Pištanje u menjaču

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
sawa73
auspuh lager
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr Avg 26, 2020 11:31 am

Pištanje u menjaču

Odgovor Napisal/-a sawa73 »

Posedujem APN 6 , 1985. god. koji je odlično očuvan . Ovaj problem koji se javio u menjaču više je loš za uši nego što pravi neki problem u vožnji motora. Pojavio se neposredno posle ugradnje pete brzine. Ja , pošto sam tada bio klinac i nisam prisutviovao ugradnji (ugradio je moj stric koji je stručno lice za to i moj ćale) nemam uvid kako su to odradili ali predpostavljam da je korektno jer menjač korektno funkciomiše sem što hoće po neki put malo da zapne pri prebacivanju uglavnom iz prve u drugu ali ne uvek.
Da opišem kako zvuči , čuje se kao pištanje i to baš u ritmu okretanja onog zamajca ( pogonskog velikog zupčanika ) uglavnom kad motor postigne neke srednje obrtaje pa se malo rastereti a čuje se i na nižim kad ubrzava jedinio na visokim se izgubi ili od buke same mašine se više ne čuje (na leru se ne čuje ).
Kada je otvarana mašina zbog generelne što se tiče menjača uočili smo sledeće pogonski veliki zupčanik koji je u paru sa zupčanikom kvačila bio je neznatno potrošen majstor je rekao da je viđao i mnogo gore , i aksijalni zazor na osovini ,mislim da je zovu pogonska ima onu kajlu koja fiksira zupčanike, između zupčanika i samog kućišta je bio po meni negde oko 2-3 mm. Sve ostalo znači svi ležajevi i ostali elementi su bili u redu.
Sveli smo taj zazor na nekoliko desetih ubacivši jednu podlošku. Kada je motor sklopljen i proban imao je čudan zvuk verovatno jel zupčanici nisu imali više isti gaz jedan sa drugim koji su napravili. Došli smo do zaključka da treba da skinemo tu podlošku što smo i uradili. Znači urađena je generalna ali je ostao problem pištanja u menjaču.
Došo sam na ideju da zamenim veliki pogonski zupčanik zajedno u paru sa onim na kvačilu i našao sam originalne nove ( to je bilo odavno , sada više toga i nema u originalu). I bum , pištanje se u potpunosti izgubilo motor je bio savršeno tih. Naravno ja prezadovoljan.
Posle nekog vremena , možda 5000 km, počinje opet dase čuje u početku onako stidljivo i onda sve više i više. Ukapirao sam da postoji nešto što utiče da se ta dva zupčanika nepravilno troše , mada otvarao sam da ih vidim i ne deluju nešto potrošeno. Gledali su i neki drugi iskusni majstori ništa nenormalno nisu uočili , a meni problem ostaje. Više stvarno nemam ideju šta da radim. Čuo sam još par tomosa da se isto tako čuju i stvarno mi je misterija kako rešiti problem. Uvek sam redovno menjao ulje u menjaču i to sam sipao 10W30 BARDAHL izuzetno kvalitetno. Voleo bih neko da mi kaže svoje iskustvo u vezi sa ovim problemom, naravno ne ono u stilu zameni mašinu i sl.
Srdačan pozdrav!
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5226
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Pištanje u menjaču

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Na snimkama koje so stavio kad si predstavio moped se ne čuje ništa nenormalno.
Probaj stavit neko drugo ulje, možda SAE30 za kosilnice.

Da se troši i veliki zupčanik je možda kriv zazor, kad si stavio nove zupčanike nisi stavio nekih dodatnih podložka?
sawa73
auspuh lager
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr Avg 26, 2020 11:31 am

Re: Pištanje u menjaču

Odgovor Napisal/-a sawa73 »

Da ne čuje se na prethodnim snimcima, ali u međuvremenu sam menjao čauru na maloj pesnici i vratio originalni auspuh sa kraćenom granom jer ne mogu ga registrovati sa kantor auspuhom. Pošto je dosta tiši sa ovim auspuhom počeo je da se čuje taj zvuk. Ali danas nisam imao mira i možda više slučajno sam otkrio o čemu se radi. Lim koji je pored magneta je trljao o magnet , kada sam namestio tj namestio otvor da bude koaksijalan sa magnetom sve je bilo u redu. Motor je sada veoma tih. Problem koji sam imao i ranije sa tim pištanjem je izgleda isti i izgleda sam bezveze menjao zupčanike. Ono što sam došao do zaključka vidim da na limu postoje otvori za čivije koje treba da ga vode da bude centričan sa magnetom. Problem je što te čivije nikad nisu bile ni stavljene fabrički. Prvi put kad sam ga otvorio znam da ih nije bilo. Nabaviću čivije ubaciti ih i poblem je rešen zauvek. Eto ako neko ima sličan problem prvo neka proveri ovo, jer zvuk je stvarno grozan i deluje kao da dolazi iz menjača, ali varka je jer se preko metala prenosi u svim pavcima. Eto nafam se da ću pomoći nekom ko ima sličan problem. Veliki pozdrav svim ljubiteljima Tomosa
Odgovori