Tomos 15 SLC

Predstavite nam svojo starino
Odgovori
Uporabniški avatar
para34
kriva felna
Prispevkov: 50
Pridružen: To Avg 06, 2013 8:07 pm
Kraj: Divača

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a para34 »

Nisem vedel da pride do take reakcije, ker nisem nikoli potapljal v ferosan ampak sem ga uporabljal samo s čopičem.
Ker vidim da ti je kemija kar domača 8-) mi še prosim razloži razliko med navadnim in rumenim cinkanjem oz. katere dele si poslal rumeno cinkat. Hvala :ugeek:
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Odgovor Pati.

Naj malo razložim postopke, da ne boste zapravljali denarja vsevprek. Ne rabimo razmaščevanja z Nitro razredčilom. Najbolje in najhitreje se razcinka v Solni kislini ( NaCl). Postopek je kratkotrajen in poceni. 1l. Solne stane 4 eure. Material, ki želimo razcinkati zložimo v plastično posodo in prelijemo s 30% Solno kislino. Ko se neha peniti izlijemo solno kislino in speremo material, ki smo ga razcinkavali s tekočo vodo. V drugo posodo nalijemo 2l vode in dodamo 1 žlico Kavstične sode ( KOH). Dobi se jo v trgovinah barve lak, tudi v Merkator Tehnika. Lahko se uporabi tudi močno raztopino praška za pranje perila. Ta postopek se izvaja za to, da nevtraliziramo nadalnje delovanje Solne kisline - rjavenje. Ves material prelijemo z navadno mešanico bencina in osušimo.
Kar se pa rumenega cinkanja tiče pa to ni cinkanje, temveč Kadmiranje!
Belo cinkanje je pa navadno galvansko cinkanje.
Uporabniški avatar
para34
kriva felna
Prispevkov: 50
Pridružen: To Avg 06, 2013 8:07 pm
Kraj: Divača

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a para34 »

''jkanoni'' odlično ;)
Uporabniški avatar
DamjanO
batzajla
Prispevkov: 49
Pridružen: Sr Dec 18, 2013 8:03 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a DamjanO »

Ta postopek z solno kislino in kavstično sodo je zamuden in se ne izplača, saj na koncu deli, kjub temu da jih dobro očistimo, rjavijo na mestih ki niso dobro vidna in jih ne moremo dobro očistiti. Ferosan očisti ves cink in raztopi rjo, stane pa 7€ v Merkurju in garantiram da po njem ne rjavi kaj ali še kakšna kislina reagira ali kaj podobnega. Tak postopek jaz že uporabljam 10 let in mi je najbolj zanesljiv :)
Za informacijo: za rumeno cinkanje se ne uporablja več pasivacija z kadmijem oz. kadmiranje saj je kadmij zelo strupen in ga galvanizacijska podjetja opuščajo, zato uporabljajo nadomestke za kadmij, primer je podjetje Galma ;)
Rumeno cinkat sem pa dal vijake, podložke in matice. Matice in podložke sem nabavil nove, a so bile belo cinkane. Te sem razcinkal skupaj z originalnimi vijaki in jih poslal zraven ostalih delov za cinkanje :)
Verujem v enega Boga, Tomosa Koprskega
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Odlična debata. Upam da ne smetim preveč .
Vse lepo in prav glede Ferosana ( 3% fosforne kisline). Jaz sem si raje nabavil Fosforno kislino "Proanalize".Pri nas jo lahko dobiš preko kakšnega kemika. Na Hrvaškem, v Zagrebu pa je dostopna vsakomur ( 1liter 20 Eurov). Pač takšni so tam zakoni.
Veselo jo mešam z destilirano vodo in uporabljam v 10% raztopini. Problem fosfata na obdelovalni površini nastane pri kromanju. Krom oz. nikelj namreč slabo prime na fosfatizirano površino. Včasih, ko so bakrili ni bilo teh problemov.Sicer gre pa v galvani vsak kos v Žvepleno kislino.
Uporabniški avatar
tomostuner
auspuh
Prispevkov: 799
Pridružen: To Okt 21, 2014 7:18 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a tomostuner »

tista prečka (spodnji nosilec) prvega blatnika a paše kar od apn?? ker imam jaz tudi zlomljeno in rabin novo?
tomos 4 life
Uporabniški avatar
DamjanO
batzajla
Prispevkov: 49
Pridružen: Sr Dec 18, 2013 8:03 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a DamjanO »

Spodnji nosilec prednjega blatnika paše od apn-a, razlika je samo da je kromiran.
Verujem v enega Boga, Tomosa Koprskega
Uporabniški avatar
tomostuner
auspuh
Prispevkov: 799
Pridružen: To Okt 21, 2014 7:18 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a tomostuner »

ok.hvala
tomos 4 life
Uporabniški avatar
DamjanO
batzajla
Prispevkov: 49
Pridružen: Sr Dec 18, 2013 8:03 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a DamjanO »

Da malo obnovim spet temo :D Dele sem dobil nazaj iz cinkanja iz Galme in moram rečt da sem res zadovoljen s kvaliteto cinkanja :) Edino kar je slabost da so mi pogubili nekaj vijakov :roll: Motor je v fazi sestavljanja, obnovili so se še amortizerji, sestavilo se je že zadnje kolo, več pa povedo še slike :P Edino kar mi manjka še je originalna zajla za gas in sklopko, če ima kdo se priporočam :D
Priponke
DSC_2419.jpg
DSC_2420.jpg
DSC_2435.jpg
DSC_2488.jpg
DSC_2483.jpg
DSC_2485.jpg
DSC_2489.jpg
DSC_2491.jpg
DSC_2493.jpg
DSC_2500.jpg
DSC_2514.jpg
DSC_2515.jpg
DSC_2525.jpg
DSC_2526.jpg
Verujem v enega Boga, Tomosa Koprskega
tomosatx50s
vplinjač
Prispevkov: 451
Pridružen: Če Jun 26, 2014 12:19 pm

Re: Tomos 15 SLC

Odgovor Napisal/-a tomosatx50s »

Waw :shock: lepa bo lepa.
Odgovori