Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Vse kar se tiče mopedov
Odgovori
Cestnikolega
auspuh lager
Prispevkov: 8
Pridružen: Po Jul 28, 2014 11:57 pm

Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a Cestnikolega »

Pozdravljeni!
Mene pa zanima kakšna je kaj zgornja dopustna hitrost, ki jo sme doseči moped na tehničnem pregledu, ko ga postavijo na valjčke? Zagotovo ni zgornja meja pri točno 45km/h, ker v različnih razmerah na cesti moped ne more doseči enake končne hitrosti.
Verjetno imajo zato predpisane tudi kakšne tolerančne meje.

Meni je recimo moped šel na pregledu 38km/h, ko pa sem meril z GPSom, pa je dosegel 42km/h.
Kot podvprašanje pa me zato zanima zakaj je tolikšna razlika v hitrosti?
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

Cestnikolega napisal/-a:Pozdravljeni!
Mene pa zanima kakšna je kaj zgornja dopustna hitrost, ki jo sme doseči moped na tehničnem pregledu, ko ga postavijo na valjčke? Zagotovo ni zgornja meja pri točno 45km/h, ker v različnih razmerah na cesti moped ne more doseči enake končne hitrosti.
Verjetno imajo zato predpisane tudi kakšne tolerančne meje.

Meni je recimo moped šel na pregledu 38km/h, ko pa sem meril z GPSom, pa je dosegel 42km/h.
Kot podvprašanje pa me zato zanima zakaj je tolikšna razlika v hitrosti?
valji so težki na tehničnih in če bi hoto razvit končno hitrost bi trajal dlje časa ... ampak ker ponavadi nadzorni prej spustijo gas in je potem meritev takšna kot je ... ne sekiraj se ... starejši mopedi do 50 nebi smeli imeti problemov ker takrat niso bili omejeni na 45km/h
Starie
zobnik
Prispevkov: 163
Pridružen: Ne Sep 19, 2010 8:11 pm

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a Starie »

Če moped v praksi dosega 45 - 50 km/h, bo na valjčkih pokazalo 38 - 45 km/h. Meni je šla originalna Targa in A35L 38, 39 km/h na valjčkih :)
Da so težki se ponavadi opazi že pri prestavljanju, da bolj dolgo prestavlja (kot v hrib).

Ne sme it več kot 45 km/h, ker ga pomoje program ne spusti skozi. Če bo šlo do 50, bodo pomoje to tolerirali in opravili ponoven preizkus, kjer pač ne bo šlo čisto do konca.
Cestnikolega
auspuh lager
Prispevkov: 8
Pridružen: Po Jul 28, 2014 11:57 pm

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a Cestnikolega »

Hvala vama :)

Včeraj sem še svojega kitajca spravil čez tehnični pregled, in sicer je v nekem trenutku šel 60km/h. :shock: (je 4T in nič predelovan)
Sem kar debelo pogledal in rekel majstru da v prostem padu ne dosežem te brzine in je malo popustil gas da je šlo 45 in je blo to to.
Rekel je da včasih tudi kaj več pokaže, ampak da je ok in da sem opravil. 8-)

Verjetno bi se situacija kaj drugače končala, če bi se šlo za izredni tehnični pregled odrejen od policista....
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Točno 45 je limit, ker več ne sme biti v zapisniku. Če gre par km več pa itak ponovijo meritev, pa malo prej gas spustijo...
Sicer pa morajo valji simulirat zračni upor, tako da se z naraščajočo hitrostjo težje vrtijo. Tako da je rezultat za konkreten moped odvisen tudi od krivulje upora, ki jo valji nudijo, pa prepričan sem, da ta tudi ni povsod čisto enaka.
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Nekateri valji pa sploh nimajo upora..... :twisted:
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
franc
vplinjač
Prispevkov: 381
Pridružen: Po Maj 06, 2013 3:00 pm

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a franc »

To sem že nekje napisal: valji ne merijo realne hitrosti (a so krivi valji ali delavci ki meritve opravljajo pa ne vem) . Meni je na valjih nameril preko 90 km/h pa moped te hitrosti na ravnem niti "v sanjah" ne doseže.
lp
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Točno tako.... :evil:
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Zgornja tolerančna meja hitrosti za moped

Odgovor Napisal/-a macula »

na inercijskem valju bi moralo pokazati več hitrosti. Vse kar moped zavira na valju so izgube na prenosih motorja, kolesu in ležajih valja. V realnosti pa motor zavirajo ravno tako prenosi, + ležaji na prednjih kolesih + trenje prednjega kolesa ter seveda zračni upor.
To kar govorite o težkih valjih (oz. MVM) samo podaljša čas ki ga motor potrebuje do končne hitrosti, ne pa končne hitrosti..
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Odgovori