Tomos ATX 50c 88'

Predstavite nam svoj moped
Uporabniški avatar
nejc780
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Avg 01, 2016 5:50 pm
Kraj: Ribnica
Kontakt:

Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a nejc780 »

Zdravo vsem ! Sem pa tu berem kake poste/teme itd. Zdaj pa sem se odločil da tudi jaz začnem kaj pisati/objavlati :D

Naj vam predstavim moj nov (v zbirki) skoraj dokončan TOMOS ATX 50C letnik 1988.

Malo zgodbe kako sem ga dobil: Moped(i) bili pri bratrancu (na družinskem srečanju prišla tema TOMOS, tako sem zvedel da jih sploh ima), nekje v brunarici v podstrešju, brez stopnic ali lestev do zgoraj, zato sem moral veliko plezati (hudičevo se splačalo tam križ zvijat-nizek strop). No zložimo vse dol, da sem sploh videl kaj točno je, hvala bogu je imel keson oz. JEEP-a (nissan navara) da smo mi to nekok naložil, še dež je padal malo
Takole je izgledalo vse naloženo (še na zadnih sedežih polno)
Takole je izgledalo vse naloženo (še na zadnih sedežih polno)
Zakon, stvari končno v mojih rokah-dobro odstopil sem mu le electronic SE 90 zadno luč :D Zdaj pa kaj sestavit ?
Ker sem že od nekdaj sanjal ATX-a, meni osebno najlepši model, le škoda ker ni moj letnik (2002), je pa vsaj eden prvih (leta 1987 so bili samo 50, kasneje uradno predstavljen 1988 pa naprej 50C) z tabolšo opremo- vzmetenje spredaj/zadaj marzochi, CEV stikala/luč, tako da malo jače :D , sem se odločil ATX (bil sem v dilemi 15SLC ali ATX)
Tukaj se je začelo
Tukaj se je začelo
No sem ga moral oprati, da sem videl kaka je bila barva (žal znaki da je bil že vsaj 1x prebarvan vendar ni bilo grozno
No sem ga moral oprati, da sem videl kaka je bila barva (žal znaki da je bil že vsaj 1x prebarvan vendar ni bilo grozno
No sestavo sem si razdelil v recimo 4 dele
1. del-sestaviti skupaj oz. nametat gor "sam da je" da vidim kaj imam kaj ne (ostal dokupil)
2. del-sestava motorja komplet toliko da je vozen
3. del- razdreti vse, popraviti oz. zamenjati še kaj ali doati, prebarval plastike žal s sprejem vendar pridem do tega.
4. del-recimo končna podoba- vozno stanje
Dodal kolesa da moped sploh stoji, ker brez sem ga zelo težko šraufal :geek:
Dodal kolesa da moped sploh stoji, ker brez sem ga zelo težko šraufal :geek:
Sprintal katalog in obnovi-si.si ker brez tega skoraj ni šlo, saj takega tipa motorja še nisem vozil kaj šele šraufal.
Sprintal katalog in obnovi-si.si ker brez tega skoraj ni šlo, saj takega tipa motorja še nisem vozil kaj šele šraufal.
No tako zgleda, nametano gor kar sem imel zraven, ostalo nisem imel sem moral dokupiti ampak že tukaj sem kupil kolesa ter sedež
No tako zgleda, nametano gor kar sem imel zraven, ostalo nisem imel sem moral dokupiti ampak že tukaj sem kupil kolesa ter sedež
Sledila je sestava mašine
Sledila je sestava mašine
Mašino je bila delno obnovljena, ker sem dobil prazne bloke brez ležajev ter vsega, sem dal nove, rablenih si nisem upal dat, pa še ležišča so bolj boga. Sestavil jo tako kot iz fabrike, no mislim detalje ( še 3 lamelna sklopka, vijaki navadni ( minus -) ne imbus, levi blok ( pri elektriki) 2 šraufa za pritrditev pokrova magneta namesto 3, in merica za olje, drugo pa je menda isto. aja pa 12v50W štrom platinski (v planu imel brezplatinskega vendar ga nisem znal naštelati da bi dal iskro.. lahko da je CDI kriv ? ) pa cilinder, kapo, uplinjač tudi moral dokupiti :cry:
12/18/118
12/18/118
Snapchat-347130403.mp4
Prvi set-up je bil APN-ov cilinder ter uplinjač in izpuh, da je sploh zalaufu, ker za ATX cilinder še nisem imel kape.
(4.29 MiB) Prenešeno 60 krat
Ustrezna kapa- hvala uroš, če si kaj aktiven tukaj, cilinder in uplinjač pravi pa še ta je 18/12/118 namest 110 :O
Ustrezna kapa- hvala uroš, če si kaj aktiven tukaj, cilinder in uplinjač pravi pa še ta je 18/12/118 namest 110 :O
no to je bila V1.0 :D GRD zapopi***t :P<br />vendar vožen
no to je bila V1.0 :D GRD zapopi***t :P
vendar vožen
Tukaj še ustrezen pokrov magneta ( da skrije tiste izrabljene platine xD) Nov &quot;obnovovljen&quot; vžig čaka na montažo.
Tukaj še ustrezen pokrov magneta ( da skrije tiste izrabljene platine xD) Nov "obnovovljen" vžig čaka na montažo.
Sestava
Sestava
Tale vžig čaka montažo
Tale vžig čaka montažo
Tukaj sem malo ustvarjal s sprejem
Tukaj sem malo ustvarjal s sprejem
Snapchat-271275710.jpg
No da razložim zakaj sem ga s sprejem pihnil. Nekje sredi projekta se je pojavila želja po registraciji pa da ne bo mavričast sem ga pihnil v vsaj 1 barvo- odločil sem se rdečo RAL okoli 3000 ? Flame red al traffic nevem več. Pa še to sem zajebal stranske plastike, ostalo je ista barva le plastike malo svetlejše, eh glede na probleme je še dobro..
Lušno...
Lušno...
LUČ:
Ker je bilo problemov in komplikacij pri mopedu ogromno bom razložil le 1 tega, ker se mi zdi zanimiv
Luč CEV, le kje dobiti celo, za pameten denar, glede na to da je TOMOS zadnih par let ratal drag šport. Ajde bi pač dal tistih 50€ al 60€ za luč, sam ČE BI JO DOBIL !!,ni nobena se prodajala ali da bi imel kdo. enkrat sem eno zasledil na bolhi sam je šla takoj.. Nič plan B- zrihtaj staro luč, parabola dobra, ohišje tudi. Kaj pa steklo ?? :shock: :shock: Sem veliko naštudiral da paše od raznih starih fiatov pa aprilia tuareg 125 in OD traktorja SAME dorado malo starešji letnik ( COBO stekla) baje paše ko ata na mamo, žal nisem moral sprobati, ker sem na ebayu zasledil luč CEV od aprilie 125, ki naj bi pasala (prodajala se je v italiji).. 30€ luč, 30€ poštnina. sem si rekel, Uf malo dost za riskirat.. Nič pa sem.. dam neko ponudbo prodajalcu (par € dol.. ) je sprejeu, naročil, cca 1 teden iz italije, luč pride. Gasa probat. Luč je pasala u NULO, še puše in konektorji so bili enaki, le žarnico sem moral zamenjati z malo manjšo W ker tista 35W je bila preveč. Ostalo je bilo vse isto. Sem razrdl da sem videl kaj je razlika:
Malo umazano steklo, bo treba spolirat
Malo umazano steklo, bo treba spolirat
LEVO: original<br />DESNO: Aprilia tuareg 125- le kvadrati v kotih in nič drugega.
LEVO: original
DESNO: Aprilia tuareg 125- le kvadrati v kotih in nič drugega.
Snapchat-613812468.jpg
Nalepke HoNdA sem dal raje dol, kar jih je sploh še ostalo gor ( honda africa twin wannabe haha)
PREJ
PREJ
POTEM
POTEM
ŠTEVEC:
Števec je FACOMSA, napačen za ta letnik vendar po pravici mi ta bolj paše.. CEV imam vendar nekaj JEB*
Števec je FACOMSA, napačen za ta letnik vendar po pravici mi ta bolj paše.. CEV imam vendar nekaj JEB*
Snapchat-263650011.mp4
Takole sem nazaj vrtel kilometre, ker jih jaz toliko zagotovo nisem naredil.
(4.53 MiB) Prenešeno 83 krat
par zalj sm strgu
par zalj sm strgu
&quot;pomagač&quot;
"pomagač"
"ŠPEGU"
Ker je bila ročka nekoliko ZHEBANA, sem moral malo improvizirati. Siml puša narejena na TES2 (stružnca) cca 1cm in notri vrezan M8 navoj- ker ima takega ogledalo. Pušo nabil notri in se ne premakne :D Ogledalo je še original tomos kar piše gor :D
IMG_20200721_201130.jpg
IMG_20200722_174700.jpg
IMG_20200722_174710.jpg
KONČNA OBLIKA IN REZULTAT TER DODATKI:
Tako približno trenutno izgleda...
Tako približno trenutno izgleda...
IMG_20200731_084412.jpg
Kasneje sem dodal še PENO na krmilo.
Kasneje sem dodal še PENO na krmilo.
Vem da ni original pozicija tomos nalepke, vendar sem malo eksperimentiral z nalepko- EKOTEH cca 2€.. Kaj naj rečem glih tok vredna nč več..
Vem da ni original pozicija tomos nalepke, vendar sem malo eksperimentiral z nalepko- EKOTEH cca 2€.. Kaj naj rečem glih tok vredna nč več..
Dobil tudi original zaščitno mrežo za prednjo luč, vendar v ORIGINAL embalaži zapakirani in mi jo je kar škoda odpreti D:
Dobil tudi original zaščitno mrežo za prednjo luč, vendar v ORIGINAL embalaži zapakirani in mi jo je kar škoda odpreti D:
in še pika na I. Vloga za registracijo. 2 priči pa gasa. samo traja..
in še pika na I. Vloga za registracijo. 2 priči pa gasa. samo traja..
In tako počasi prihajam h koncu, upam da nisem falil teme, sem še začetnik- auspuh lager. Kaj naj rečem, Zelo sem užival pri sestavi, nekje malo manj- elektrika(zato nisem niti nič omenjal :lol: ). Je pa to že 3ji moped sestavljen in 0 sepravi grušt in nič drugega (mogoče predstavim še kakšnega). Nekoliko imam raje to nevem zakaj :?: Nekateri v dele :evil: jaz pa iz delov 8-) Seveda javim kako bo z registracijo. Upam tudi da bo za 2 osebi registriran četudi nepotegne 2 osebi ali ni bilo v originalu :cry: Vendar sedež je tačke pa tudi... Je pa to tudi prvi moped (od 9ih), katerega sem dal delati papirje, zato mi postopek ni še toliko znan.

Pohvale, kritike, izboljšave, nasveti so TOPLO priporočeni :D sprejmem vse :)
Nejc
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Dobra predstavitev projekta in lepo da si ga rešil pred propadanjem :)
Uporabniški avatar
nejc780
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Avg 01, 2016 5:50 pm
Kraj: Ribnica
Kontakt:

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a nejc780 »

automatic_7 napisal/-a: Po Avg 17, 2020 9:20 am Dobra predstavitev projekta in lepo da si ga rešil pred propadanjem :)
Hvala :D Nekdo ga je moral drugače, bog ve koliko časa bi tam še stal. Zdaj pa že razmišljam naslednji projekt kaj bi sestavil :D
Nejc
Uporabniški avatar
Breznik Jr.
zobnik
Prispevkov: 215
Pridružen: Če Jul 25, 2019 8:01 am

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a Breznik Jr. »

Lep zgleda! Pohvalno si ga predstavil.

Lp klemen
TomosPower
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 702
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a Berty »

Super izgleda, samo da se reši te ATXe!
Meni so tudi super, samo še nimam svojega. Če bi ga dobil bi zamenjal mašino s svojega APN4 na tega pa na APN zrihtal original.
APN4M 83'
Uporabniški avatar
nejc780
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Avg 01, 2016 5:50 pm
Kraj: Ribnica
Kontakt:

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a nejc780 »

Berty napisal/-a: Pe Avg 21, 2020 9:53 pm Super izgleda, samo da se reši te ATXe!
Meni so tudi super, samo še nimam svojega. Če bi ga dobil bi zamenjal mašino s svojega APN4 na tega pa na APN zrihtal original.
Hvala :D Priporočam!! Na vsake toliko časa vidim da se prodajajo skoraj celi ATX mopedi brez mašin, sem pa ke tudi kaka malenkost fali :D ATX se pelje odlično
Nejc
NejcG
kriva felna
Prispevkov: 58
Pridružen: Pe Apr 05, 2019 8:16 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a NejcG »

Zelo lep moped. LAMO daj gor ;)
Nejc G.
Uporabniški avatar
nejc780
zažgan bat
Prispevkov: 79
Pridružen: Po Avg 01, 2016 5:50 pm
Kraj: Ribnica
Kontakt:

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a nejc780 »

NejcG napisal/-a: Pe Avg 28, 2020 9:30 pm Zelo lep moped. LAMO daj gor ;)
Nejc G.
Hvala :D ampak bo šel naverjetneje gor BT cilinder, ter ustrezen vplinjač. Negre se mi za hitrost ali pospeške vendar bolje kot original pa je.
Nejc
NejcG
kriva felna
Prispevkov: 58
Pridružen: Pe Apr 05, 2019 8:16 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a NejcG »

nejc780 napisal/-a: Pe Avg 28, 2020 10:06 pm
NejcG napisal/-a: Pe Avg 28, 2020 9:30 pm Zelo lep moped. LAMO daj gor ;)
Nejc G.
Hvala :D ampak bo šel naverjetneje gor BT cilinder, ter ustrezen vplinjač. Negre se mi za hitrost ali pospeške vendar bolje kot original pa je.
LAMO Bog i batina
sawa73
auspuh lager
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr Avg 26, 2020 11:31 am

Re: Tomos ATX 50c 88'

Odgovor Napisal/-a sawa73 »

Želim ti da se lepo voziš i da te dugo služi. Odlično si ovo odradio, prelep motor.
Odgovori