Kako začeti?

Vse kar se tiče mopedov
Uporabniški avatar
Chuck Norris
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Avg 02, 2013 6:40 pm
Kraj: 1420 Trbovlje, SLO
Kontakt:

Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a Chuck Norris »

Lep pozdrav! Že lep čas sem pregledoval ta forum in občudoval izdelke in predelave drugih. Sedaj pa sem se končno opogumil in se tudi sam registriral :) Namreč, čez dobro leto bom star 14 let in bom verjetno nabavil moped. Najbolj sem gledal za Tomosi. Pač, veliko delov se dobi, da se kombinirati iz več modelov, dosti ljudi zna predelovat modele itd. Težava je samo v tem, da imam zelo visoke kriterije. Tako da sem malo razmišljal, da bi kupil enega ki se ga že dlje ni uporabljalo in bi ga porihtal: porihtal geštel, obnovil motor, zamenjal feltne in luči itd. Težava je samo v tem, da o mehaniki nimam pojma. Tudi šolal se bom v čisto drugačni smeri in mi je to bolj hobi. Zanima me, ali je to delo zelo zahtevno (generalna na motoju, ostala mehanika ala vilice, menjalnik itd..) ali se da tudi brez izkušenj, samo z online pomočjo sestavit zadevo? Seveda bom potem tudi potreboval nove dele in bi mimogrede mogoče kaj dodelal, ampak samo street legal zadeve (tu sem 1x zasledil 1 stran kjer je bilo rees veliiko delov, org. in aftermarket, ampak se ne spomnim), tako da če ima kdo kak link se priporočam. Najbolj sem razmišljal o APN4 in APN6, malo pa tudi o Automatic A3 (pač penuh pa se mi neda šaltat :P ) in me zanima kako je kaj z zanesljivostjo pri teh modelih? Pa kako je kaj s cenami - pod 100€ se ne dobi NIČ, vsaj ne da bi jaz našel, najcenejši je bil en za 100€ (A3, iz 80ih, bronz barve z belo obrobo na bpatnikih, izvozni model, brez papirjev, iz obale) sicer zaprašen ampak leep. Žal oglasa ni več inga ne morem pokazat :( No, dosti o tem. Mislim da ste dojeli, kaj me zanima. Za vso začetniško pomoč in nasvete se iskreno zahvaljujem. Lep pozdrav! ;)
Samsung GT-i9505 Galaxy S4 Black Mist: 4.2.2 Jelly Bean - stock
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Tkole bom rekel: Kjer je volja, je tudi pot. Nekaj se bo dalo rešit s online pomočjo, nekaj se boš moral pomatrat sam.... Ni pa tomos nek višek tehnologije, tko da mislim da če boš imel voljo pa saj malo kmečke pameti in logičnega razmišljanja ti bo zagotovo uspelo.

Drugače pa osebno predlagam apn 4. Meni so te osebno najlepše. Odločitev pa je na tvoji strani.
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

to da se avtomatika ne da dobit pod 100e je laž še kako apn6 zgonjeno do konca :) kot drugo predelave so predelave in uradno nobena ni dovoljena ampak pač policaji pregledajo zgolj očitne (auspuh, fergazer, cilinder) katere če hočeš delat predelave ni mogoče skrit (mogoče cilinder se še da nekako) najbol očitn je pa auspuh in večji fergazer(ponavadi štrli na desni strani ker ne paše tam kjer je biu sicer namenjen ...

moj nasvet je tak ... če se ti gre za obnavljanje in to potem nabavi nekega v slabšem stanju in se loti obnove ... ampak marsikdo od nas, ki je dau že nekaj skos ve da cenovno se bolj splača kupit dobro ohranjenega po možnosti od starejšega lastnika (tisti še znajo čuvat) torej da imaš dobro osnovo za naprej ... glej da boš imel tudi papirje za kasnejšo registracijo, saj če nimaš papirjev je škoda vsakega € ker bo šlo v nič, saj se ne boš smel vozit po cesti ... sicer do 15 leta tako ne boš moral registrirat na sebe saj rabiš izpit da lahko registriraš kar ga pa pri 13 nimaš. Če se pa odločiš za obnavljanje pa svetujem, da si poiščeš nekoga, ki je to že delal in se spozna in ti pri tem pomaga... ker iz nevednosti lahko marsikaj uničiš.. najenostavnejše je pa seveda šraufat avtomatika in tudi najceneje ga boš dobil ... naj ti nebo težko dat 200 ali več za A35 model (letnik 91 naprej) za a3 pa nekje do 130€ za dobro ohranjenega z papirji... to na avto.net ne boš dobil tako poceni tako da napiši oglas v kupim in se bo našlo kaj po ugodnejši ceni ...

to je to

Lp
Uporabniški avatar
Chuck Norris
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Avg 02, 2013 6:40 pm
Kraj: 1420 Trbovlje, SLO
Kontakt:

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a Chuck Norris »

@zankrzan: Ja bom probal čim več obnov pogledat pa na youtube čimveč poiskat. Pa hvala za nasvet ;)

@aljo69: ja glede cen sem gledal samo ja a.net in ta je biu najcenejši takrat. Brez papirjev ga ne mislim kupit, kaler sem mi tudi slučajno ne da ukvarjati s tem. Ko t si omenil bom takrat iskal nek moped, ki je recimo nekaj let stal v kleti. To mi je najboljše od prvega lastnika, starejšega gospoda. Kupil pa bi dobro ohranjenega ki je stal ;) Glede predelav sem pa mislil tiste klasik (to je moj fotr delau na svoji APN4 v 80ih :mrgreen: ) kakšno nižanje bata, 5. prestava itd..kar se ne vidi na prvi pogled. A se da drugače homologirat športni izpuh ? (moj fotr ga je takrat novega sportskega is Srbije naroču :mrgreen: ) Pa ko si starost omenjal, kolikor sem seznanjen, lahko izpit pri 14ih delaš :?:

Drugače pa mopeda še kakšno leto nimam namen kupit, tam med naslednjim poletjem bi bilo super da ga do izpita porihtam ;) Tako da zaenkrat samo vprašam da vidim kaj in kako naj se zadeve lotim ;) Hvala za nasvete :!:
Samsung GT-i9505 Galaxy S4 Black Mist: 4.2.2 Jelly Bean - stock
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

slabo veš ... z 15 leti lahko greš delat ... oz pou leta prej da ga do 15 narediš ampak glavna vožnja po 15tem ...
Uporabniški avatar
Chuck Norris
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Avg 02, 2013 6:40 pm
Kraj: 1420 Trbovlje, SLO
Kontakt:

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a Chuck Norris »

Hvala ;) Se vidi da ne spremljam tko mi je fotr reku in sploh nism šou preverjat :D Kako je pa s tistimi ki gredo 25km/h? Kdaj lahko tisto furaš :)
Samsung GT-i9505 Galaxy S4 Black Mist: 4.2.2 Jelly Bean - stock
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

Chuck Norris napisal/-a:Hvala ;) Se vidi da ne spremljam tko mi je fotr reku in sploh nism šou preverjat :D Kako je pa s tistimi ki gredo 25km/h? Kdaj lahko tisto furaš :)
12 let naprej ...
Uporabniški avatar
Chuck Norris
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Pe Avg 02, 2013 6:40 pm
Kraj: 1420 Trbovlje, SLO
Kontakt:

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a Chuck Norris »

Sepravi bi se že slabo peta lahko vozil :D Hvala!
Samsung GT-i9505 Galaxy S4 Black Mist: 4.2.2 Jelly Bean - stock
croco2002
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: To Nov 19, 2013 4:40 pm

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a croco2002 »

zdravo jaz sem star 11 in sem dobil pod roke 14 tls. Glede virtualne pomoci težko saj jaz velikokrat rabim pomoč tako da bi bil vec za racunalnikom kot za motorjem :D
iskrademon
auspuh
Prispevkov: 908
Pridružen: To Nov 01, 2011 6:06 pm

Re: Kako začeti?

Odgovor Napisal/-a iskrademon »

Na internetu se ne moreš vsega naučit, moreš tud sam kej probat, se pomatrat in poštudirat.
Drgač pa da boš na avto.netu najdu dober motor za majhen denar boš moral met veliko srečo. Povprašaj mal naokoli, se zmeraj kej najde...
Odgovori