Tomos Alpino R72

Predstavite nam svoj moped
Odgovori
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a prlek »

No da ne bom preveč samo govoril tukaj na forumu pa bom še jas predstavil nekaj s čimer sem se ukvarjal pol leta.
Gre se za tomos alpino, letnik 2007. Kot prvo originalnega sem ga uporabljal kot delovno živino in je bil malo zanemarjen. Potem pa sem se odločil, da ga malo spedenam. V bistvu sem še začetnik, ker sem se komaj pred slabim letom vrgel v moped vode, kar se tiče tehnične smeri. Torej na mopedu je zdaj:
- Airsal 72ccm, koti 180-128-167
- Uplinjač dellorto phbg 21 ds (črni), glavna diza 96, diza prostega teka 50, original igla W7
- Vžig pvl, predvžig 1.35 mm
- Sklopka z debelejšimi lamelami, alu košara.
- Izpuh po meri, pokroman

Ostale stvari se vidijo iz slike, da nebom preveč našteval.
Za piljenje, izdelavo izpuha in sklopke gredo zasluge @maculi.
DSC_0056.JPG
DSC_0057.JPG
DSC_0055.JPG
DSC_0054.JPG
DSC_0053.JPG
DSC_0058.JPG
Motor še ni prav nastavljen in tukaj sem zašel v slepo ulico. Sedaj bi prosil za pomoč od vas mojstrov, če je kdo pripravljen pomagat. Motor ima slab prosti tek oz. crkuje, potem največji problem je pravzaprav poln gas, nekaj ga začne trokirat in zelo trest kolikor imam občutek. Ne spusti ga še malo čez obrate. V najslabšem primeru sumim na nescentrirano gred, gred je cm iz velota nova.
Zatem mi je čudno neko cinglanje pri magnetu.
Priložim še video.
https://youtu.be/ppPtsOmj5Iw
Svečka je črna, rahlo mokra
DSC_0062.JPG
Uporabniški avatar
tomosjakarac
glava cilindra
Prispevkov: 695
Pridružen: Ne Jul 29, 2012 10:32 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a tomosjakarac »

tukaj motor dobi preveč goriva na vrhu. se pravi manjšo glavno šobo (cca 80-85). tudi na nizkih je slišat kot da je malenkost prebogata zmes. tudi stransko šobo se pravi manjšo (cca. 40-45). lahko je pa za vse to vzrok semering pri sklopki. od tam ti lahko vleče olje in motor ne deluje pravilno. podri glavo motorja in če je zgorevalni prostor črn in moker, ter da ima vonj po zažganem olju je lahko to problem. glede cingljanja je pa po vsej verjetnosti sklopka, kar je pa normalno.

poizkusi še z novo svečko, če je slučajno samo to krivo.

LP Jakob
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a prlek »

tomosjakarac napisal/-a:tukaj motor dobi preveč goriva na vrhu. se pravi manjšo glavno šobo (cca 80-85). tudi na nizkih je slišat kot da je malenkost prebogata zmes. tudi stransko šobo se pravi manjšo (cca. 40-45). lahko je pa za vse to vzrok semering pri sklopki. od tam ti lahko vleče olje in motor ne deluje pravilno. podri glavo motorja in če je zgorevalni prostor črn in moker, ter da ima vonj po zažganem olju je lahko to problem. glede cingljanja je pa po vsej verjetnosti sklopka, kar je pa normalno.

poizkusi še z novo svečko, če je slučajno samo to krivo.

LP Jakob
Semering je nov, sem ga lepo vstavil. Tako majhne šobe si skoraj ne upam vstavit, da nebi ribnil, bom poizkušal postopoma. Lahko pa me tudi zajebava plovek in imam previsok nivo goriva v šalčki.
Uporabniški avatar
tomostuner
auspuh
Prispevkov: 799
Pridružen: To Okt 21, 2014 7:18 pm

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a tomostuner »

bost bottle deluje ja samo na lamelnem usisu? :?:
tomos 4 life
Uporabniški avatar
tomosjakarac
glava cilindra
Prispevkov: 695
Pridružen: Ne Jul 29, 2012 10:32 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a tomosjakarac »

prlek napisal/-a:
tomosjakarac napisal/-a:tukaj motor dobi preveč goriva na vrhu. se pravi manjšo glavno šobo (cca 80-85). tudi na nizkih je slišat kot da je malenkost prebogata zmes. tudi stransko šobo se pravi manjšo (cca. 40-45). lahko je pa za vse to vzrok semering pri sklopki. od tam ti lahko vleče olje in motor ne deluje pravilno. podri glavo motorja in če je zgorevalni prostor črn in moker, ter da ima vonj po zažganem olju je lahko to problem. glede cingljanja je pa po vsej verjetnosti sklopka, kar je pa normalno.

poizkusi še z novo svečko, če je slučajno samo to krivo.

LP Jakob
Semering je nov, sem ga lepo vstavil. Tako majhne šobe si skoraj ne upam vstavit, da nebi ribnil, bom poizkušal postopoma. Lahko pa me tudi zajebava plovek in imam previsok nivo goriva v šalčki.
če si prepričan da je semering brezhiben, potem res probaj s manjšimi šobami in verjemi, da zaradi 5min delovanja ne bo ribnil ;) . plovček pa dvomim, da je kriv.
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a prlek »

Za preizkus sem že dolgo nazaj poizkusil to z plovčkom. Gor sem dal čisto prozorno šalčko in gledal koliko bo nateklo. In res čisto do vrha je prišlo. Seveda štandgas ni bil dober. Pa zaperem bencin, da je bil nivo nekje malo nad sredino in je delalo lepo.
Vsekakor plovek ni edina stvar, bom pa malo še pogledal.
Uporabniški avatar
tomosjakarac
glava cilindra
Prispevkov: 695
Pridružen: Ne Jul 29, 2012 10:32 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a tomosjakarac »

potem ti je tudi skozi viške tekel bencin na trenutke? potem nastavi plovček in potem naprej
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Trokira zato ker imaš dizo precej preveliko, sigurno boš moral dat 5 al pa 10 manjšo. Najprej nastavi najvišje obrate, nato se poigraj s štantgasom in iglo. Drugač pa všečen moped, dobr zgleda, edin cross gume mu pa lih ne pašejo :)
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a prlek »

zankrzan napisal/-a:Trokira zato ker imaš dizo precej preveliko, sigurno boš moral dat 5 al pa 10 manjšo. Najprej nastavi najvišje obrate, nato se poigraj s štantgasom in iglo. Drugač pa všečen moped, dobr zgleda, edin cross gume mu pa lih ne pašejo :)
Prvo najlepša hvala za pohvale. Ja zdaj sem dal dizo 92, nastavil plovek, štandgas dizo 45. Prvi vtis je da lepše teče, še malo trokira al kako bi temu rekel, še se čuti po belanci kako mašina butka, vendar sedaj mislim, da malo manj. Vendar, če je izpuh narejen nekje za 10.000 rpm bi mislim, da moral v leru še nekaj več zvrtet. Sedaj mi komaj 10320. Svečka pa postala že svetla. Bom sedaj prestavil predvžig iz 1.35 na 1.25mm.
Gume pa še mam od prej gor in so skoraj nove, bom jih ponucal.
Stanje svečke sedaj, parkrat ga navrl, je suha in morda že vleče na nevarno belo. Moram se poigrat z vijakom za gorivo in štandgasom
Priponke
DSC_0071.JPG
Zadnjič spremenil prlek, dne Po Jul 20, 2015 9:22 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
tomostuner
auspuh
Prispevkov: 799
Pridružen: To Okt 21, 2014 7:18 pm

Re: Tomos Alpino R72

Odgovor Napisal/-a tomostuner »

a je treba za ta cilinder kej predelat alpino bloke?
tomos 4 life
Odgovori