Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Predelave pogonske sile mopeda
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Nedavno tega sem se prvič srečal v živo z variabilnim predvžigom in ker mi je bilo to neznano sem se pozanimal direktno pri proizvajalcu. Ta konec tedna sem bil na karting sejmu v Ofenbahu v Nemčiji, kjer je imel svoj razstavni prostor tudi PVL. Iz pogovora lako povzamem.
Poznamo: analogni elektronski vžig, ki ima fiksni predvžig in digitalni elektronski vžig, ki ima programsko nastavljivo krivuljo predvžiga. Digitalni elektronski vžig pride iz tovarne z testno krivuljo, ki ni krivulja namenjena uporabi. Kupec kot je KTM, Piago, Derbi in drugi polek vžiga kupijo še programsko opremo s katero sprogramrajo krivuljo za določen model motorja in jo običajno tudi zapečejo, ali mehansko blokirajo.
Torej, tovarniška elektronika ni primerna za uporabo, tudi nobena druga elektronika ni sprogramirana za Tomosa.
Lahko pa za cca300€ kupite programsko opremo in sami sprogramirate krivuljo predvžiga, vendar za to potrebujete tudi tester za motor in verjetno nekaj teoretičnega znanja.
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Sem šou preverit na e-bay in našel ponudnika elektronskih vžigov z 13 stopinjskim varibilnim predvžigom (kao univerzalnim), vendar to ni proizvajalec vžigov, kot so PVL, Seletra, ali naš AET Tolmin, ampak trgovec.
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6819
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

če pričakujete da bo o tem tekla kakšna debata bo treba še kakšen link dat ;) drugače je samo mlatenje prazne slame
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Če kdo ne verjame naj kar sam preveri pri proizvajalcih, je pa to mišljeno kot opozorilo pred nakupom.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a Pich »

Variabilni vžigi so dobri za motorje s širokim razponom uporabne moči. Pri visoko vrtečih mašinah niti ne pridejo toliko do izraza, ker so padci vrtljajev pri prestavljanju zelo majhni.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

No karting ima predpisanega fiksnega, pa sploh nima prestav. 100ccm gokarti imajo cca 23Kw z fiksnim predvžigom. 125ccm z prestavami pa 35Kw, prav tako z fiksnim predvžigom.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Imam en vžig od gokarta, mislim da 100cc, selettra. Mislim tudi, da ima sprogramirano krivuljo za predvžig.
Uporabniški avatar
koroman
predelana mašina
Prispevkov: 1875
Pridružen: Po Avg 31, 2009 10:44 pm
Kraj: zlatoličje - maribor

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a koroman »

še vedno noben ni predstavil kakega proizvoda kot je to želel uporabnik lojze.

jaz vem za firmo ignitech iz Češke ki izdeluje elektroniko za motorje. našel sem cenik za programiran vžig in sploh ni tako drag. cena je 133€.

drugače pa je moje mnenje da se takšne malenkosti sicer poznajo vendar pri takšnih močeh kot jo dosega povprečen navit moped sploh ni opazne razlike. verjetno najboljša opcija je še vedno zmanjševanje teže. zasledil sem podatek da je 5kg=1km. tako da bi z recimo lažjimi kolesi in lažjim okvirjem pridobili dosti več kot z programiranjem krivulje vžiga. tudi teža voznika je ZELO pomeben dejavnik, ki ga marsikdo pozablja.

spet po drugi strani pa mislim da se je potrebno posvetiti vsakem detajlu (kamen na kamen palača), ampak pri tem preučiti dejanske in finančne učinke.
The science of tuning.

viewtopic.php?f=14&t=15145
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

ro-bi napisal/-a:Imam en vžig od gokarta, mislim da 100cc, selettra. Mislim tudi, da ima sprogramirano krivuljo za predvžig.
Po CIK pravilniku 100ccm gokart ni smel imeti več kot 3 stopinje odstipanja. Lahko preveriš z stroboskopsko lučko. Seveda pa so tudi tu goljufali in možno je da imaš prav. Preverjanje je najboljša rešitev.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Elektronski vžig z variabilnim predvžigom

Odgovor Napisal/-a Pich »

Tak vžig je še najboljši za motocross motorje, koristen bi bil tudi za gokarde, a pravila so pravila.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Odgovori