Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Vezava zgleda v redu, elektriko za sprednje stop stikalo mirne duše potegneš s katerekoli rumene žice. Ti običajni Tomosovi žarometi nimajo pozicijske žarnice, dovod zanjo pa vseeno rabiš, ker rabiš osvetlitev števca (če ga imaš) in zadnje pozicije.
Ćist za konec pa, glede na to kaj in kako sprašuješ, če imaš kje blizu kakega znanca, prijatelja... ki zna z avto (moped) elektriko, ga probaj kontaktirati in naj ti pomaga pridelu. Ledice za izmenični tok boš pa kar težko dobil, navadne ti bo pa znalo kar hitro skuriti.
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Hvala KamiKaza.
Ali mi lahko nekdo pove, kaj sploh je kitajski rele za smernike? Ali je to ta rele, ki ga dobim tudi na frcomoto.si? https://www.frcomoto.si/si/elektrika/43 ... ctane.html
Problem je, da nimam nikogar, ki bi mi lahko pomagal, ravno zato težim tu na forumu. Ampak, ok, shemo mi je sedaj, upam, uspelo prirediti in se bom lotil zadeve sam. Lepo počasi, žico za žico.
In čeprav sem električni debil, mi je vseeno jasno, da LED deluje na DC in me skrbi, da bom na AC prekuril ledice, ki pa vseeno nekaj koštajo. V primeru, da bi želel pred LED vezati Graetzov most, kam v tej shemi ga sploh vežem.
Moja zadnja odločitev je, da najprej dam samo v smernike LED.
Zadnjo luč sem mislim urediti enako kot sprednjo, t.j. ena žarnica z dvema žicama, kjer bo ena stop luč, saj je v zadnji APN4 luči kar tesno in druge enostavnejše rešitve zaenkrat nimam. Kaj bi bilo vaše mnenje glede tega, znalci?
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Žare napisal/-a: Ne Apr 17, 2022 10:35 pm Hvala KamiKaza.
Ali mi lahko nekdo pove, kaj sploh je kitajski rele za smernike? Ali je to ta rele, ki ga dobim tudi na frcomoto.si? https://www.frcomoto.si/si/elektrika/43 ... ctane.html
Problem je, da nimam nikogar, ki bi mi lahko pomagal, ravno zato težim tu na forumu. Ampak, ok, shemo mi je sedaj, upam, uspelo prirediti in se bom lotil zadeve sam. Lepo počasi, žico za žico.
In čeprav sem električni debil, mi je vseeno jasno, da LED deluje na DC in me skrbi, da bom na AC prekuril ledice, ki pa vseeno nekaj koštajo. V primeru, da bi želel pred LED vezati Graetzov most, kam v tej shemi ga sploh vežem.
Moja zadnja odločitev je, da najprej dam samo v smernike LED.
Zadnjo luč sem mislim urediti enako kot sprednjo, t.j. ena žarnica z dvema žicama, kjer bo ena stop luč, saj je v zadnji APN4 luči kar tesno in druge enostavnejše rešitve zaenkrat nimam. Kaj bi bilo vaše mnenje glede tega, znalci?
Kitajski rele je pač nekaj takega:
https://www.banggood.com/2-Pin-Speed-Ad ... rehouse=CN
Ti si dal link do termične utripalke, takšna kot je original na tomosih od katerih imaš stikala.
Gretz vežeš pred relejem. Tako da imaš DC na releju, stikalu smernikov in smernikih.
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Fantje, hvala.
Moram priznati, da ko se malo poglobim in po tem, ko sem sam priredil shemo, mi postajajo stvari bolj jasne.
Ok, na tem kitajskem releju piše DC. Se pravi moram v vsakem primeru pred njim vezati Graetzov most, če želim, da stvar dela. Vprašanje je le še katerega naj nabavim. Ali se Graetzovi mostovi med sabo v čem razlikujejo? Malo bom raziskal tudi sam, a če kdo ve, kateri bi ustrezal moji konfiguraciji, naj kar napiše, prosim.
Uporabniški avatar
KamiKaza
auspuh
Prispevkov: 855
Pridružen: Sr Okt 26, 2016 7:57 pm
Kraj: Radovljica

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Načeloma so vsi releji za enosmerno napetost, tisti za LED smernike majo pa v opisu dopisano nekaj v stilu 1 do 100W (se pravi da delajo pravilno z obemenitvami v rangu moči podane v opisu) ali nastavljivi, kot ti ga je podal @automatic7
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Spet se oglašam.
Malo me bega, ker ne vem kako sploh vezati Graetzov most, kjer sta dva vhoda (AC) in dva izhoda (+/-).
Ampak pri AC je itak samo ena žica, druga je masa.
Kaj torej priklopim na vhod pri Graetzu?
Malo se spet risal elektro sheme in narisal tole za smernike? Ali lahko kdo pregleda in mi pove, če ima to kaj smisla.
Se pravi iz regulatorja rumena žica v en vhod na Graetzu, iz mase pa druga žica na drug vhod. Nato + izhod na kitajski rele, dalje do smernikov, "masa" smernikov pa na -.
0001.jpg
Hvala in lep dan želim.
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 723
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Berty »

Greatzov mostič vežeš na napajanje tako kot si narisal shemo, enega AC na izmenično drugega na maso, + in - imaš DC napetost. Shema zgleda ok.
APN4M 83'
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a Žare »

Fantje, evo, skupaj nam je uspelo, da sem lahko narisal diagram, ki ga objavljam v PDF obliki z layerji, ki jih lahko vklapljate/izklapljate in s tem izolirate določene porabnike v celotni shemi.
Če se še kdo odloči posodobiti starodobnika z 12v 50w elektriko.
Lahko se objavi tudi v kakšni drugi temi ali knjižnici, če obstaja na forumu.
Hvala vsem za pomoč. Ko dobim ves material bom objavil kako mi gre z delom.
00_elektro_shema_led_smerniki.pdf
(95.99 KiB) Prenešeno 75 krat
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a A5f »

Obstaja tehnični arhiv. Najbolje da se da tja shema
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5225
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 4 smerniki in stop luči

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Po greatzu je dobro dat vsaj 1000uF/35V kondenzator.
Odgovori