Tomos avtomatik a3 sklopka

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Mogoče pa se zlufta tudi tam kjer nasede sklopka prve prestave na gred, ker na a5 in novejših so tam naredili ozoblje.
Mestar
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: Če Avg 11, 2011 7:42 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Mestar »

prlek napisal/-a: Pe Jan 01, 2021 7:56 pm
Kaj pa na opletajočo ojnico je kdo pomislil? Bi lahko imela tak vpliv do te mere?
Imel sem pa jaz en problem na a3 mašini, ki ga nisem nikoli rešil. Namreč pri speljevanju mi je vrglo iz prestave in potem v prazno nabijalo gas kot bi vrglo v ler. Ko so se obrati umirili je spet nekako nazaj zagrabilo z občutno silo. Pomislil sem, da bi mi lamele zdrsele vendar sem to izključil. Menjal sem celotno menjalno gred z brzinami vendar je ostal problem enak. Vsi vitalni deli v menjalniku so bili brezhibni.

Pozdravljeni!

Jaz imam isti problem kot ga je opisal (prlek) Vsi deli v mašini so OK.."uprašaj feder" je tud OK pa mi vrže iz 1. prstave tako da ne moreš spelati...Mogoče kdo ve kaj bi lahko bilo?
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a prlek »

Mestar napisal/-a: Ne Jan 10, 2021 6:25 pm
prlek napisal/-a: Pe Jan 01, 2021 7:56 pm
Kaj pa na opletajočo ojnico je kdo pomislil? Bi lahko imela tak vpliv do te mere?
Imel sem pa jaz en problem na a3 mašini, ki ga nisem nikoli rešil. Namreč pri speljevanju mi je vrglo iz prestave in potem v prazno nabijalo gas kot bi vrglo v ler. Ko so se obrati umirili je spet nekako nazaj zagrabilo z občutno silo. Pomislil sem, da bi mi lamele zdrsele vendar sem to izključil. Menjal sem celotno menjalno gred z brzinami vendar je ostal problem enak. Vsi vitalni deli v menjalniku so bili brezhibni.

Pozdravljeni!

Jaz imam isti problem kot ga je opisal (prlek) Vsi deli v mašini so OK.."uprašaj feder" je tud OK pa mi vrže iz 1. prstave tako da ne moreš spelati...Mogoče kdo ve kaj bi lahko bilo?
Imaš tudi a3 mašino in azbestno sklopko? Poskusi zamenjati lamele sklopke prve brzine za novejšo iz plute, mogoče če bi azbestna drsela. Druge možnosti nevem kaj bi še lahko bilo.
Mestar
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: Če Avg 11, 2011 7:42 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Mestar »

Zadeva je rešena! 8-)
Ni mi dalo mira pa sem probal z menjavo valčkov na vencu... in dela kot mora! :)
Tako da je problem samo v vencu in valčkah, kateri se obrabijo in ni več pravi kot naleganja, tako da zobnika ne zapre in je potem pod prostim tekom. :D

Slika
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a prlek »

Mestar napisal/-a: Ne Jan 10, 2021 7:36 pm Zadeva je rešena! 8-)
Ni mi dalo mira pa sem probal z menjavo valčkov na vencu... in dela kot mora! :)
Tako da je problem samo v vencu in valčkah, kateri se obrabijo in ni več pravi kot naleganja, tako da zobnika ne zapre in je potem pod prostim tekom. :D

Slika
So bili valjčki kaj obrabljeni? Jaz sem menjal kar cel menjalnik. Na začetku je bilo obetavno nato pa se je zgodba nadaljevala.
Mestar
auspuh lager
Prispevkov: 13
Pridružen: Če Avg 11, 2011 7:42 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Mestar »

prlek napisal/-a: Ne Jan 10, 2021 9:13 pm
Mestar napisal/-a: Ne Jan 10, 2021 7:36 pm Zadeva je rešena! 8-)
Ni mi dalo mira pa sem probal z menjavo valčkov na vencu... in dela kot mora! :)
Tako da je problem samo v vencu in valčkah, kateri se obrabijo in ni več pravi kot naleganja, tako da zobnika ne zapre in je potem pod prostim tekom. :D

Slika
So bili valjčki kaj obrabljeni? Jaz sem menjal kar cel menjalnik. Na začetku je bilo obetavno nato pa se je zgodba nadaljevala.
Malenkost so bili obrabljeni tako na oko, nisem pa meril...Tudi čuti se na zobniki da ga bolj prime.
Upam da bo funkcioniralo čim dlje :D
sraufncigr
auspuh lager
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Maj 27, 2021 9:25 am

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a sraufncigr »

Zdravo. Sem novi lastnik A3(1986) in bi rad rešil problem, da sklopka grabi že takoj ko vžgem motor. Pa po parih kilometrih voznje sem opazil da v klanec ne zmore speljat. Ne vem ali je to dvoje povezano med sabo. Imam obcutek ko da je v 2 prestavi namesto v 1 ali pa da je v prvi in so tako nizki obrati, da ga duši. Bom odstranil dušilec da vidi ce tudi to kaj vpliva.

Prvo bi rad rešil to da sklopka grabi že o zagonu, pa potem vidim kateri problemi še ostanejo. Bom pa menjal tudi olje v menjalniku (ATF)

hvala vsem ki bodo pripravljeni deliti kakšen nasvet.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

sraufncigr napisal/-a: Če Maj 27, 2021 9:48 am Zdravo. Sem novi lastnik A3(1986) in bi rad rešil problem, da sklopka grabi že takoj ko vžgem motor. Pa po parih kilometrih voznje sem opazil da v klanec ne zmore speljat. Ne vem ali je to dvoje povezano med sabo. Imam obcutek ko da je v 2 prestavi namesto v 1 ali pa da je v prvi in so tako nizki obrati, da ga duši. Bom odstranil dušilec da vidi ce tudi to kaj vpliva.

Prvo bi rad rešil to da sklopka grabi že o zagonu, pa potem vidim kateri problemi še ostanejo. Bom pa menjal tudi olje v menjalniku (ATF)

hvala vsem ki bodo pripravljeni deliti kakšen nasvet.
Živjo
Ko vzameš pokrov menjalnika dol bo viden problem. Ponavadi z leti razpadejo lamele na prvi prestavi ali pa je blokiral enosmerni ležaj v bobnu sklopke.
Ali pač je prosti tek tako visoko nastavljen da že spelje?
sraufncigr
auspuh lager
Prispevkov: 6
Pridružen: Če Maj 27, 2021 9:25 am

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a sraufncigr »

O super, sprobam, prvo ce je mogoc prevec napeta zajla za gas. Potem grem pa v odpiranje.

Zanima me še, kako vi pri sestavljanju upoštevate s kakšno silo se privija različne matice. V dokumentu za A3 sem videl da za posamezne vijake piše priporočljiv navor. A to delate po občutku al si lahko pomagam s kakšnim orodjem?
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

sraufncigr napisal/-a: Pe Maj 28, 2021 10:19 am O super, sprobam, prvo ce je mogoc prevec napeta zajla za gas. Potem grem pa v odpiranje.

Zanima me še, kako vi pri sestavljanju upoštevate s kakšno silo se privija različne matice. V dokumentu za A3 sem videl da za posamezne vijake piše priporočljiv navor. A to delate po občutku al si lahko pomagam s kakšnim orodjem?
Večinoma po občutku, razen glavo zatiskam ponavadi z moment ključem
Odgovori