Tomos 14M

Predstavite nam svoj moped
Odgovori
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a sg1 »

ro-bi napisal/-a: Po Jun 29, 2020 8:21 am Vlozil si ogromno dela, celo si prilagajal dolzino sesalnega trakta in zdaj pravis, da ti gre 70??z lamo cilindrom! To je 5 in L bat, ne pa lamo... Nekaj ne stima tu....
Originalna 14 M gre 75 km/h po tovarniških podatkih, ki so tudi dejansko kar realni - preizkušeno.
Peto prestavo ima pa že itak serijsko vgrajeno.
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Moj original (ko sem ga kupil, je imel 280 kilomertov), 60km/h ni videl drugače, kot rahlo z brega ali z vetrom v hrbet, drugače je pela četrta in to komaj za moped dovoljeno hitrost. Če bi bilo tako, kot pravi @sg1, se sploh ne bi dajal s temi cilindri, pa kanali, pa avspuhi ;) . Svečka, ah ja, ko sem snel originalni APN cilinder, je bil cilinder, kot bi bil potopljen v olju, svečka zelo podobne barve edino ni bila tolk "pepelnata" kot je tale. Sicer pa anyway, grem en krog- not je za probo diza 82, pa da vidimo- z 78 je bil cilinder še vedno bolj kot ne suh- se kar bojim da ga bo zagrabilo...
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Evo, še en krog, gre za piko bolj kot koj sestavljen, ob odličnih pogojih bom kmal videl "magičnih" 80 (po števcu seveda), bregi so pa bisveno boljši, se pravi, z Jesenic na Poljane je mal zmanjkalo da bi zvlekla tretja, druga pa 40 na uro (pa je klanc mislim da 14%). Original je pela prva.
Še ena zanimivost, ko sem se ustavil, je bilo sesalno koleno prekrito s kapljicami vode, se pravi ob pravih pogojih bi gor videl ivje :shock:
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Kolko % mas mesanco? Ker tudi moj cilinder je masten, ce ga pogledam
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

:| Sej to je problem, skor da ni masten, sedaj imam bogato 3+% mešanco, prej sem pa gonil 2-2,5% pa je bil bolj masten. Sicer glede na to, da sem zvozil Predil, Vršič in Pokljuko (danes še iz Jesenic na Kočno) vse to v prvih 300kilometrih, tko suh tudi nisem bil :| Sedaj se igram z dizami in čakam kdaj bom začel trokirat na ful gasu, poj pa kako cifro nazaj in upam da bo to to. Se mi je čudno zdelo, ko je ferg prišel z dizo 82, pa vidim da fantje kar vedo kaj delajo :lol: . Imam eno čist premajhno dizo, pa jo bom rajbal po eno cifro in ni vrag, da ne bi prišel do konca. Ker sedaj z 82 je sveča zelo podobna kot prej na 78.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1229
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Jaz tankam 4% castrol racing
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Repsol sintetka, kot sem rekel, cca 2,5%
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a sg1 »

60 km/h gre po ravnem vsak apn, ki mu skrajšaš cev v izpuhu in daš 14 zobnik spredaj.
Če 14 M še toliko ne gre je z njim nekaj HUDO narobe.
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Lej, moped je bil nov, nikoli odpiran, motor not ko v lekarni, ko sem ga odprl, ne vem zakaj se bi nekaj šel. To je tudi razlog da sem ga za eno leto pustil v garaži in študiral kaj narest. Prvi ukrep je bil dvignit in razširit izpuh, poširit vsis (slikca kako, par strani nazaj), širit vplinjač (zajeb- je teklo iz njega), drugi pa Lamovc, sam kukr sem videl po portmapah, je zelo podobno nakopan kot moj original cilinder, tko da kakšnih pretresljivih dobitkov niti ni bilo pričakovati in jih tudi ni, razen da v klancih vleče dokaj bolje...
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Tomos 14M

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Pri tem koliko bo kak moped šel po ravnem ni nobene mistike ampak čista fizika.
Za premagovanje vseh uporov je pri relativno majhnem in ozkem mopedu brez aerodinamičnih pripomočkov potrebno (PRIBLIŽNO, da se ne bo kdo vtikal v desetinke, ki so seveda odvisne tudi od modela in voznika, predvsem zaradi površine, ki je en od faktorjev, ki določa zračni upor):

2,5 KM za 60 km/h
4 KM za 70 km/h,
5,5 KM za 80 km/h,
7 KM za 90 km/h
9 KM za 100 km/h

Seveda moramo imeti ustrezne prenose (da je največja moč na voljo pri največji hitrosti).

Glede vožnje v klanec je pa odločilno razmerje moč/masa, tako da bo močnejši moped pri isti masi jasno šel hitreje tudi v klanec.
Odgovori