ATX z motorjem od štirke

Vse kar se tiče mopedov
Odgovori
mtl_slo
batzajla
Prispevkov: 31
Pridružen: Pe Apr 29, 2016 11:09 am

ATX z motorjem od štirke

Odgovor Napisal/-a mtl_slo »

Na jugu sem zasledil precej ATX-ov, ki imajo gor motor od štirke, torej prisilno (z vetrnico) zračno hlajen cilinder.
Najprej sem mislil, da je to pač nekdo doma zamenjal motor, vendar jih je res ogromno s tako konfiguracijo, praktično večina.
A to se je delalo original v Tomosu ali so to vse domače predelave?
Če je to original, se da kje dobiti več podatkov o tem? Je bil to gor original motor od štirke ali je imel morda že peto prestavo, itd.? V katerih letih so jih delali?
Hvala za koristne informacije.
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: ATX z motorjem od štirke

Odgovor Napisal/-a Pich »

Atx motor je povsem enak kot motor od apn. Razlika je samo v stranskem pokrovu in pokrovu hlajenja in seveda v cilindru. Če torej želiš, da ima atx prisilno hlajenje zamenjaš omenjene komponente.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: ATX z motorjem od štirke

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Pich napisal/-a:Atx motor je povsem enak kot motor od apn. Razlika je samo v stranskem pokrovu in pokrovu hlajenja in seveda v cilindru. Če torej želiš, da ima atx prisilno hlajenje zamenjaš omenjene komponente.
ja in še atx ima 5 prestav v originalu in prva prestava ima drugačno razmerje kot apn.

Pomoje so vsi domače predelave, najbol se vidi po avspuhu, ker atx ima drugačno prirobnico za avspuh, tako da če daš apn cilinder na atx, potem avspuhi za atx ne pašejo brez predelave
Mr.slc
zažgan bat
Prispevkov: 89
Pridružen: So Jan 21, 2017 12:32 pm

Re: ATX z motorjem od štirke

Odgovor Napisal/-a Mr.slc »

automatic_7 napisal/-a:
Pich napisal/-a:Atx motor je povsem enak kot motor od apn. Razlika je samo v stranskem pokrovu in pokrovu hlajenja in seveda v cilindru. Če torej želiš, da ima atx prisilno hlajenje zamenjaš omenjene komponente.
ja in še atx ima 5 prestav v originalu in prva prestava ima drugačno razmerje kot apn.

Pomoje so vsi domače predelave, najbol se vidi po avspuhu, ker atx ima drugačno prirobnico za avspuh, tako da če daš apn cilinder na atx, potem avspuhi za atx ne pašejo brez predelave
Je res to-glede prestav ,da majo drugačno razmerje
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 703
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: ATX z motorjem od štirke

Odgovor Napisal/-a Berty »

Na APN ima 1. prestava 11 zob (ali samo 10 semizdi) na ATX pa 12. Popravite če so št. za kakšen zob napačne, to sem zasledil na forumu. :)
APN4M 83'
tomosatx50s
vplinjač
Prispevkov: 451
Pridružen: Če Jun 26, 2014 12:19 pm

Re: ATX z motorjem od štirke

Odgovor Napisal/-a tomosatx50s »

Berty napisal/-a:Na APN ima 1. prestava 11 zob (ali samo 10 semizdi) na ATX pa 12. Popravite če so št. za kakšen zob napačne, to sem zasledil na forumu. :)
Apn ima 9 zob, atx 10zob.
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: ATX z motorjem od štirke

Odgovor Napisal/-a filius »

Novejši APNI so imeli prav tako 10 zob 1 prestavo. Razlika je itak minimalna.

Drugače pa sem še vedno mnenja da prvi modeli ATX-a + APN prisilc je bomba, daleč najbol hvaležen motor.
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Odgovori