Tomos APN 6

Predstavite nam svoj moped
Šmarčan
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: So Maj 21, 2016 10:28 am
Kraj: Šmartno

Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a Šmarčan »

Pozdravljeni, v tej temi vam bom predstavil svoj Tomos APN 6, letnik 1986. Kupil sem ga lansko leto 2. maja, tako da bo kmalu 1 leto od kar ga imam. Moped je imel tako dobro ceno, da sem se za nakup odločil v 5 minutah. Odločil sem se samo na podlagi slik, kar sem seveda na koncu obžaloval. Ob enem pa sem imel tudi 160 km v eno smer, zato tudi pomislil nisem da bi šel moped samo gledat. Ceno sem ob ogledu še znižal, saj je bil moped tako slikan da se strganega sedeža sploh ni videlo kaj šele zadnje popolnoma zarjavele feltne ter drugih prask itd..

Staro mašina sem dal dol saj ji ni blo več pomoči, na gredi je kajlica naredila svoj utor, navoj na gredi je bil poškodovan itd...Potem sem kupil novo mašino, ki je bila v kar vredu stanju (slike so malo starejše, zato se še vedno vidi zagonska os za pedala. Sedaj je ni več ;)).

Zamenjal pa sem:
- komplet električno napeljavo, saj niso delale ne sprednje luči, zadnje luči kaj šele stikalo.
- na novo sem dal brusit cilinder 40.05 ter zraven zamenjal obstoječ bat z novim Meteorjevim 40.05.
- zamenjal zadnjo gumo (še ta prva iz tovarne :lol:).
- obnovil sprednje vilce.
- forumaš Berty je z brusi razširil original Binga na približno 13.5.
- kupil sem tudi Iridium svečko iz Anglije, katera je danes crknila :x.
- od forumaša in dobrega prijatelja MitjaBerte sem kupil nižjo sprednjo balanco ter malo drugačne zadnje amortizerje.
- v moped je vgrajena 5 prestava.
- zamenjana so vsa tesnila (zunanja in notranja) ter zamenjani so bili tudi 3 ležaji ki so bili "fuč".
- tudi sklopka je bila na novo nastavljena.
- glava cilindra je znižana.
- stikalo na balanci je bilo zamenjano (starega je skurilo).
- na cilindru je izpušni kanal malo dodelan.
- nov sedež.
- na mopedu je trenutno tudi drug "homemade" izpuh.
- sprednji in zadnji blatnik sta skrajšana.
- vse zajle so bile zamenjane, saj so se kar hitro po nakupu mopeda odtrgale.:lol:.

Moped je ostal v originalni barvi, saj niti ni tako slaba. Tudi okvir je moral imeti že eno resno nesrečo, saj je malo zvit od sprednjega do zadnjega konca. Še enkrat hvala Bertyu, MitjaBerti, Filiusu ter trgovini T12 iz Postojne (Andrej je res pošten, to kar se zmeniš to dobiš. Je pa tudi edini v SLO ki ima dele za stare Tomos APN 6 vilce. Preverjeno!
Sem pa tudi razočaran nad eno drugo slovensko Tomos trgovino, ki me je že 2 - krat razočarala. Dobil hupo ki sploh ni delala, dobil dihtunge ki so bile zelo slabe kvalitete, prav tako Kitajski ležaji. Ki če se ne motim, imajo skoraj podobno ceno kot ležaji firme (KG), ki je malo bolj poznana oziroma tudi bolj kvalitetna. Nove boljše slike bom objavil tekom tedna, ko bo projekt dokončno zaključen. Lep pozdrav! 8-)

Slika
- v takšnem stanju je moped prišel domov.
Slika
Slika
- prvo resno čiščenje.
Slika
- je pa cilinder od 14-ke, ki je malo bolj iskan pa tudi malo bolj gre. :D.
Slika
Slika
Slika
Slika
- o tem sem govoril.
Slika
Slika
- nižja balanca.
Slika
Slika
Važn da gre!
Šmarčan
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: So Maj 21, 2016 10:28 am
Kraj: Šmartno

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a Šmarčan »

Kaj pravite na mojo barvo svečke?
SlikaSlika
Potem je mogoče problem v tem "homemade" izpuhu. V samem "štartu" 5 prestave hitrost mopeda zastane. Več kot 55/56 kmh ne gre. Trenutne nastavitve fergazerja so: 64 diza, igla spuščena čisto do dol, brez filtra. (mešanca = 2.5%, 100 oktanski benz).
Važn da gre!
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a matijag »

14M ima s 13 mm bingom šobo št. 70, za to bi za 13,5 mm moral imeti večjo. Potrebno se bo poigrati z nastavitvami vžiga, predvžiga, uplinjača itd
Šmarčan
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: So Maj 21, 2016 10:28 am
Kraj: Šmartno

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a Šmarčan »

matijag napisal/-a:14M ima s 13 mm bingom šobo št. 70, za to bi za 13,5 mm moral imeti večjo. Potrebno se bo poigrati z nastavitvami vžiga, predvžiga, uplinjača itd
Za APN ferg sem našu samo dize 50,60,70? a večjih ni? ali je najboljš da kupim nastavljivo?
Važn da gre!
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Šmarčana napisal/-a:
matijag napisal/-a:14M ima s 13 mm bingom šobo št. 70, za to bi za 13,5 mm moral imeti večjo. Potrebno se bo poigrati z nastavitvami vžiga, predvžiga, uplinjača itd
Za APN ferg sem našu samo dize 50,60,70? a večjih ni? ali je najboljš da kupim nastavljivo?
probaj z dizo70
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

svetla je diza ... zapri luft večjo dizo ;)
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a filius »

Kupi šteldizo, boš lažje nastavil.
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Kolko je luknja polno odprte šteldize?
Šmarčan
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: So Maj 21, 2016 10:28 am
Kraj: Šmartno

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a Šmarčan »

automatic_7 napisal/-a: So Mar 31, 2018 8:39 pm Kolko je luknja polno odprte šteldize?
Tudi mene to zanima. Ter koliko lahko šteldizo najmanj nastaviš?
Važn da gre!
Šmarčan
zariban cilinder
Prispevkov: 119
Pridružen: So Maj 21, 2016 10:28 am
Kraj: Šmartno

Re: Tomos APN 6

Odgovor Napisal/-a Šmarčan »

Še en moped se je pridružu šestki in to je Tomos APN 4, letnik 1975, vsa originalna.
Slika
Važn da gre!
Odgovori