Razna vprašanja (delavnica)

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
andraz1002
zobnik
Prispevkov: 155
Pridružen: So Okt 19, 2019 9:11 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a andraz1002 »

Kaj je narobe, da se pri APN 4 ne gre iz druge v prvo, če motor laufa a stoji na mestu? Med vožno- da se še pelješ, gre v prvo.
andraz1002
zobnik
Prispevkov: 155
Pridružen: So Okt 19, 2019 9:11 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a andraz1002 »

Katera je najprimernejša barva za feltne popenzlat v krom videzu?
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 365
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Pozdrav mi zna kakšen poznavalec povedat kateri bati so se v originalu vse ugrajevali v tomose od začetka do konca proizvodnje. Sepravi kateri bati za katere modele. Elko, vertex, motins ?

Lp
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a filius »

Aljaž555 napisal/-a: So Jan 02, 2021 7:52 pm Pozdrav mi zna kakšen poznavalec povedat kateri bati so se v originalu vse ugrajevali v tomose od začetka do konca proizvodnje. Sepravi kateri bati za katere modele. Elko, vertex, motins ?

Lp
Elko: E90, BT, 15SLC, 15SL, Junior in večino starejših dvobrzincev/trobrzincev z puchovo mašino.
Motins: CTX, ATX, večino vsi starejši avtomatiki, vse zračno prisilno hlajene mašine, Umo 06 in 08 motorji, prepoznaš ga po "pentlji" v notrnjosti bata.
Vertex: Vsi novejši modeli z ALU cilindri
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

filius napisal/-a: So Jan 02, 2021 10:38 pm Vertex: Vsi novejši modeli z ALU cilindri
In A5 do leta cca 1996 (cilinder z dolgimi jezički na lamelnem ventilu).
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 365
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Same dobre informacije hvala obema. Sepravi so imeli vertexa tudi nekateri motorji z gus cilindri (a35 še motins). Sem šel gledat en star bat od a3-ja letnik 1973 sem 100% da je originalen pa iskreno ne znam povedat kateri je nima pentlje, elko tudi ni.
So imeli še kakšne bate ?
Vsake toliko zasledim tudi da se prodajajo original tomos bati v tistih tomos škatlicah "org. nadomestni del" so se pod tomosom vsi bati prodajali v teh škatlicah ali so imeli tudi kakšne svoje bate ?

Morda malo butasta vprašanja ampak me zanimajo take stvari :D
TilenXp
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: So Apr 16, 2011 12:22 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a TilenXp »

andraz1002 napisal/-a: Sr Dec 23, 2020 11:02 am Kaj je narobe, da se pri APN 4 ne gre iz druge v prvo, če motor laufa a stoji na mestu? Med vožno- da se še pelješ, gre v prvo.
Najprej poskusi zategniti nastavljivo matico za sklopko tako da jo zategneš za 1/4 ali 1/2 obrata (to je tista matica pod pokrovčkom na desni strani motorja). Če to ne deluje je možno, da imaš že slabe lamele na sklopki in poskusi tudi s tem. (to je pomagalo pri meni)

se mi pa zdi (ne me držati za besedo) , da bi bila lahko tudi težava v prestavnem zatiču, da je preveč izrabljen, ali pa kateri drugi komponenti, katera zaradi izrabljenosti ne dovoljuje enostavnega pretikanja v prvo prestavo med delovanjem.
TilenXp
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: So Apr 16, 2011 12:22 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a TilenXp »

Zanima me ali lahko v mašini zamenjaš star tip bobna za sklopko z novim? Se da prestaviti drobovje sklopke iz enega bobna v drugega? In ko sestavljaš lamele sklopke me zanima v katero smer morajo gledati repki na lamelah? Proti notranjosti mašine ali proti bloku?
andraz1002
zobnik
Prispevkov: 155
Pridružen: So Okt 19, 2019 9:11 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a andraz1002 »

TilenXp napisal/-a: Ne Jan 03, 2021 8:40 pm
andraz1002 napisal/-a: Sr Dec 23, 2020 11:02 am Kaj je narobe, da se pri APN 4 ne gre iz druge v prvo, če motor laufa a stoji na mestu? Med vožno- da se še pelješ, gre v prvo.
Najprej poskusi zategniti nastavljivo matico za sklopko tako da jo zategneš za 1/4 ali 1/2 obrata (to je tista matica pod pokrovčkom na desni strani motorja). Če to ne deluje je možno, da imaš že slabe lamele na sklopki in poskusi tudi s tem. (to je pomagalo pri meni)

se mi pa zdi (ne me držati za besedo) , da bi bila lahko tudi težava v prestavnem zatiču, da je preveč izrabljen, ali pa kateri drugi komponenti, katera zaradi izrabljenosti ne dovoljuje enostavnega pretikanja v prvo prestavo med delovanjem.
Hvala za nasvet, sem malo zategnil veliko matico in deluje :) Je pa zelo na trdo stisnit ročko sklopke, kaj naj bi to pomenilo?
TilenXp
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: So Apr 16, 2011 12:22 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a TilenXp »

andraz1002 napisal/-a: To Jan 05, 2021 7:51 am
TilenXp napisal/-a: Ne Jan 03, 2021 8:40 pm
andraz1002 napisal/-a: Sr Dec 23, 2020 11:02 am Kaj je narobe, da se pri APN 4 ne gre iz druge v prvo, če motor laufa a stoji na mestu? Med vožno- da se še pelješ, gre v prvo.
Najprej poskusi zategniti nastavljivo matico za sklopko tako da jo zategneš za 1/4 ali 1/2 obrata (to je tista matica pod pokrovčkom na desni strani motorja). Če to ne deluje je možno, da imaš že slabe lamele na sklopki in poskusi tudi s tem. (to je pomagalo pri meni)

se mi pa zdi (ne me držati za besedo) , da bi bila lahko tudi težava v prestavnem zatiču, da je preveč izrabljen, ali pa kateri drugi komponenti, katera zaradi izrabljenosti ne dovoljuje enostavnega pretikanja v prvo prestavo med delovanjem.
Hvala za nasvet, sem malo zategnil veliko matico in deluje :) Je pa zelo na trdo stisnit ročko sklopke, kaj naj bi to pomenilo?
bolj ko zategneš matico, posledično tudi bolj stisneš tiste 4 ali 6 vzmeti, ki so v sklopki kar posledično pomeni tudi bolj trdo sklopko. Lahko pa preveriš, če se ti ročka zatika pa jo malo podmažeš ;)
Odgovori