APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
nemehanik
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Jun 11, 2020 11:16 am

APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a nemehanik »

Zdravo...

Obračam se na internet in forume, ker sem na robu obupa.
Sem lastnik Tomos APN6S letnik 87, se mi zdi. Pred par leti mi je šla šalčka v menjalniku... predal agregat prijatelju, ki je mojster za Tomose. Ker so bile druge finančne prioritete, popravljenega agregata nisem dvignil skoraj da dve leti. Na agregatu je naredil še generalni servis. Vse skupaj je bilo spravljeno v garaži pri normalni vlagi itn.

Sedaj sem šel po agregat, sestavil motor in prvi zagon - motor je vžgal vendar ni mogel dobivati obrate, vse skupaj preskakovalo, z res muko sem ga razvrtel. Motor sem takrat vgasnil in ponovno prižgal in ista zadeva. Tretjega vžiga več ni doživel.

Prišli smo da naj bi bil problem v elektriki. Kje - pa nobeden ne ve.

Izgubil sem več ur stikanja celotne elektrike gor, dol spreminjanje platin itn...
Prilagam video, kaj je bilo pred dvemi meseci... motor dela super, zalaufa, dela par sekund.... nato ugasne. Iskre več ni. Tema.

Kaj se je od takrat naredilo:
- Zamenjava vžigalne tuljave
- Zamenjava dveh različnih kondenzatorjev
- Zamenjava svečke
- Nastavitev platin 0,35-0,45, predvžig, ...
- Pregledani vsi kabli, da ni kje kak stik. Vidnega ni nikjer nič...
- Ko se poskuša motor zagnati, sprednje luči dolge / kratke svetijo, kljub temu da iskre ne daje na svečki, če prislonim...

Včeraj mi je prekipelo... zamenjal vse te zadeve, zložil celoten motor nazaj, saj je bila lepa iskra ob ročnem vrtenju. Zložim, zaženem... dela par sekund in zopet tema. Ni več iskre.

Obupujem... in postajam depresiven. Predvsem zaradi razloga, ker je ta motor deloval odlično vse dokler ni prišel nazaj iz servisa. Sedaj pa nihče ne vem kaj bi bilo, kaj naredit itn.

Mi lahko kdo še kaj svetuje, kaj naredit? Grem iskat še platine?? Lahko z multimetrom kje kaj zmerim da res ne kje prebija / stik?

Video izpred dveh mesecev, včeraj je bilo isto: https://www.youtube.com/watch?v=qZGXSRc ... e=youtu.be
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Kondenzator je fuč oz. ni pravi. Med platinami ne sme iskrit.
Zamenjaj kondenzator, platine pa očisti z vodobrusnim papirjem.
nemehanik
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Jun 11, 2020 11:16 am

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a nemehanik »

Kondenzator je bil isti v uporabi recimo da 10 let... sedaj je zamenjan z novim. Video je starejši.

Kaj drugega mogoče, da bi povzročalo tole?

Platine sem že pobrusil... očistil...
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Kondenzator, ali ni prav vezan, ali ni ok
nemehanik
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Jun 11, 2020 11:16 am

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a nemehanik »

Ok. Lahko krajšo pomoč, kako bi bilo lahko narobe vezano? oz. kako naj vežem, kaj preverim?
Vezano je tako kot je na tej slik iz youtube videa - Slika https://ibb.co/3ynVqqb

Sem pa z multimetrom in piskačem videl, da je "stik" na kondenzatorju in spodnjo tuljavo (rumen kabel). Je to normalno? Oz. preverim po službi, če je še to.
hojnikb
vplinjač
Prispevkov: 302
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 11:54 am

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a hojnikb »

lahko si pa prihraniš jezo in kupiš komplet brezplatnsko elektriko. Nebo več težav z platinami in bo delal. Bo pa kakšnih 100€ za vseskup, ker morš menjat vse (magnet, notranja plata in zunanja "cdi" enota).

Druga opcija je pa en komplet known good delujoče elektrike in potem menjuješ zadeve, da izločiš kaj je.
Tomos APN 6S 98'
Tomos A3 MS 87'
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Te zafrkava stikalo za ugasnit motor? Probaj brez da je priklopljeno.

Je magnet bil dovolj zategnjen? Ga ni zavrtelo? Je utor nepoškodovan?
nemehanik
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Jun 11, 2020 11:16 am

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a nemehanik »

Mislim da ne stikalo zafrkava.

Evo nov video. Zamenjano še primarno navitje z novim - svetovali v trgovini.

Video 1 - zloženo na novo, ker sem v trgovini kazal kaj je in primerjal z novo elektrinko. Še z piskačem preveril da ni kje kakšen stik, pa je isto na novi.
https://www.youtube.com/watch?v=0_hVR_TafL4

Video 2 - ker je na 1. prenehala iskra, zopet razkopano in ponovno sestavljeno.
https://www.youtube.com/watch?v=IO0-qfthKYo

Pri obeh se mi zdi da se vidi iskra na platinah - ro-bi je rekel da je naj ne bi bilo tam. Kondenzator nevem, ni šans da je kriv... ker je bil original notri OK, 0.17uF, zamenjan z dvemi novimi iste vrednosti.

Platin nisem menjal, ker mi je v trgovini rekel da so vredu in je brezveze da jih menjam.

Fantje, jaz sem brez idej...

Imam 6V elektriko... kako v tem primeru vežem na to inštalacijo? Rumeno na rumeno, kaj pa ostale?

Še slike trenutne elektrike:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
bodo video album
Uporabniški avatar
prlek
cilinder
Prispevkov: 1071
Pridružen: Ne Dec 07, 2014 1:41 pm
Kraj: Ormož

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a prlek »

Si ziher, da imaš tuljavo prav zvezano? Koliko voltno elektriko zdaj imaš sploh?? Tam praviš, da imaš 6V, a jaz na magnetu vidim 12V.
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: APN 6S - motor ne vžge, elektrika, same težave...

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

Če boš dal not 6V elektriko, vežeš Rumeno na rumeno ( luč) Črno pa na kondenzator oz Bobino!
Odgovori