Tomos Colibri 03

Predstavite nam svojo starino
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 702
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a Berty »

Zagnal sem se :roll: in k hiši pripeljal nekaj novega (starega). To naj bi bil letnik 1959 (nisem prepričan) Tomos Colibri 03.
20190417_191644.jpg
Motor deluje, je registriran in do neke mere že dodobra obnovljen s strani prejšnjega lastnika, registriral pa ga je 2017 (zato nevem točnega letnika). Po tomosovem arhivu je to ogrodje iz leta 59, so pa imeli tisti 2, ta ima pa 3 prestave... Pomoč pri ugotavljanju zaželjena. :D
20190417_191651.jpg
20190417_191659.jpg
20190417_191634.jpg
Motor je zelo lepo vozen, vžge iz prve, bencin nikjer ne pušča, menja se na ročne prestave na kar se še privajam, razvije pa tistih 60 na uro kar je čisto super. :D V zelo strm klanec (18%) gre s prvo "komot". Sem zelo zadovoljen žnjim, ga bom pa še malo dodelal pred žegnanjem motoristov in motorjev, ki bo 28. aprila na Novi Štifti (pod katero sem doma). Vabljeni mopedisti, zadnje čase nas je čedalje več. 8-)
APN4M 83'
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Ta moped je precej iz konteksta Tomosovega originala. Barvna kombinacija, barvane " feltne" in balanca, sedež od Ponyexpresa ali drugih mopedov, original je bil gumijast.Prtljažnik tudi ni original. Nima pedalov, kot original, stikalo luči je od Puchovega Merit -a. Pa še bi se kaj našlo. Prosim, da ne jemlješ mojega piasanja kot kritiko. Sam si vprašal kaj menimo o mopedu. Gre pa sigurno za predhodnika T-12. Morda je celo T-11, saj identifikacijska ploščica ni odiginalna.
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 702
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a Berty »

Dada, motor je vsekakor bil obnavljan malo po svoje, pedala in prtljažnicke sem pa dobil zdraven, pa tudi bilanco kromirano. Glede stika nisem vedel, po sliki na arhivu tomosovih vozil pa je ta 59 letnik okvir imel takega, tribrzinc po 60ih pa drugačnega. Bom videl kdak bo čas za obnovo teh, in če bom sploh menjal pedala, sem navajen na tačke. :?

Sedež bom dal obnoviti po naročilu, z uvezenim napisom zadaj, da se bo ujemal s tem na mojem APN. :D

Glede ploščice pa nevem; je dal staro iz okvirja nazaj gor, razen če so jo že prej menjali... :oops: :cry:
APN4M 83'
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 702
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a Berty »

No motor sem malo umil, snel pokrov pa videl da je med cilindrom in kapo proti auspuhu vse crno. Sem jo snel, poravnal za 0.3 mm in opral z brake cleanerjem na debelo naložene saje ampak res na debelo znje. Sem jo dal nazaj z novim tesnilom in zamenjal še svečko, zdaj pa nikakor ne vžge več :shock:
Kompresijo ima in nikjer ne spušča, tako da nevem kaj bi lahko bilo, svečka pa tudi lepo iskri.

Kakšna ideja?
APN4M 83'
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Pral si ga, morda je voda kam vdrla?
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Ta motor nima tesnila! Preglej , kot ti je ro-bi naročil, če je iskra na svečki. Sicer pa odklopi žico za izklop motorja, tam kjer pride ven iz agregata, če si " šprical"z vodo po stikalu za luči.
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 702
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a Berty »

Živjo, sem malo pogledal pa vidim, da je žica za odklop tudi na stikalu na maski, luči pa samo na stikalu na bilanci, menda bi moralo biti obratno. Sem jo odklopil pa tudi nič, sem pa preizkusil iskro na sneti svečki in je bila čisto vredu. Jutri bom še enkrat poravnal glavo, mogoče nisem vredu zapel v stružnico, da je kje zvita ali kaj vem kaj :oops:
Sem ga pa pral samo s šprico meglio in za auspuh zadaj črnino z brake cleanerjem tako da ni moglo v elektriko kaj priti.
APN4M 83'
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 702
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a Berty »

Sem nastavil elektriko, platine so se odpirale za 3mm in plosca na sredini...
Plosco sem zamaknil na 1,5mm pred ZMT in platine na 0,8mm odprtja, pa je zacel delati, celih 10 minut in potem ugasnil. Sem izgubil glih voljo pa bom nadaljeval jutri, me pa s tem zanima koliko je original odprtja in predvžiga?
APN4M 83'
Piki
auspuh lager
Prispevkov: 21
Pridružen: Če Maj 13, 2010 1:06 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a Piki »

Platine morajo biti odprte na 0,35-0.4 mm, predvžig pa na 2-2,5 mm predg GMT.
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 702
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos Colibri 03

Odgovor Napisal/-a Berty »

Piki napisal/-a: Po Apr 22, 2019 10:11 pm Platine morajo biti odprte na 0,35-0.4 mm, predvžig pa na 2-2,5 mm predg GMT.
Sem nastavil na 2,2mm pred zmt in je začel delat, platone pa na 0,4mm odprtja.
Pred tem pa sem moral sprazniti auspuh saj je ob čiščenju zadnjega dela notri prišel brake cleaner in ga je morda na začetku tudi to morilo poleg preveč odprtih platin. Zdaj dela kot mora, kresne v prvo in lepo drži štantgas, diza je 60, igla pa je na najbolj zgornji od treh utorčkov. 8-)

Sedež sem malo premaknil saj je bil v eno stran in vanj dodal peno da je malo mehkejši in ne sili v nazaj sedeč položaj, dodatno sem danes zašvasal nosilec tačk ker je zgledal bolj švoh in ga ponovno očistil in prebarval na črno.

Zamenjati bom moral zajle gasa, zauga in kuplenge, saj so vse tri nekje nekaj napokane. Poleg tega moram omejiti vrtenje bilance, ker so se zavili štoperji na gruštu in se zdaj maska nasloni ob grušt, pa mi je že zjebalo barvo. :roll:
APN4M 83'
Odgovori