Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Vse kar se tiče mopedov
VeroniCa
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Maj 01, 2014 11:06 am

Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a VeroniCa »

Pozdravljeni!

Nujno potrebujem vašo pomoč, ker se pač priznam, na tehnične zadeve pri mopedih ne spoznam prav dosti.

Zadeva je taka, da želim fantu 30. RD kupiti moped. Potreboval ga bo predvsem za vožnjo do službe (cca 3 km).
Trenutno imam gledana dva Tomosa , vendar potrebujem kakršnokoli objektivno mnenje, ali zadeva vredna nakupa, oziroma svoje cene.

Skeptična sem tudi glede papirjev, saj mislim, da jih nobeden od mopedov nima.... kako je potem z registracijo, je sploh možna?

http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8327274&show=1

http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8391297

Za kakršnekoli informacije, mnenja, nasvete bom neizmerno hvaležna!!
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Dekle potrebuje pomoč!

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Najprej o papirjih: Najbolje je da mu kupiš že registriran moped ali pa usaj tak moped, ki ima papirje in je že bil registriran, saj bo tako najmanj komplikacij in najmanj stroškov.

Glede teh dveh mopedov: Treba jih bi bilo še malo dodelati, saj manjka nekaj delov (npr steklo zadnje luči).
Cena je primerna.

Nekaj stvari, ki jih je "fajn imeti" na mopedu za vsak dan: sprednja disk zavora, udoben sedež, veliko prostora za shranjevanje stvari (2T olje, orodje, svečke, krpe, ključavnica....)

Po mojem mnenju je za vsak dan najboljši model od Tomosa: ATX (tudi CTX in BT), saj ima največ prostora pod sedežem za orodje, bencinski tank je večji, to pomeni manj ustavljanja po bencinskih, udobno se sedi na ATXovem sedežu in ATX ima zelo dober okvir z veliko prostora za dodatne predelava/dodelave/izboljšave, pa še to je, ATXi so novejši in zato se lažje dobi nekaj "pametnega".

Moja izbira bi bila:
Nek ATX (vendar ta je gotovo več kot 400€):
http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8422977

ali pa kakšna APN6 poštarska (poštarska pomeni da ima disk zavoro, močnejše vilice, močnejše amortizerje, ojačan okvir):
http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8423657

LP M

PS: Pri izbiri in svetovanju bi nam bilo v veliko pomoč če vedeli:
- kako velik je "budget"
- če fant ima izpit za kategorijo A1 (125ccm)
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a macula »

Če si fant želi še, da moped malo poštima, pošramfa, si kar dobro izbrala ta dva iz linka. Priporočal bi tudi kakšno apn4 (tastar model).

Jaz nebi kupil atx-a ali BT-ja, nista toliko starodobniška, kot bi bila kakšna apn-ka. Za poštarsko pa tudi neveš ali se mu bo sploh dopadla.

Pri nakupu pa seveda najbolje da gre s teboj kdo ki se spozna (če se ti, še toliko bolje), da vidi a je z mašino vse vredu, se lepo prestavlja, kakšne so zavore, ali je moped zjahan itd.

Pa upam da do službe nima več kot 15km :)
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Ja, torej, odločiti se je treba ali je glavna stvar praktična uporaba ali je bolj pomembno starodobništvo.
Kar sem jaz naštel so mopedi ki so praktični.

LP M

PS: @macula:
VeroniCa napisal/-a:Nujno potrebujem vašo pomoč, ker se pač priznam, na tehnične zadeve pri mopedih ne spoznam prav dosti.
macula napisal/-a:Pri nakupu pa seveda najbolje da gre s teboj kdo ki se spozna (če se ti, še toliko bolje), da vidi a je z mašino vse vredu, se lepo prestavlja, kakšne so zavore, ali je moped zjahan itd.
VeroniCa napisal/-a:Potreboval ga bo predvsem za vožnjo do službe (cca 3 km).
macula napisal/-a:Pa upam da do službe nima več kot 15km :)
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a macula »

Pa dobr nooo sm na hitr prebrav :)

Ja za praktičnost maš prav da je boljši kakšen BT.

Še vedno je dobro izbrala.

Evo kaj takega:
http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8384344

Spet odvisno od proračuna.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

macula napisal/-a:
Ja za praktičnost maš prav da je boljši kakšen BT.
spet odvisno če ima fant izpit za A kategorijo...

sicer pa za vsakdan nebi raje kaj novejšega ? al mora bit nujno oldtimer ?
http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8423657
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Ja to tudi jst pravim, da za usak dan je bolje nekaj novejšega, če se da s sprednjim diskom.
Razen če hoče da je res oldtimer.

LP M
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
VeroniCa
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Maj 01, 2014 11:06 am

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a VeroniCa »

fantje, hvala za vaše odgovore =)
Torej, da obrazložim. Skupaj imava en avto, vendar ker študiram na primorskem je čez teden on brez prevoznega sredstva in se že eno leto vozi v službo in na pivo s kolesom , kar zna biti včasih neprijetno, še posebej ko se mudi ali v večernih urah. Tako, da moped bi bil za "krizne" primere, saj sva oba sicer kar zagrizena kolesarja.
Je že razmišljal že o nakupu avta, vendar sva ugotovila, da se nama to s finančnega vidika ne splača, saj najdlje kar se pelje je max 8km.
Zato sem se odločila za moped, izbrala sem starodobnika ker so mu bolj všeč(že ko sva gledala avtomobile je preferiral starejše). Poleg tega se mi zdi, da danes lažje popraviš starejšo mašino, kot novejšo.

Vem, da bi bilo najlažje dobiti moped s papirji itd, vendar ker sem študent je cena le teh zame previsoka.
Tudi tu je eden od razlogov da sem se odločila za starodobnika, saj sem prebrala, da naj bi le tega lahko registriral brez papirjev s tem, da se včlaniš v društvo... Če sem dobila napačne info, naj me kdo popravi!
Pa tudi vizualno se mi zdi lepši (razumite, da sem predstavnik nežnejšega spola :)

Jutri grem s tastom na ogleda tomosa tls 14 (http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8327274&show=1), tako da če bomo ugotovili, da je mašina in ostale tehnične zadeve res v dobrem stanju bo verjetno kar naš.

Bi pa naredila s prodajalcem kupoprodajno pogodbo, da lahko v primeru registracije(če bo sploh možna), dokažem, da je moped res moj, oziroma kupljen.

Če ima še kdo kakšne info, glede registracije starodobnika brez papirjev se priporočam, oz. kakšne so zahteve.

Pozdravček, VeroniCa
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a Kamion »

VeroniCa napisal/-a:...Tako, da moped bi bil za "krizne" primere, saj sva oba sicer kar zagrizena kolesarja.
Je že razmišljal že o nakupu avta, vendar sva ugotovila, da se nama to s finančnega vidika
ne splača, saj najdlje kar se pelje je max 8km.
Zato sem se odločila za moped, izbrala sem starodobnika ker so mu bolj všeč(že ko sva gle
dala avtomobile je preferiral starejše). Poleg tega se mi zdi, da danes lažje popraviš starejšo mašino, kot novejšo.
Pametna izbira. Vendar po mojih izkušnjah starodobnik ni idealen za vsak dan... Razen če vam je stil bolj pomemeben od praktičnosti. ;)
VeroniCa napisal/-a:...Poleg tega se mi zdi, da danes lažje popraviš starejšo mašino, kot novejšo...
Pri Tomosih so mašine skoraj identične, tako da se ni za bat. Veliko kosov je kompatibilnih med motorji.
VeroniCa napisal/-a:Tudi tu je eden od razlogov da sem se odločila za starodobnika, saj sem prebrala, da naj bi le tega
lahko registriral brez papirjev s tem, da se včlaniš v društvo...
Kot jaz vem, je skupni strošek registracije mopeda starodobnika včasih celo višji od navadne registracije.
(Za info: podaljšanje navadne registracije za moped je 1x na leto po okoli 40€, prva registracija pa 80€).

Kupoprodajna pogodba je obvezna ob nakupu, saj drugače ni možnosti da bi dokazala lastništvo.

LP M

PS: Pri takem nakupu je bolje nekaj časa spremljati oglase, saj dober moped ni dosti časa med oglasi, saj se zelo hitro proda (najboljši niti v oglase ne pridejo :roll: - se prodajo že prej).
Ogibajte pa se takih motorjev, ki se prodajajo po več let ali več kot pol leta, saj to največkrat pomeni da je nekaj narobe z mopedom.

PS2: Tega je mogoče za it pogledat: http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=8429897
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
VeroniCa
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Maj 01, 2014 11:06 am

Re: Dekle potrebuje pomoč! -> nakup mopeda za fanta

Odgovor Napisal/-a VeroniCa »

Se strinjam z vami glede praktičnosti, vendar kot poznam fanta, mopeda ne bo uporabljal vsak dan, le ko bo nujno (kot sem že rekla, veliko raje goni kolo kot se vsede v v avto), zato vem, da bo veliko bolj srečen če bo dobil starodobnika kot neko novo mašino.
Sem pa govorila sedaj z lastnikom, ki pravi da je moped dobil od starejšega gospoda, ki ga ne potrebuje več in ga generalno obnovil, tako ličarsko kot mehansko (kar sem si zapomnila: menjani bati, ležaji, obročki..) =)
Bomo pa zadevo "sprobali" če deluje, tako kot pravi lastnik..
Dobila sem tudi informacijo, da moped ni bil nikoli registriran.

Lastnika mopeda ATX, ki ste ga prilepili v zadnjem postu pa poznam =) hvala za predlog.
Odgovori