APN 6 - splošno

Vse kar se tiče mopedov
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a jerc »

Pozdravljeni!
Od starga ata sem dobil šestko (1987) in me zanima nekaj splošnih zadev. Sicer sem se že kar nekaj prevozil s tem mopedom, a nisem nikoli mel preveč strokovnega stika z njim, ker mi ni bilo dovoljeno šariti po njem in spreminjati ustaljenega vzorca vzdrževanja(beri: ni bilo vzdrževanja popolnoma NIČ skoraj...) :D . Ker pa je moped sam skoraj popolnoma originalen (dodana je le 5. prestava) in tudi zelo lepo še ohranjen (vsaj na zunaj), bi ga rad tudi takega obdržal in ga držal v najboljšem možnem obratovanju. Za začetek me zanima torej:
-kakšno mešanico priporočate za najboljše delovanje (procent, katero olje; ne mislim iz mašine iztiskavat 70 km/h - ostala bo taka kot je)
-katero olje bi dajal v menjalnik
-občutek imam, da so batni obročki za zamenjat (ko se mašina enkrat segreje, se kar ugasne...mrzla pa vžge v prvo)..ali bi bilo potrebno ob tej operaciji še kaj postorit?
-če ima še kdo kakšen nasvet, bi ga bil zelo vesel, saj je moped vreden ohranitve :)
Hvala za vsak odgovor!
wilson
auspuh lager
Prispevkov: 14
Pridružen: To Jul 30, 2013 9:11 pm

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a wilson »

jerc napisal/-a:Pozdravljeni!
Za začetek me zanima torej:
-kakšno mešanico priporočate za najboljše delovanje (procent, katero olje; ne mislim iz mašine iztiskavat 70 km/h - ostala bo taka kot je)
-katero olje bi dajal v menjalnik
-občutek imam, da so batni obročki za zamenjat (ko se mašina enkrat segreje, se kar ugasne...mrzla pa vžge v prvo)..ali bi bilo potrebno ob tej operaciji še kaj postorit?
-če ima še kdo kakšen nasvet, bi ga bil zelo vesel, saj je moped vreden ohranitve :)
Hvala za vsak odgovor!
1. Mešanico moraš delati takšno kolikšna je navedena na olju. 2-4%. Če daš premalo, ti zariba, če daš več se črno kadi. Zato je boljše da daš malo več, da ti ne zariba, vendar spet, ne pretiravati. Olje je za te dvotaktne skoraj vseeno, samo da je sintetično olje za dvotaktne motorje. Nekateri govorijo da je castrol tts najboljše, nekateri imajo radi da za njimi diši po jagodah, skratka, lahko tudi maš od stihl, ali pa od petrol, omw, husquarna..
Lahko bi skuril izpuh, preverjeno je, da če je čistejši lepše gre. To narediš tako, da zakuriš ogenj na prostem, pa gor daš izpuh, da se očisti notranjih saj. Ali pa lahko tudi nabaviš mf-powerko če ti ne predstavlja velikega finančnega zalogaja in če je še nimaš seveda.
Lahko tudi izpihaš zračni filter..
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a Kamion »

V menjalnik lahko naliješ vsako motorno olje, v navodilih sicer piše da mora biti SAE 30, ampak z novimi avtomobilskimi olji ne bo problemov. Nekateri dajejo celo olje Motul Transolil, ki je olje narejeno samo za menjalnike, ampak je dražje.

LP M
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
wilson
auspuh lager
Prispevkov: 14
Pridružen: To Jul 30, 2013 9:11 pm

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a wilson »

Ja to je res ja, sem tudi pozabil napisat, da se ne splača kupovat dražja olja. Kupi sintetično olje za dvotaktne motorje, pa nisi nič zgrešil, samo glej da ne bo drago. Ja pa raje kopuj pri kakem ''mehaniku'' ker so na bencinskih servisih nabite cene. ;)
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a jerc »

super, hvala!
edino tole s pucanjem saj iz izpuha nekako ne razumem najbolje...a kar vržem na ogenj kt drva al kej :D (hec)
mi je pa še nekaj padlo na pamet.

Izbira svečke.
Trenutno je not neka stara Bosna Super, ki ni bila zamenjana že ohoho let in brez da jo dajem ven, predvidevam, da je za zamenjat...
zdaj sem pa malo v dvomih, ker se mi zdi, da je cela znanost glede teh svečk...malo sem čital po forumu pa nekateri govorijo, da jim takoj grejo če ne izberejo prave in tako..sem pa vseeno pripravljen dat kakšen euro več za kvalitetno.
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a jerc »

pa še eno dodatno vprašanje..
zdi se mi, da nekam veliko kuri..ker sem se zadnje čase vozil res umirjeno, bencin je pa kar stekel skozi..
če bi mi znal kdo povedati, kaj bi lahko bili (osnovni) razlogi za to?
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Pri svečki moraš gledati le njeno toplotno vrednost, v navodilih za uporabo piše katera je najboljša za določen motor oz. moped.

V navodilih za uporabo Tomos APN 6 piše da je priporočljivo uporabljati svečko toplotne vrednosti F70.

Navodila za uporabo

LP M

PS:
Razlaga toplotne vrednosti svečke
Primerjava oznak različnih proizvajalcev svečk

PS2: Glede znamke pa priporočam NGK.

PS3: Glede porabe pa bi bilo fajn če bi spremljal koliko KM narediš z enim tankom in potem bi šele lahko ocenili ali je kaj narobe!
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
wilson
auspuh lager
Prispevkov: 14
Pridružen: To Jul 30, 2013 9:11 pm

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a wilson »

Ja skoraj tako bi lahko rekli.
Glede svečke pa, jaz imam še vedno prvo noter, pa je že vse rjava pa še vedno dela. Imam pa za rezervo še eno novo in ključ pod sedežem za vsak slučaj.
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Kako misliš rjava, svečka mora biti kavno rjava, to je indikator da motor deluje pravilno.

Ne sme pa biti na svečki nič smeti, olja ipd.
Stanje vžigalne svečke - diagnoza delovanja mašine

LP M
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
wilson
auspuh lager
Prispevkov: 14
Pridružen: To Jul 30, 2013 9:11 pm

Re: APN 6 - splošno

Odgovor Napisal/-a wilson »

Kamion napisal/-a:Kako misliš rjava, svečka mora biti kavno rjava, to je indikator da motor deluje pravilno.

Ne sme pa biti na svečki nič smeti, olja ipd.
Stanje vžigalne svečke - diagnoza delovanja mašine

LP M
Nisem se pravilno izrazil.. Na zunaj je že vse rjava, rja jo je napadla, tisti šrauf mislim..
Odgovori