15 SLC - Nakup

Vse kar se tiče mopedov
Odgovori
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a jerc »

Živjo!
Temo odpiram, ker bi potreboval kak nasvet od koga, ki ima izkušnje s petnajstko.
Torej, že od ranih najstniških let sanjarim o 15 SLC. Sedaj je tega že kar nekaj let, pa jo še vedno nimam. Počasi pa nameravam to spremeniti, zato me zanima, na kaj je treba pri njih paziti, ko se jih kupuje? Imajo še kakšno posebno težko rešljivo težavo? Na bolhi ali pa avto.net sem našel tudi take, ki so popolnoma ohranjene ali pa obnovljene, a je to nekako izven mojih denarnih zmožnosti, poleg tega bi pa rad imel še en mali projekt.
Hvala za vsak odgovor!
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: 15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a macula »

Pazi na izpuh ker ga je težko dobiti lepega pa na krom bi jaz gledal da ni preveč rjast, ker tudi če daš na novo kromirati ostane grdo če je bil pleh rjast. Pa seveda mašina, da je original cilinder, čim manjša vrtina (38mm), pa čim več original in dobro ohranjenih delov gor.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: 15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a jerc »

hvala!
kaj pa glede mašine...ali si jo deli s katerim drugim tomosovim motorjem? sprašujem čisto iz vidika iskanja rezervnih delov ..
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: 15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

jerc napisal/-a:hvala!
kaj pa glede mašine...ali si jo deli s katerim drugim tomosovim motorjem? sprašujem čisto iz vidika iskanja rezervnih delov ..
Menjalnik in ostalo drobovje je isto kot pri vseh ostalih apn zadevah. Razlika je v elektriki, in seveda v cilindru ter glavi.
Uporabniški avatar
Pukovnik
kriva felna
Prispevkov: 68
Pridružen: Ne Dec 19, 2010 10:39 pm
Kraj: Podravski Koridor

Re: 15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a Pukovnik »

Agregat je, kot so povedali najbolj podoben APN 4 ali 6.

Razlika je v tem da ima original 5.brzino, drug cilinder in glavo cilindra, L-bat, elektrika je bila ponavadi 6v 17W nekaj takega, mislim da celo ista kot na APN (starejših)... in pa uplinjač je drug, ter levi pokrov - pri magnetu. Sklopke in te zadeve so iste.. kot pri APN 4, 6 razen tanove 6ke ki imajo okrogel pokrov sklopke ter 4 lamelno.. pri tistih je malo drugače.


Osnova je pa enaka dejansko.. to ti je lahko izhodišče.

Fajn je najt eno lepo ohranjeno z tem več originalnimi deli... :) če je le možno.


Lp
>> T'PoWer <<
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: 15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a jerc »

Pukovnik napisal/-a:Agregat je, kot so povedali najbolj podoben APN 4 ali 6.

Razlika je v tem da ima original 5.brzino, drug cilinder in glavo cilindra, L-bat, elektrika je bila ponavadi 6v 17W nekaj takega, mislim da celo ista kot na APN (starejših)... in pa uplinjač je drug, ter levi pokrov - pri magnetu. Sklopke in te zadeve so iste.. kot pri APN 4, 6 razen tanove 6ke ki imajo okrogel pokrov sklopke ter 4 lamelno.. pri tistih je malo drugače.


Osnova je pa enaka dejansko.. to ti je lahko izhodišče.

Fajn je najt eno lepo ohranjeno z tem več originalnimi deli... :) če je le možno.


Lp
Uf, hvala ti za natančen opis :) !
Je pa tole že dokaj stara tema. Projekt kupovanja 15 SLC je propadel, sem pa zato dobil odlično ohranjeno 14M, na kateri je edina neoriginalna stvar prednja luč, ki je od SLC (u bistvu mi je to všeč, ker mi ta mala luč res ne paše na 14-ice..je sprednji del res prazen). Da je originalna predvidevam po zmogljivostih (ker mašine nisem šel odpirat), ker doseže in če je dan pravi tudi preseže tovarniških 75 km/h. Uplinjač je originalen (1/13/11), kar je super ker se jih težko dobi (vsaj meni se tako zdi?). Kar je napak so bolj lepotne narave :D - jo lahko pogledaš tudi pod temo "Moj moped".

viewtopic.php?f=8&t=17074

Bi pa še vprašal, če mogoče mi znaš povedat, na kakšen način se razlikujeta cilinder in pa pokrov cilinder od klasične APN mašine? To me zanima bolj v stilu, če bi se dalo iz APN delov narest primerne za 14M (recimo, da bi rabil nov pokrov cilindra pa ga nikjer ne bi dobil.).
Hvala :)
franc
vplinjač
Prispevkov: 379
Pridružen: Po Maj 06, 2013 3:00 pm

Re: 15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a franc »

Občasno se dobijo glave za 14-tice, pazi na "serijsko številko" (v trgovini se jim po mojih izkušnjah o tem ne sanja).
Ima pa drugačno obliko izgorevalnega prostora.
lp
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: 15 SLC - Nakup

Odgovor Napisal/-a filius »

franc napisal/-a:Občasno se dobijo glave za 14-tice, pazi na "serijsko številko" (v trgovini se jim po mojih izkušnjah o tem ne sanja).
Ima pa drugačno obliko izgorevalnega prostora.
lp
Teh glav je malo morje... Novejši APN-i so imel vsi glave kot jih je imela 14m...
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Odgovori