APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Uporabniški avatar
Apn_6s
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Ne Avg 18, 2019 7:53 am

APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a Apn_6s »

Imam Tomos APN6s l.2000 12V50w brezplatinski vžig. Na njem imam sprednjo,zadnjo luč ter hupo. V sprednji luči je 12v35/35W žarnica. V zadnji pa 12V10w. Hupa je obična 12V. Torej vsi elektronski komponenti so 12V ter bi lahko rekel "enakomerno razporejeni po watih". Problem je da mi luči zelo slabo svetijo kakor kratka ter dolga. Hupa mi sploh ne dela. Sem se spraševal če je zato kriv regulator (stabilizator napetosti). V strahu sem premišljeval če je crknilo navitje za razsvetljavo :D . Če je že kdo imel kakšne izkušnje z tem problemom ali ve kak bi se to rešilo. Bil bi vesel bilokakšne pomoči. Za mene se tudi bliža tehnični pregled zato bi rad to hitro rešil :) . Hvala vam že v vnaprej!
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a matijag »

Jaz bi poskusil prevezat elektriko mimo regulatorja, v najslabšem primeru ti bo skurlo žarnico. Preglej spoje, stikala, poveži žarnico direkt na (najverjetneje) rumeno žico iz mašine... Improviziraj. Na koncu ti preostane še menjava navitja in regulatorja... srečno.
Uporabniški avatar
Apn_6s
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Ne Avg 18, 2019 7:53 am

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a Apn_6s »

Sm Vprasao kolega ci ima kaki regulator pa bom onega sprobal, ce bo isto bom pa res prisiljen da kupit navitje. Ce bo to potrebna menjava bi od vas potreboval malo pomoči. Saj ce sem masino razdrl sem samo tuljavo dol vzel diral je pa nisem :)
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a A5f »

Kateri regulator imaš na 3 pine ali na en pin? Jaz sem imel z regulatorji na en pin vedno težave pri regulatorju na 3 pine problomov ni.
Uporabniški avatar
Apn_6s
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Ne Avg 18, 2019 7:53 am

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a Apn_6s »

Jz mam na 3 pine. V čem pa je razlika?
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Izmeri napetost, lahko je zračna reža prevelika (je treba bolj približati navitje magnetu)
ali pa najbolj verjetno je navitje kje prebilo.
Ni noben problem menjat navitje če imaš izvlekač magneta in spajkalnik. Plošče z navitji ni potrebno jemat dol iz motorja.

Ponavadi če crkne regulator gre napetost visoko in skuri žarnice.
Uporabniški avatar
Apn_6s
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Ne Avg 18, 2019 7:53 am

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a Apn_6s »

Kako pa zmerim napetost? Ampermeter mam samo nevem kak bi to pogledao. Vem edino to da je napeljava na tomosu AC. Se opravičujem za toliko vprašanj o elektriki pa res blage veze nimam :D
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Nastavi instrument na AC in izmeri napetost. Nastavi tam nekje do 20V.Izmeri pod prostim tekom in pod polnimi obrati, z in brez vklopljenih luči
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Na multimetru izbereš za merjenje VAC oz V in simbol sinus, odvisno kakšne znamke imaš.

Črno žico iz multimetra držiš na en vijak na okvirju, rdečo pa spojiš z rumeno na hupi, motor seveda mora delovat,
tako boš najlažje izmeril.
Uporabniški avatar
Apn_6s
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Ne Avg 18, 2019 7:53 am

Re: APN6S Problem z razsvetljavo/hupo

Odgovor Napisal/-a Apn_6s »

Najlepša hvala! Bom sprobal pa bom poročal kak je pokazalo
Odgovori