat sm isto ponovil in rezultat je bil isti. A kdo mogoce ve kaj bi bil lohk problem?
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

...a si odprl pipico goriva?
..in ni pametno stikat dol kabel od svečke med delovanjem mopeda....a nima stikala za ugasnit?
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

TurboDizl napisal/-a: Pe Jan 19, 2024 5:47 pm Zdravo, mam en problem.

Imam tomosa apn 6s, danes sm ga po enem tednu stanja zalaufal. Laufau je normalno po ene 2 minutah pa je kr sam od sebe navil obrate. Hitr sm staknil kapco svečke da je motor ugasnil. Motor sm še enkrat zalaufou in ko sm dodal gas ga je najprej zamorilo potem pa z zamikom navilo obrate. Še ene parkrat sm isto ponovil in rezultat je bil isti. A kdo mogoce ve kaj bi bil lohk problem?
Nekje vleče fouš zrak, ali pa malo zamašena diza / dotok goriva
Flexer1234
zažgan bat
Prispevkov: 77
Pridružen: Pe Maj 13, 2022 9:08 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Flexer1234 »

Pozdravljeni imam problem pri mopedu Tomos Flexer letnik 2010. Ko se grem peljat z mopedom,moped deluje normalno samo če se peljem okoli 20km/h. Če se z motorjem peljem več kot 25km/h motor začne cukati in zavirati zraven pa se sliši čuden zvok ki se sliši zzzzzzzz, in še zraven ropota v menjalniku. Ko se po tem z motorjem vstavim se kurbel ne da premikati in je čisto trd, nato motor premaknem naprej in nazaj in motor lahko že spet zakurblam in se peljem samo okoli 20km/h,če grem hitreje se isto ponovi. Ali mogoče gdo ve v čemu je problem,menjalnik sem že razstavil in zobniki so celi edino na sklopki ni veliko plute. Če gdo ve kaj je problem naj mi prosim odgovori.Hvala za vnaprej
pero3
kriva felna
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe Avg 06, 2021 9:55 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a pero3 »

pozdrav,
motor a3 letnik 90, kod vidim je gor novejsa masina, s starim celindrom. stevilki na grustu in masini se ujemata. je celinder bil menjan? se mi splaca zamenjat celinder za to masino? zdaj gre zelo pocasi..
Priponke
20240106_125501.jpg
Flexer1234
zažgan bat
Prispevkov: 77
Pridružen: Pe Maj 13, 2022 9:08 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Flexer1234 »

pero3 napisal/-a: Po Feb 05, 2024 6:26 pm pozdrav,
motor a3 letnik 90, kod vidim je gor novejsa masina, s starim celindrom. stevilki na grustu in masini se ujemata. je celinder bil menjan? se mi splaca zamenjat celinder za to masino? zdaj gre zelo pocasi..
Cilinder je bil menjan in ni original. Na motor daj Cilinder od a35 pa ti bo motor šel hitreje.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

pero3 napisal/-a: Po Feb 05, 2024 6:26 pm pozdrav,
motor a3 letnik 90, kod vidim je gor novejsa masina, s starim celindrom. stevilki na grustu in masini se ujemata. je celinder bil menjan? se mi splaca zamenjat celinder za to masino? zdaj gre zelo pocasi..
Kaj piše na ploščici s podatki? V obdobju od 88 do 93 so tudi na novejše bloke še montirali A3 cilindre in mopedi so še vedno imeli oznako A3.
Tako da pomoje je original takšen ;)
edino encarwi uplinjač mi je sumljiv bi pričakoval dellorto gor, sicer leta 90 je bil tomos v stečaju in so montirali kar je blo na zalogi.
pero3
kriva felna
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe Avg 06, 2021 9:55 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a pero3 »

A3 S je oznaka na ploscici..bom ce ne poizkusil z vecjim cilindrom, samo potem to povlece se drugo koleno in potencialno karburator..
Odgovori