Razna vprašanja (delavnica)

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

zerjavist napisal/-a: Če Sep 14, 2023 7:40 pm Zanima me zakaj mi je počil bat ,pri sorniku na Tomos hip hop. Posledično je vrglo varovalko sornika med bat in motor je zaribal.Bat je bil vertex.
Vrstni red je bil verjetno drugačen. Varovalo ni bilo vredu v ležišču in je padlo ven, potem je počil bat in je zaribalo hkrati
Falkrum38
auspuh lager
Prispevkov: 24
Pridružen: Če Jul 08, 2021 6:27 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Falkrum38 »

automatic_7 napisal/-a: To Sep 12, 2023 2:49 pm
Falkrum38 napisal/-a: To Sep 12, 2023 8:26 am Mene pa zanima ali ima kdo zunanjo tuljavo od Iskre za A35, za magnet 12V 50W?
Platinski ali brezplatinski?
Brezplatinski..
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a A5f »

Za brezplatinskega imam jaz
zerjavist
batzajla
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe Jul 30, 2010 6:54 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a zerjavist »

Koliko profitiram da namesto pete prestave v Tomos hip hopu zamenjam z original prednjim zobnikom ki je 12 ,nadomestim s 15 zob?
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

zerjavist napisal/-a: Po Sep 18, 2023 11:00 am Koliko profitiram da namesto pete prestave v Tomos hip hopu zamenjam z original prednjim zobnikom ki je 12 ,nadomestim s 15 zob?
Toliko, da v klanec boš težko speljal 😁
zerjavist
batzajla
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe Jul 30, 2010 6:54 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a zerjavist »

Ne bo glih držalo,sem šel iz 12 na 13, pa ni nobene razlike v klanec .Razen ,po ravnini sem pridobil 5 km na h.
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

..razlika med 12 in 13 ali med 12 in 15 je velika....
...in pa napisal je za speljati v klanec... ne samo peljati..
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a matijag »

Hiphop ima zobnik 37 zadaj... tudi tu je razlika.
zerjavist
batzajla
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe Jul 30, 2010 6:54 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a zerjavist »

Koliko naj bo potem zobnik spredaj, da bi šel po ravnini vsaj 60. Zadaj imam 37.
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

zerjavist napisal/-a: To Sep 19, 2023 10:35 am Koliko naj bo potem zobnik spredaj, da bi šel po ravnini vsaj 60. Zadaj imam 37.
... probaj čimvečji... mogoče ga boš spravu na 120 km/h... :roll:

Glej. Mopedi so "blokirani" na moči ..oz. omejeni na hitrost na več načinov. ... s kanali v cilindru... z izpuhom... uplinjačem... optimizirani verižnim prenosom...itd...za tistih 45-50 km/h. Če je moped narejen tako, da se dokaj hitro zavrti do določenih obratov do max hitrosti, se da kak km/h "dobiti ven" s prenosom, kot si že sam ugotovil, vendar pa sama moč in navor mopeda ne dovoljujeta, da bi brez kakih drugih posegov pridobil kaj več kot toliko.
Če boš podaljšal prenose z večjim verižnikom spredaj, boš "podaljšal" prenosna razmerja.... to pomeni, da bo prva brzina "daljša"..in boš težko speljal v večji klanec in ko boš prešaltal v drugo, bo večja razlika v padcu obratov med prvo in drugo kot pri 12 verižniku in ti bo moped zamorilo, oz. se bodo obrati mopeda težje "pobrali" iz nizkih obratov....in seveda to velja za vse prestave (kot ti je to že omenil automatic_7). Če vgradiš 5. prestavo in obdržiš 12 verižnik, bo moped deloval kot do sedaj, le da boš imel "daljši" prenos v 5. brzini... vmes bo pa ostalo enako.
...in če se boš igral z verižnimi prenosi, ti povem, da se med njimi da razmerje celo izračunati :D ... tako "od oka" pomeni, da en zob spredaj več pomeni razliko cca 3 zobe zadaj (če bi obdržal isti verižnik spredaj, bi moral dati zadaj verižnik s tremi zobmi manj).
Noben bavbav ni dati mašino dol, jo dati narazen, pregledati, če je v njej vse o.k., zamenjati kak ležaj in simmeringe, dati nova tesnila ...in če imaš vse to že narazen, ustreliš not še 5. brzino. Mogoče ti to kdo tu gor na forumu naredi za kak pameten denar, če si sam ne upaš ...


p.s.
... to je le moje mnenje in seveda ti ga ni treba upoštevati :D
Odgovori