Kakšno svečko uporabljate ?

Vse kar se tiče mopedov
Odgovori
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

aljo69 napisal/-a:
lojze-si napisal/-a: V mojih cajtih je Bosna svečka veljala za zanič, Bosch pa za dobro. Danes boste pa vi kupovali in uporabljali ta stare bosne kot najbolše, ne me basat.
Ravno tako je s hrano, med rajo se govori, kako je bila včsaih zdrava sploh pa domača, malo morgen. A mislite, da je takrat kmet vedel kaj je 1% ali 10%, če ni vse pocrkal je pa dal močnejšo dozo, da o karenci sploh ne govorimo, in o danes prepovedanih kemikalijah. Nadzora pa itak ni bilo. Ko smo še preko sindikatov kupovali ozimnico so nam vedno podvalili kakšne zanič jabolka iz kateri danes niti šnopsa nebi skuhali, da ne govorim, da se doma nič ni dalo kupiti. V Avstrijo smo hodili po stvari, ki so danes samoumevne, kot so sladkor,riž, pralni prašek, banane, pomaranče, pa vse sorte tehničnih artiklov, doma pa smo imeli bone za bencin ter par nepar, pa luknaste ceste. Ves tranzi se je valil skozi središča mest, A si sploh lahko to predstavljate, priti na morje je bil cel projekt seveda če si si sploh lahko privoščil morje. itd. Seveda se bo najdu tud danes nekdo, ki bo rekel kako je bilo takrat fino. Najbolj pa me jezijo tisti, ki tega niso doživeli ali pa so bili takrat v priviligiranem položaju in sedaj trdijo, da smo vsi dobro živeli. Sori za off topic toda danes imamo vsi vsega polno rit in sploh ne vemo kaj bi se še izmislili, ampak jamrat je pa treba.
Me ima, da tega ne bi objavil, ampak vseeno bom mogoče se pa kdo zamisli.
Lp
a smo še vedn pr svečkah ? nove bosne so se pokazale za slabe in jih dosti hitro nese ... medtem ko tiste "original" še z tomosovih mopedov so laufale v nedogled ;) seveda je tu govor zgolj o bosnah in ne drugih priznanih znamk :)
ja ampak kot je lojze-si napisal je takrat bosna veljala za slabo svečko, torej stare bosch svečke so še vedno boljše od stare bosne, ki so kao boljše od novih(ampak vse bosne so slabše od drugih proizvajalcev)..... kakorkoli iz mojih izkušenj z bosnami(novejšimi) je tako kot naletiš, od 5ih bo 1 dobra :)
Tomos apn 6
zažgan bat
Prispevkov: 81
Pridružen: So Apr 23, 2016 11:16 pm

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a Tomos apn 6 »

aljo69 napisal/-a:
Tomos apn 6 napisal/-a:Nevem kaj jamrate o kvaliteti bosen, mene je pustila na cedilu samo enkrat, pa še takrat zato ker sem zapeljal skozi globjo vodo ki jo je v trenutku ohladila.
stare svečke ja ... nove so ološ
Da ne bo pomote, uporabljam izkljucno nove srbske, stare nimam nobene nikjer montirane ker so delane za osvincen bencin.
Smisel življenja je met Tomosa v garaži ; )
franc
vplinjač
Prispevkov: 379
Pridružen: Po Maj 06, 2013 3:00 pm

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a franc »

Kaj hudiča ima pa to veze?
Kaj pa svečka ve kakšen bencin je?
Moped ni ravno vesoljska ladja, važna je temperatura na kateri svečka dela, kaj drugo pa ne dosti.
lp
Tomos apn 6
zažgan bat
Prispevkov: 81
Pridružen: So Apr 23, 2016 11:16 pm

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a Tomos apn 6 »

franc napisal/-a:Kaj hudiča ima pa to veze?
Kaj pa svečka ve kakšen bencin je?
Moped ni ravno vesoljska ladja, važna je temperatura na kateri svečka dela, kaj drugo pa ne dosti.
lp
Ima vezo ja, moped dosti bolje deluje z sodobno svecko, poleg tega pa se stari po parih urah ukrivi jezicek, razlog pa ne tici v slabo nastavljenem motorju ampak v svecki sami, saj tudi stari avtomobili ne delujejo na neosvincen bencin brez predelave glave motorja ker gorivo pac ni enako.
Lp.
Smisel življenja je met Tomosa v garaži ; )
Uporabniški avatar
smrekca
zariban cilinder
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Okt 09, 2014 6:56 pm
Kraj: Smast

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a smrekca »

Tomos apn 6 napisal/-a:
franc napisal/-a:Kaj hudiča ima pa to veze?
Kaj pa svečka ve kakšen bencin je?
Moped ni ravno vesoljska ladja, važna je temperatura na kateri svečka dela, kaj drugo pa ne dosti.
lp
Ima vezo ja, moped dosti bolje deluje z sodobno svecko, poleg tega pa se stari po parih urah ukrivi jezicek, razlog pa ne tici v slabo nastavljenem motorju ampak v svecki sami, saj tudi stari avtomobili ne delujejo na neosvincen bencin brez predelave glave motorja ker gorivo pac ni enako.
Lp.
Deluje tudi brez predelave glave, vendar razje ležišča ventilov ;)
TOMOS
franc
vplinjač
Prispevkov: 379
Pridružen: Po Maj 06, 2013 3:00 pm

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a franc »

Nabijanje, jaz sem v avto v momentu ko je bil neosvinčen bencin cenejši od osvinčenega (kar prej ni bil) začel točiti neosvinčenega in se nikoli ni zgodilo nič. Avto je vedno prej zgnil in razpadel, kot pa se je to kaj poznalo na ventilih. Tako zastarelih motorjev, zadnjih 40 let ne delajo (tudi Zastava jih ni) . Teoretično pa naj bi poškodovalo ležišča ventilov ali pa vodila le teh (ker naj nebi bili iz ustreznega materiala) .

lp
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a Pich »

franc napisal/-a:Nabijanje, jaz sem v avto v momentu ko je bil neosvinčen bencin cenejši od osvinčenega (kar prej ni bil) začel točiti neosvinčenega in se nikoli ni zgodilo nič. Avto je vedno prej zgnil in razpadel, kot pa se je to kaj poznalo na ventilih. Tako zastarelih motorjev, zadnjih 40 let ne delajo (tudi Zastava jih ni) . Teoretično pa naj bi poškodovalo ležišča ventilov ali pa vodila le teh (ker naj nebi bili iz ustreznega materiala) .

lp
Vodila ventilov so bila že včasih iz ležajnega brona. Bolj ustreznega materiala jaz tu ne vidim. Za ležišča ventilov pa tudi ne vidim tehtne razlage, zakaj naj bi jim neosvinčen bencin bolj škodoval. Pri mopedih smo pa itak brez težav prešli iz enega na drugega. Pomanjkanje mazanja so nadomestila kakovostnejša olja.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a Berty »

Za svečko na mojem APN uporabljam Bosna F100, 3. svečka v 5ih letih v moji lasti, najprej je bila F75, nato sem kupil F100, po dveh letih pa še eno novo F100 ko sem že ravno menjal cilinder, bat & glavo da je komplet novo 8-) (bolj iz preseravanja po domače, ter da imam tisto od prej še zdaj na rezervi pod pokrovom na tanku :lol: )
Vglavnem, pravilno nastavljen motor in svečka dela tako kot mora. Do Lj (cca 55km od doma) brez ustavljanja in motor je delal isto po 5 minutah vožnje ali pa 50 minutah ko sem bil v Lj.

Nevem kako naj razložim, nisem ekspert za svečke, vem da obstajajo različne oblike svečk, različne firme jih proizvajajo;
jaz prisegam na Bosna F100 za mojega :)
APN4M 83'
matej2212
zariban cilinder
Prispevkov: 103
Pridružen: To Apr 26, 2016 3:27 pm

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a matej2212 »

Doma sem najdu novo Bosch wr4ac, v katalogu za a3 pa je priporočena w4ac. V prejšnjih postih se prebrau da ima taka svečka resistor, da ni motenj. A to kaj vpliva na delovanje in a jo lahko uporabljam na a3ju?
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Re: Kakšno svečko uporabljate ?

Odgovor Napisal/-a prlek »

matej2212 napisal/-a:Doma sem najdu novo Bosch wr4ac, v katalogu za a3 pa je priporočena w4ac. V prejšnjih postih se prebrau da ima taka svečka resistor, da ni motenj. A to kaj vpliva na delovanje in a jo lahko uporabljam na a3ju?
Lahko uporablaš
Odgovori