Tomos ATX 50C @gt001

Predstavite nam svoj moped
gt001
auspuh lager
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe Apr 14, 2017 5:22 pm
Kraj: Celje

Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a gt001 »

Najprej pozdravljeni vsi na forumu.
Sem nov na tem forumu, sem pa zadnje tedne intenzivno poziral informacije v razlicnih prispevkih.

Gre za sledece: leta 1990 sem kupil nov moped ATX 50C (marca 1990 sem zanj pri celjski Avtotehniki dal tocno 17758,20 din -> vkljucen 30% pd in 16% obresti za 6-mesecno odplacilo). Moped je bil prvih 10 let redno v uporabi, potem pa je zaradi drugih prioritet 15 let miroval... in skoraj zgnil.

Letos spomladi sem ga na seniku izkopal izpod kupa prahu, slame in ostalih "konzervansov" z namenom ponovne ozivitve.
Po prvem pranju je optimisticna ocena sledeca: Lahko bi bilo se slabse :roll:
IMG_3133 (Large).JPG
IMG_3134 (Large).JPG
IMG_3135 (Large).JPG
Motor je naceloma v dokaj orginalnem stanju, razen:
- izpuh je resonanca, ki jo je delal en majster iz Vojvodine. Takrat sem oglas nasel v Avtomagazinu. Bom moral enkrat v knjiznico pregledat arhivske izvode, da najdem avtorja.
- zadnji blatnik je menjan (vkljucno z zadnjim kolesom), ker se je takrat enkrat brat zaletel v mene s snopovezalko.
- bat L38
- menjan vplinjac. Takrat sem kupil novega, kao "mocnejsega", ker sem imel vrocega interesenta za originalnega.
Na tem mestu ena prosnja: mi lahko kdo prosim pomaga identificirati, od katerega mopeda je dejansko ta vplinjac? Nimam namrec niti dokumentacije, se manj spomina.
IMG_3161 (Large).JPG
Trenutna situacija je sledeca: moped sem ocistil, razdrl na prafaktorje, zdaj pa pocasi delam seznam, kaj je ok, kaj je za popravit, kaj je pa zanic.
IMG_3162 (Large).JPG
Ostali problemi/napredek obnove itd. pa sledijo tekom casa.

lp T.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

lepo da ga rešiš propadanja, upam da bo ostal čimveč v original barvi, ker ne zgleda tako slabo na slikah
vplinjač je od BT-ja, zanimivo kako si ga spravil na ATX cilinder (lahko poslikaš cilinder tam ko je prišraufan vplinjač?)
in da je delovalo brez težav, a se spomneš kolko je šel atx?
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a matijag »

Da ni tudi cilinder od bideja... pardon, BT-ja?
gt001
auspuh lager
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe Apr 14, 2017 5:22 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a gt001 »

Nimam v spominu, da bi imel kakšne težave z montažo vplinjača, niti kasneje z delovanjem. Poleg vplinjača je bila nabavljena še fajfa - vmesnik med vplinjačem in cilindrom. Edino, kar je bilo potrebno prilagoditve je bila sesalna cev med škatlo zračnega filtra in vplinjačem.
Cilinder zagotovo ni bil menjan. Kolikor mi je znano, potem niti ATX-ov izpuh ne bi vec gor pasal.

Upam, da se bo iz slik dalo videti situacijo:
IMG_3170 (Large).JPG
IMG_3173 (Large).JPG
IMG_3175 (Large).JPG
Moped je v najboljših časih šel z lahkoto čez 80 - po BT-števcu.

ps. sem že iskal po forumu, pa nisem našel. je zadnje amortizerje možno razdreti? Rad bi jih namreč obnovil.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

hah sej imaš BT cilinder, kako je zgledal prejšnji vplinjač, je biu tak?
https://s13.postimg.org/o3kxndno7/Verga ... _108_2.jpg

glede pritrditve avspuha so cilindri ATX,BT,SLC,CTX,E90,(in še kakšen) enaki
gt001
auspuh lager
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe Apr 14, 2017 5:22 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a gt001 »

no fajn :shock:
ok, res da so bile vse spremembe narejene prvo leto, torej pred 27-leti, sam jaz res nimam v spominu, da bi cilinder menjal... mozno pa tudi, se ne spomnem vec, pa ce me bijete:)

kar se tice montaze izpuha na razlicne cilindre - hvala za pojasnilo.

original uplinjac -> lahko, da je bil tak kot na sliki, imam samo v spominu, da je imel extra rocico za hladen zagon (cok).

suma sumarum: moped je pred mirovanjem deloval bp, sedaj se nisem nic razdiral, edino svecko sem ven vzel, nasprical skozi odprtino svecke z WD40 in dan kasneje previdno obrnil kurbl.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

gt001 napisal/-a:
original uplinjac -> lahko, da je bil tak kot na sliki, imam samo v spominu, da je imel extra rocico za hladen zagon (cok).

suma sumarum: moped je pred mirovanjem deloval bp, sedaj se nisem nic razdiral, edino svecko sem ven vzel, nasprical skozi odprtino svecke z WD40 in dan kasneje previdno obrnil kurbl.
res je temu na sliki manjka ročica,

in motor se še vrti al je bat prijel?
gt001
auspuh lager
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe Apr 14, 2017 5:22 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a gt001 »

bata ni prijelo, motor se zavrti na roko brez upiranja.
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a matijag »

Očitno so konzervansi s senika dobro opravili svojo vlogo. Verjetno pa je ostal bat v takem položaju, da je zaprl kanale in preprečil vstop vlagi v cilinder, ker zunaj je kar konkretno rjav.
Uporabniški avatar
tomostuner
auspuh
Prispevkov: 799
Pridružen: To Okt 21, 2014 7:18 pm

Re: Tomos ATX 50C @gt001

Odgovor Napisal/-a tomostuner »

prodaš izpuh?
tomos 4 life
Odgovori