Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Hvala vsem za odgovore.
@KamiKaza, pregledal sem tvojo temo in dvomim, da sem sam sposoben urediti elektriko na motorju tako kot ti.
@automatic_7, živim na Dunaju, tu imam tudi moped. Sem pa iz Jesenic in tja hodim v zadnjem času kar pogosto.
@sg1, kako pa so imeli elektriko urejeno novejši APN6, ki so tudi imeli smernike in stop luč? Ali so imeli 80W elektriko?
Elektrika v motorju je 12V 50W in bo tako verjetno tudi ostalo.
Kaj mi torej sploh predlagate? Na kakšen način, če sploh, je možno imeti na 50W smernike in stop luč? Ali je možno vse žarnice zamenjati z LED in tako prišparati kakšen W?
Hvala za potrpežljivost in upam, da znalci najdete kakšen način.
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a filius »

Žare napisal/-a: Po Apr 11, 2022 10:30 pm Hvala vsem za odgovore.
@KamiKaza, pregledal sem tvojo temo in dvomim, da sem sam sposoben urediti elektriko na motorju tako kot ti.
@automatic_7, živim na Dunaju, tu imam tudi moped. Sem pa iz Jesenic in tja hodim v zadnjem času kar pogosto.
@sg1, kako pa so imeli elektriko urejeno novejši APN6, ki so tudi imeli smernike in stop luč? Ali so imeli 80W elektriko?
Elektrika v motorju je 12V 50W in bo tako verjetno tudi ostalo.
Kaj mi torej sploh predlagate? Na kakšen način, če sploh, je možno imeti na 50W smernike in stop luč? Ali je možno vse žarnice zamenjati z LED in tako prišparati kakšen W?
Hvala za potrpežljivost in upam, da znalci najdete kakšen način.
Večina tomos mopedov med leti 1985 in 2000 ima 12V50W vžige, skupaj s smerniki in zavorno lučjo pa luči delujejo BP.

1) Pravilna izbira žarnic:

-prednja žarnica 25/25W
-zadnja pozicija 5W
-zavorna luč 15W
-smerniki 10W

To so tovarniško nastavljene žarnice, in sistem s temi žarnicami deluje.

2) Smernika morata delovati izmenično spredaj-zadaj in ne sinhrono kot na novejših, torej obvezna uporaba releja z izmeničnim utripanjem.

3)Nisem imel še opravka s temi stikali, ampak sem skoraj prepričan, da se jih bo dalo ob spremenjeni vezavi vezat z izmeničnim relejem.
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

@filius, žal ne, stikala za strejši sistem smernikov imajo 6 kontaktov, se pravi dovod in vsak smernik posebej, ločeno na dve veji. Sem delal doktorate na temo, vedno so utripali trije smerniki naenkrat, neglede na to kako sem vezal. (ta nova stikala majo za vsako stran skupni vod)
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a filius »

KamiKaza napisal/-a: To Apr 12, 2022 9:29 am @filius, žal ne, stikala za strejši sistem smernikov imajo 6 kontaktov, se pravi dovod in vsak smernik posebej, ločeno na dve veji. Sem delal doktorate na temo, vedno so utripali trije smerniki naenkrat, neglede na to kako sem vezal. (ta nova stikala majo za vsako stran skupni vod)
Pom popoldne mal skiciral, sem skoraj siguren, da se da rešit, seveda pa ne z tipično tomos vezavo.

Ena izmed možnosti je tudi sprememba žarnic:

Prednja luč 15/15W namesto 25/25W, ostalo ostane kakor je. Svetilnost podobna kakor na starih s 6V vžigom.
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Če razumem pravilno, je torej pri meni problem le stikalo novejšega tipa. Če bi vedel, da so takšne razlike, ga sploh ne bi kupil. Izgleda pa tako kompakten in priročen, da sem upal, da bo zaradi tega manj šare na balanci. A vseeno, nisva poročena, lahko nabavim tudi kaj drugega. Razen v primeru, da filius naštudira kakšen način, da zadevo vseeno uspešno priklopim.
Morda ravno zato, ker o teh stvareh nimam pojma, a mi nikakor ni jasno, da ni možno stikala prevezati tako, da deluje na izmeničnem releju. Ali niso v stikalu le 3 pozicije, ON-leva, OFF, ON-desna?
Kaj pa stikala od drugih znamk? Morda starejši Piaggio skuterji? Kakšni releji so bili tam?
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Saj smo ti že natresli rešitve. LED smernike v kombinaciji s kitajsko utripalko pa bo šlo tudi z enojnim stikalom za žmigavce. Za izmenično utipanje rabiš dvojno stikalo, kot je že Kamikaza napisal.
Še vedno priporočam pa tudi LED štop luč, ker je drugače zelo zoprno, da žaromet zmanjša svetilnost ravno ob zaviranju, ko je kakšna kriza na cesti. Pri nizkih obratih elektrika od sebe enostavno ne da nazivnih 50 W.

No sicer se pa da izvesti izmenično utripanje tudi z enojnim stikalom, ampak potrebuješ dve izmenični utripalki. Eno za leve, drugo za desne smernike. Potem iz stikala napajaš levo ali desno utripalko iz utripalk pa direktno smernika.
Živnorc
vplinjač
Prispevkov: 275
Pridružen: Po Nov 15, 2021 8:43 am

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

jaz sem si sestavil akumulatorje za na 15SLC in E90, nisem še sprobal, ker ni časa sestavljat...
...res pa je, da sem zamenjal elektriko za Kokusan in obadva mopeda imata prostor za akuje... APN pa pač nima prostora za to...
Upam, da bo delalo.... :D
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Hvala za vso dosedanjo pomoč. Odločil sem se, da v smernikih in za stop luč uporabim LED.

A še vedno bi rad imel vse na papirju, da si vsaj malo lahko pomagam.
Ali bi mi kdo med vami, na shemo, ki sem jo objavil, dodal kitajski rele za smernike in vse ostalo naprej do luči?
Ali je treba pred LED žarnico dodati še kaj?
V glavnem, ali mi lahko, prosim, nekdo predela objavljeno shemo, tako da bo zadeva špilala ...
Če je komu lažje, lahko pošljem *.dwg v katerem sem obarval kable.

Hvala.
elektro shema.jpg
sg1
zobnik
Prispevkov: 193
Pridružen: Ne Sep 26, 2010 5:22 pm
Kraj: LJ

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a sg1 »

Smernike vežeš po shemi, kot jo imajo novejši modeli brez akumulatorja, HIP HOP na primer:
https://mopedist.si/download/file.php?i ... &mode=view

Za LED smernike in utripalko se bo treba pred nakupom prepričat, če so primerni za izmenično napetost.
Pa za LED za štop luč tudi. Potem ne bo treba ničesar dodajat pred LED.
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

elektro shema apn4.jpg
Živjo.
Ali mi lahko nekdo prosim pregleda in potrdi zgornjo shemo.
Res bi bil hvaležen, če si nekdo vzame 5min in pregleda natančno vse žice.

Smernike sem zvezal po shemi za Hip Hop z enojnim stikalom. Oba leva smernika iz enega izhoda, prav tako oba desna.

Zgoraj ob stikalu luči sem dodal še stikalo stop luči prednje zavore. Tu imam vprašanje. Ali lahko napajanje potegnem kar iz stikala za luč, kot sem tudi narisal?

V vseh shemah je spredaj narisana tudi pozicijska luč 12V 4W. Kaj je ta luč? Ali ni v sprednjem žarometu le ena žarnica z dvema žicama, ki je v shemi označena kot glavna luč 12V 25/25W?

Nekaj sem že poskušal iskati na internetu, a ne prav uspešno. Ali me lahko kdo usmeri, kje poiskati kitajski rele za LED smernike in kje LED žarnice za smernike, ki delajo na AC?

Hvala mojstri in lep večer želim.
Odgovori